Jump to content

Am nevoie de parerea voastra


s1nk

Recommended Posts

Salutare tuturor, este primul meu post pe acest forum, va urmaresc de ceva vreme pentru ca da, BMW-ul e masina mea de suflet(chiar daca eu momentan am un Ford :D ) si m-am gandit sa postez aici pentru ca poate se va gasi cineva sa ma lamureasca.

Dupa cum am zis si mai sus, momentan conduc un Ford Focus 2007 1,6 benzina si a cam venit vremea sa o schimb. Am un prieten cu un BMW E91 320d din 2011 si cere pe el 6.500€; masina are 220.000km, cutie automata, dublu climatronic,navigatie, bi-xenon si m-am indragostit de ea de cand mi-a dat-o sa o testez(diferenta imensa intre Focus-ul meu si 320d-ul lui). Acum dilema mea este daca ar merita achizitia sau daca ar fi mai bine sa mai pun ceva bani sa aduc un F30 din Germania, cu mai putini km cum ar fi: https://www.autoscout24.ro/oferte/bmw-320-3er-blue-performance-motorina-negru-b280de73-146f-40bb-940e-4424953c07c1?cldtidx=2

 

https://www.autoscout24.ro/oferte/bmw-320-d-efficient-dynamics-motorina-argintiu-770870aa-94e6-49fe-abfe-ff8c552a0fa5?cldtidx=9

 

https://www.autoscout24.ro/oferte/bmw-320-serie-3-f30-f31-320d-berlina-unicoproprietar-motorina-albastru-445ccd5d-9ae9-4442-a583-47c648ff3fdf?cldtidx=12

 

PS: are cam multi km dupa parerea mea acel E91 de care v-am spus, pe Focus am abia 75.000, si mi se par cam multi 220.000km. Astept orice parere/sfat. Multumesc!

Edited by s1nk
Link to comment
Share on other sites

Nu toate. Nimeni nu poate garanta 100% ceva, fără dovezi concrete de întreținere (facturi, istoric clar...etc). Prin Germania au început să opereze foarte mulți est europeni sau turci, nu foarte corecți:

 

Din primul anunț cel puțin a rămas doar asta. N-aș crede așa ceva. Doar să fie chel chel chel să existe, F30 320 184, 2014, 80500km la 8000EUR.

BMW 320 3er Blue Performance

€ 8.088,- 80.653 km 10/2014 135 kW

 

Dacă rămâi pe Germania, asigură-te că ai și bani de drum, cazare...etc. Mergi numai la dealeri cu review-uri bune, eviți dealerii dubioși.

 

220000km sunt mulți km iar mașina nu e Ford - e costisitoare. Vei avea de investit în diverse aspecte / reparații la acei KM, exemplu: DPF, lanțul distribuției și destule alte componente. Nu înseamnă că pică toate, nu înseamnă că nu pică niciuna, dar va trebui să fii pregătit.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Sfatul meu e sa iti alegi o serie anume care te intereseaza apoi sa-ti instalezi DIS/GT1 (softul de diagnoza) si sa inveti sa-l folosesti. Vei fi foarte greu de pacalit dupa :)

Oricum iti va folosi enorm pe parcursul ownership-ului.

Mereu cand te decizi sa cumperi o masina cu multi km minim test de compresie, preferabil test de scurgeri (leak-down test) care iti va indica conditia segmentilor si a etansitatii chiulasei.

Edited by Pizdel
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

SAlut, sa nu deschid alt topic, am nevoie de o parere legata de masina asta serie sasiu wba3d31010j548937 https://www.olx.ro/d/oferta/vand-bmw-320-f30-m-pachet-tehnic-stare-foarte-buna-tehnic-si-optic-IDi1Gfp.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=1 

 

Are xenon sau nu? Farurile par cu xenon, nu cu halogen, dar pe niciun site gen m decoder nu gasesc aceasta optiune. Un prieten vrea sa o cumpere dau nu prea se pricepe. 

Link to comment
Share on other sites

Cam așa a ieșit din fabrica....

Dar dacă sunt faruri originale, are spălătoare in bara, auto leveling, etc...nu cred că e mare problema.

Zic și eu 😊

 

L.E

Daca vad eu bine, nu are spălătoarele in bara, mi-e greu sa cred că dacă nici măcar asta nu a făcut, a făcut/montat/codat auto leveling.

Screenshot_2024-02-21-18-00-17-574_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2024-02-21-18-00-02-809_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2024-02-21-18-00-32-135_com.android.chrome.jpg

Edited by BMS921
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.