Jump to content

F30 - schimb ulei cutie automata ZF


twodoor

Recommended Posts

Salut,

 

Detin un F30 320d xdrive cu cutie automata ZF 8HP (cea in 8 trepte), 2013.

Am fost contactat prin iulie de reprezentanta BMW si mi-au spus ca, tinand cont de numarul actual de km ai masinii (~135000), imi recomanda un schimb de ulei la cutia de viteze. Era ceva oferta, reducere 30% cu pret final vreo 2500 lei, deci acum ar fi cam 3200+ lei.

In cutie+instalatie intra 6-7 litri, nu mai stiu exact cat mi s-a spus. Tinand cont ca pe olx am gasit ulei ZF Lifeguard 8 la 110lei/litru, deja cam 1000 costa doar uleiul + ce alte accesorii mai trebuie (buson, etc.)

M-am documentat pe forumuri si alte site-uri, acest schimb fiind recomandat dupa primii 100k km, iar apoi din 80 in 80k. Nu am vazut topic pe tema asta aici, asa ca as vrea sa stiu daca si-a facut cineva acest schimb la cutia respectiva - cred ca e aceeasi si pe alte modele BMW - mai exact unde, ce ulei ati folosit, cat v-a costat...

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Mai sunt câteva topicuri pe tema respectivă

 

Interesant că reprezentanța BMW a zis asta, mai ales că BMW susținea sus și tare că e "Lifetime" uleiul din cutie (oricum Lifetime = 100000km sau cât e mașina în garanție). Mai ai garanție de te-au contactat pentru recomandarea asta?

 

Se schimbă și baia de ulei. Ai nevoie de o nouă baie. Mie de exemplu mi-au intrat doar 5.7 litri, prin metoda gravitațională.

 

ZF Recomandă primul schimb la maxim 120000km (pentru un regim de condus normal), apoi din 80000km în 80000km. Eu l-am făcut la 109000km.

M-a speriat resetarea adaptărilor cutiei. Până și-a făcut adaptările din nou a schimbat destul de aiurea, cu mici șocuri. Apoi a fost ok. Ceas.

Edited by deeJayOg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu mai am garantie dar de cand am masina (oct 2016) doar la Autotransilvania am facut reviziile si la smecheria cu GDPR am bifat ca ma pot contacta pe mail si telefon pentru oferte.

Daca trebuie schimbata si baia atunci pretul e destul de ok, presupun ca e multa manopera la mijloc.

Link to comment
Share on other sites

Se schimba baia de ulei cu totul + uleiul care apuca sa curga (5-6, maaxim 7L, daca desfac si mecatronicul), dar cum este reprezentanta probabil iti vor schimba "preventiv" si alte bucsi, garnituri etc., ce mai prind ei pe acolo ca sa te mai jupoaie de niste bani.

 

Cere o oferta la ZF - Service Faur (Bucuresti), daca te tenteaza mai ieftin. Eu am dat ~1650 Lei la un 320d, cutia mai veche, 6HP. Au pus 7.2L de ulei + baia cu totul. Sau poti sa il schimbi la orice service mai de Doamne-ajuta, nu e nicio strategie, trebuie doar monitorizata temperatura uleiului la umplere, sa fie intre 30-50*C.

 

Stiu un amic ce a schimbat acum ceva timp la un E60 la reprezentanta si parca tot 2500 Lei a dat, promotia aia cred ca e doar praf in ochi, asa cum si mie mi-au 'recomandat' sa schimb acumulatorul la ei, ca e la super promotie, 20% discount, de la 2100 Lei la 1700 Lei :hyper:

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu care e a 2a de care zici, poate aia cand schimbi mechatronicul. Eu am facut gearbox adaptations reset chior din INPA sau ISTA. La inceput schimba mai in suturi cativa km, apoi a revenit la cum schimba si inainte. Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

ĂncearcĂŁ la Lucian Pop la Autobavaria Service, la Bistrița. Nu e foarte departe de tine, dar vezi exact ĂŽn funcție de ofertĂŁ dacĂŁ meritĂŁ cei 220km dus-ĂŽntors :)

 

Mersi, pe farcebook la Autobavaria vad ca schimba distributii si fac revizii la cutii pe banda rulanta :) iar pentru F31, F10 si altele e 2800 revizia la ZF 8HP deci tot pe acolo ajung.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu care e a 2a de care zici, poate aia cand schimbi mechatronicul. Eu am facut gearbox adaptations reset chior din INPA sau ISTA. La inceput schimba mai in suturi cativa km, apoi a revenit la cum schimba si inainte.

a ok in Carly am gearbox adaptions si transmision driving memory.
Link to comment
Share on other sites

Mersi, pe farcebook la Autobavaria vad ca schimba distributii si fac revizii la cutii pe banda rulanta :) iar pentru F31, F10 si altele e 2800 revizia la ZF 8HP deci tot pe acolo ajung.

 

Singura diferenta (esentiala) fiind ca se schimba tot uleiul din cutie+convertizor (se folosesc 12 L de ulei), fata de varianta oferita de reprezentanta unde se schimba 4-5 L (ce curge din cutie).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si eu la masina mea la 150 de mii, nu spun unde sa nu fac reclama desi am fost foarte multumit insa au folositi 12 litri de ulei(cu tot convertizor)! Am resetat si adaptarile si pot spune ca socurile/vibratiile au disparut in proportie de 70%, nu ca ar fi fost prea rau nici inainte.

 

Recomand aceasta operatiune chiar daca este costisitoare

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am fost ieri la AutoBavaria in Bistrita si am facut schimbul de ulei la cutie si revizia cu filtre si ulei la motor. In cutie uleiul folosit a fost Ravenol, numarul de km ai masinii la schimb au fost ~138.800.

Nu stiu daca s-a schimbat si uleiul din convertizor, pentru ca nu am stat in atelier si am uitat sa intreb.

Pe drum, de la Bistrita pana la Cluj si apoi putin prin oras nu am simtit nici o schimbare de comportament, poate au fost vreo 2-3 schimbari care mi s-au parut mai "smucite" dar nimic alarmant. In rest, cutia schimba la fel de bine ca si inainte.

 

Pana la 200.000 stau linistit :)

Edited by twodoor
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 years later...
On 11/4/2018 at 11:14 AM, bogdand20 said:

Doresc sa fac si eu schimbul la cutia automata, dar nu stiu ce metoda sa aleg deoarece am putin peste 200k km.

Eu as vrea sa schimb tot uleiul inclusiv in convertizor, a mai facut cineva schimbul la masini cu peste 200k km?

E rândul meu acum, să schimb uleiul în cutie. Bogdan20, cum ai procedat, până la urmă, ce ulei ai folosit și ce atelier ai ales? 

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat acum 2 ani, undeva la 210 - 220 k km. Am schimbat prin metoda gravitationala, asa cum prezinta ZF schimbul uleiului. Am platit 1500 ron aprox, in jud. Suceava la un atelier specializat pe cutii de viteze.

Masina are acum 270 k km, se comporta excelent. ( nu mai e la mine, dar am ramas in contact cu actualul proprietar)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.