Jump to content

Recommended Posts

Salut

 

Am fost astazi la plaja la Corbu si fara sa imi dau seama am intrat cu cheia in buzunar in mare.

 

Cred ca am stat vreo 10 minute si cheia la vreo 30 cm sub apa. Am un 116i din 2008 iulie.

 

Acum functioneaza si contactul, e cu RFID (card) si telecomanda. Am vrut sa o desfac dar nu am vazut suruburi, are acumulator nedetasabil.

 

Ce sa ii fac sa nu se distruga in timp , apa de mare e sarata. Este rezistenta la apa cumva ?

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Daca o desfaci trebuie sa iei alta carcasa in care sa transferi cipul.. slabe sanse sa o poti lipi ok inapoi.

 

Partea buna daca faci asta e ca ai o sansa sa cureti circuitele si carcasele aftermarket au capac detasabil asa ca poti sa ii schimbi si bateria cu ocazia asta.

 

Era in jur de 50 de lei una parca, arata la fel

Link to comment
Share on other sites

In cheie nu prea are cum sa intre apa daca doar o scapi in balta...

De/pe carcasa cu butoane sunt lipit/atasate de margini butoanele, de jur imprejurul lor.. sa nu ajunga apa la circuit, baterie..

Practic circuitul electronic e protejat fiind ermetic prins in carcasa cheii.

In schimb, daca tu intri in apa sarata cu cheia, aceasta dupa ce apa se duce lasa in urma o pelicula de sare care numai bine nu face acolo pe membrana care tine butonul.

Nu fi surprins sa nu mai mearga cheia pentru ca iti place sa faci baie in mare.

;)

 

Daca o desfaci, si pui la loc aceiasi carcasa ma indoiesc ca va fo ermetica din nou unde/cum ai desfacut..

 

Stiu pentru ca am desfacut o cheie.. de E90.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea inteleg din ce ai scris - cheia aia nu mai functioneaza sau functioneaza dar iti este teama de efectele pe termen lung, asa ca ai vrea sa o desfaci?

 

Am citit pe forumuri ca ar fi protejata ermetic cu o membrana.

 

Astazi nu am testat cheia , ieri a mers bine.

 

Am fost astazi la un shop de reparatii si am rugat sa imi desfaca adica sa taie capacele cheii dar nu a vrut. I-am aratat o fanta in cheie dar a zis ca este water proof, si ca daca intra apa atunci in 24 de ore s-ar fi intamplat ceva. Zise ca nu a patit nimic si daca merge nu are rost sa desfaca cheia mergand pe o supozitie. Cred ca nu a vrut sa se bage.

 

Apoi am sunat la automobile Bavaria am vorbit cu un consilier de la Baneasa, a zis ca nu a mai intalnit cazuri dar parerea lui e ca a intrat apa. Nu i-am detailat , nu i-am zis ca ,cheia nu are nici o deschidere. Nu stiu daca zise sa o desfac dar imi recomanda sa dau cu spray de contacte si apoi sa o suflu.

 

Imi e ca daca a intrat apa sarata aceasta poate sa corodeze traseele de pe circuitul imprimat sau sa strice acumulatorul. Acumulatorul e doar pentru telecomanda.

 

Am ambele chei, o sa le folosesc alternativ, cand pe cea buna cand pe asta , avand-o si pe cea buna cu mine ca rezerva.

Link to comment
Share on other sites

Apa sĂŁratĂŁ dacĂŁ a intrat ĂŽn timp corodeazĂŁ sau mai rĂŁu. Șansele sunt cĂŁ n-a intrat. Eventual poți ĂŽncerca sĂŁ-l bagi ĂŽn apĂŁ distilatĂŁ (care sĂŁ dizolve sĂŁrurile) dupĂŁ care oarecum repede ĂŽn alcool izopropilic. (care ajutĂŁ uscarea rapidĂŁ). Poți ajuta uscarea cu un uscĂŁtor de pĂŁr. Ănainte sĂŁ bagi ĂŽn alcool vezi pe o suprafațĂŁ micĂŁ sĂŁ nu atace plasticul, dar nu cred. ĂncercĂŁ sĂŁ nu apeși nici-un buton ĂŽncĂŁ câteva ore ca sĂŁ fii sigur cĂŁ s-a uscat bine.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

lasa cheia in pace ca nu intra apa in ea,a mea a ajuns in masina de spalat cu o geaca dupa a stat pe culme la uscat freo doua zile si abia la cateva zile cand am luat geaca pe mine am gasito si functioneaza ok si acum,daca erea sa intre apa in ea sigur nu mai functiona de atunci.asta a fost acum freo doi ani

asta a patit cheia originala,a doua cheie care o am are un fel de capac in dreptul bateriei este o cheie facuta la bimmer service,parca,asta nu stiu daca o sa reziste ca nu am incercato inca.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Functioneaza cheia.

:rolleyes:

Nu aveam de gand sa intru cu cheia in apa , am mers sa iau ceva din masina si din reflex am bagat-o in buzunar. Si nu mi-am dat seama ca o aveam in buzunar decat dupa niste 20-30 minute dupa ce am iesit din apa.

 

Bine ca nu mi-a scapat din buzunar in apa.

Edited by Core
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.