Jump to content

ncs expert


Recommended Posts

sa inteleg ca vrei sa te apuci de codat, dar cunostinte oha!

topic deschis fara rost.

rasfoiesti forumul, forumurile din afara...nu se invata, nici macar o simpla codare din doua randuri citite pe internet.

stiu ce trebuie sa fac dar nu am tot programul, nu cred ca am cerut la cineva ce sa fac, stiu ca nu spune nimeni chiar daca aici e un forum si ar fi trebuit sa ne ajutam intre noi nu sa ne bucuram la 50lei ca activezi ce are omu nevoie.. dar asta e romania daca intrii pe forumuri din afara nu ai sa gasesti raspunsuri ca al tau!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In folderul work sunt fisierele citite de tine, el vine gol atunci cand instalezi NCS-ul. Problema este ca e destul de greu sa inveti asa ceva pe forum, iar cine are cunostinte nu are timp sa piarda sa-ti explice in 15 posturi ce trebuie sa faci. Nu mi-o lua in nume de rau dar asta este situatia in Romania.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am vazut pe mai multe forumuri aceeasi atitudine fata de persoane comode ce nu gasesc informatii destul de simple daca vrei si daca le cauti.

Acolo unde este mai greu, unde trebuie sa faci conexiuni samd, acolo vor veni raspunsuri.

si eu chiar nu ma incadrez la persoana comoda de vreo 2 luni tot stau si caut cand am timp instalez ma duc mereu la masina sa vad daca e ok etc..

eu am vazut si persoane chiar aici pe forum care vorbeau de diferite probleme si ei nici macar nu aveau masina....

problema la mine e posibil sa fie chiar de la laptop am un medion akoya din spania si numai probleme mi-a facut nici nu prea ii convine orice windows!

acum i.am bagat xp sp3, am bagat 7 ultimate 64 nu merge Inpa si pe alt laptop merge!

pana la urma o sa imi iau si bmw scanner ala e simplu!

si un forum pentru asta e facut sa te ajuti,sa iti faci prieteni etc nu sa faci afaceri pentru asta exista olx!

Link to comment
Share on other sites

eu te ajut cu informatii, nu am nimic impotriva (atat cat stiu), dar ce prezinti tu este total gresit.

folderul work, vine la instalare cu fisier goale.....fsw_psw, de ex trebuie sa aiba 0bit si cand citesti un modul al masinii se incarca...3kb, 200kb...sunt doar exemple.

de aici am dedus ca habar nu ai despre ce este vorba.

de codat, ma indoiesc ca stii ce ai de facut....sau daca stii, este pentru ca ai niste pasi notati babeste, dar nu ii intelegi.

in plus, poti face codari care dau peste cap acele module...nu ar fi ceva ce nu se poate repara.

 

dupa ce te apuci sa faci codari, fara a stii despre ce este vorba, vei veni cu noi intrebari de genul: "nu mai merge semnalizare, e fac?" si exemplele pot continua.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lasa-l Dle sa continue, nu este comod, ci in 2 luni nu a reusit sa vada macar masina.

Sincer iti spun, eu nu am considerat ca merita sa vin aici cu intrebari banale despre proiectul meu: Retrofit NBT E91 2005 cu radio. M-am documentat, stiu acum cum se face codarea la masina pentru NBT, stiu in mare ce trebuie sa fac la NBT, inclusiv codare. Am gasit un diy pentru a nu plati 1000lei+ pe cablu de conectare, am gasit lista de materiale, am gasit diferentele dintre nbt si nbt evo atat tehnic cat si economic, astfel m-am decis pe ce parte merg. Asta in aprox 5-7zile si mai am 2 copii si serviciu ce difera cu ce vreau sa fac eu la masina:/.

O sa vin cu intrebari, cel putin asa cred, dar nu fara sa ma informez temeinic despre ce vreau sa fac.

Link to comment
Share on other sites

chiar nu mai are rost discutia se poate inchide! ma descurc si singur nu e problema dar nu cred ca am cerut ceva pas cu pas doar un link cu un ncs testat sa nu mai stau sa pierd timpul aiurea!

zilele astea daca am timp o sa incerc cu mai multe laptop.uri sunt 90% sigur ca de la al meu e problema!

si as fi dat si bani nu mai stateam eu sa imi bat capul dar aici in prahova nu e nimeni sa imi faca ce am eu nevoie mai ales pe la service.uri nici nu au auzit de asa ceva!

Edited by catalinnnn
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare si bine v-am gasit !

In urma unei codari cu NCS EXPERT, ma confrunt cu o situatie cred eu, banala, controller'ul de la iDrive dupa un singur click spre stanga sau spre dreapta, atunci cand sunt in meniu, scroll'eaza pana in capatul listei...

 

Daca ma poate ajuta cineva cu o parere sau o rezolvare raman dator.

 

Ai codat gresit tipul de controller iDrive, gasesti setarea respectiva cu NCS in MASK / CAPPL. As recomanda sa te duci la cineva care stie ce face

Link to comment
Share on other sites

Poate ne spui si ce codare ai facut . In general, daca ceva merge prost in urma unei codari , re-codezi modulul default sau chiar toata masina. Apoi stergi erorile.

Ceva pentru a arata cand clima este pe auto sa se aprinda ledurile de la treapta ventilatiei.

 

Ai codat gresit tipul de controller iDrive, gasesti setarea respectiva cu NCS in MASK / CAPPL. As recomanda sa te duci la cineva care stie ce face

Cu un factory default crezi ca se rezolva ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Codare gresita. Asta este!

Un far nu merge ahl

 

pai am testat individual fiecare far cu ista si se pare ca cel din dreapta nu comunica cu ista..deci acuma nu merge ahl ca am dezactivato..si trebuie sa scot farurile si sa le swap sa vad daca este de la smc modul sau altceva..dar asta este alta discutie...

ce doresc sa aflu este de ce inainte de a ma juca cu codarea pentru ahl mergea camera de reverse...si acuma dupa ce am pus inapoi fila veche de o aveam inainte de a ma juca cu codare ...nu mi merge camera

 

mersi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.