Jump to content

Cum si de unde va cumparati piese auto de obicei


siana

Recommended Posts

Ca sofer relativ nou am mai avut de schimbat una alta la masina si de cateva ori am ales varianta mai scumpa, fara sa stiu. As vrea sa stiu cum procedati voi cand cumparati piese auto.

 

Cumparati doar online, doar ofline sau comparati oferta online si cea offline si alegeti ce e mai convenabil?

Cand cumparati online, alegeti livrare prin curier sau preferati sa le ridicati personal?

Cand cumparati offline, culegeti preturi de la mai multe magazine sau aveti un magazin/service la care mergeti intotdeauna?

Link to comment
Share on other sites

Marea majoritate a pieselor le cumpar online.

Conteaza mult producatorul daca nu cumpar de la dealer.

 

De la dealer cumpar daca nu gasesc in alta parte sau daca, componenta este critica.

 

Magaziunul online trebuie sa aiba reputatie buna sa cumpar de la ei producatorul cautat.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu comand in general de la Autokarma, iar uneori de la Autohut/Epiesa cand gasesc o oferta mai avantajoasa la ei (destul de rar). Ridic piesele personal ca sa ma asigur ca e totul ok si daca ceva nu se potriveste le duc inapoi (accepta sa le duci inapoi si dupa 15-20 zile). Achizitionez in 95% din cazuri piese la brand-uri de renume (Lemforder, Sachs, Elring, Mann, Liqui-Moly, Brembo etc.).

Din experienta mea de stat prin service-uri (ca angajat respectiv client) si dupa ce am aflat destul de multe informatii despre magazinele de la noi, distribuitori etc. am ajuns la concluzia ca din aproape orice service iti iei piesele au preturi foarte mari. De obicei piesa X care la Autokarma costa 1500 lei, service-ul o achizitioneaza de la distribuitor cu 1600 lei (deoarece distribuitorul ofera pret mult mai bun unui magazin mare care cumpara de la ei lunar de sume imense) si o vinde clientului cu 2000-2200 lei. Sunt multe cazuri in care service-urile si daca ar vrea sa vanda cu 0% adaos tot ar vinde la un pret mai mare decat magazinele mari. Extrema cealalta sunt situatiile in care te duci in service, ti se comanda o piesa la pret bun si ti se pune 100-150% adaos pe ea. Din pacate multe service-uri care par sa aiba preturi bune la manopera isi obtin profitul preponderent din adaosul la piese.

Decat sa imbogatesc vreo reprezentanta sau vreun patron, mai bine imi gasesc un mecanic cinstit caruia sa ii dau sume ok la manopera si sa imi iau singur piesele. Oricum cei mai buni mecanici nu lucreaza in reprezentante. Per total asa e cel mai ieftin si eficient sa imi intretin masina, in opinia mea.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Eu comand in general de la Autokarma, iar uneori de la Autohut/Epiesa cand gasesc o oferta mai avantajoasa la ei (destul de rar). Ridic piesele personal ca sa ma asigur ca e totul ok si daca ceva nu se potriveste le duc inapoi (accepta sa le duci inapoi si dupa 15-20 zile). Achizitionez in 95% din cazuri piese la brand-uri de renume (Lemforder, Sachs, Elring, Mann, Liqui-Moly, Brembo etc.).

Din experienta mea de stat prin service-uri (ca angajat respectiv client) si dupa ce am aflat destul de multe informatii despre magazinele de la noi, distribuitori etc. am ajuns la concluzia ca din aproape orice service iti iei piesele au preturi foarte mari. De obicei piesa X care la Autokarma costa 1500 lei, service-ul o achizitioneaza de la distribuitor cu 1600 lei (deoarece distribuitorul ofera pret mult mai bun unui magazin mare care cumpara de la ei lunar de sume imense) si o vinde clientului cu 2000-2200 lei. Sunt multe cazuri in care service-urile si daca ar vrea sa vanda cu 0% adaos tot ar vinde la un pret mai mare decat magazinele mari. Extrema cealalta sunt situatiile in care te duci in service, ti se comanda o piesa la pret bun si ti se pune 100-150% adaos pe ea. Din pacate multe service-uri care par sa aiba preturi bune la manopera isi obtin profitul preponderent din adaosul la piese.

Decat sa imbogatesc vreo reprezentanta sau vreun patron, mai bine imi gasesc un mecanic cinstit caruia sa ii dau sume ok la manopera si sa imi iau singur piesele. Oricum cei mai buni mecanici nu lucreaza in reprezentante. Per total asa e cel mai ieftin si eficient sa imi intretin masina, in opinia mea.

 

Partial adevarat. Cei mai buni mecanici lucreaza si in reprezentante, pentru ca acolo se face scolarizarea pe modelele noi ce apar, nu in serviceul lui gigel din cartier. Majoritatea mecanicilor foarte buni lucreaza si in privat.

Pentru piese sunt si surse de pe forum de unde eu iau de cativa ani fara probleme.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu m-am referit in niciun moment sa se mearga la gigel din cartier. Exista service-uri foarte civilizate/profi/bine echipate, mai mult sau mai putin autorizate, care chiar isi respecta clientii si au mecanici excelenti. Din pacate sunt foarte multe reprezentante care duc lipsa completa de mecanici priceputi si se ajunge la situatii stupide (piese montate gresit, foarte multe piese inlocuite degeaba etc.). Iar ca mecanic in reprezentanta nu ti se cer asa multe, ca in reprezentanta de obicei se inlocuiesc piese si nu se repara mai nimic. Una este sa fii un bun inlocuitor de piese, alta este sa fii un bun mecanic/electrician etc. Daca o sa vorbesti vreodata cu cate o persoana din fiecare reprezentanta in parte care a lucrat pe mecanica o sa te ingrozesti de ce se intampla acolo. Eu am prieteni care au lucrat la Opel, Skoda, Hyundai, Bmw, Mercedes si s-au lovit de situatii fenomenale precum: masina care a plecat cu prezoanele slabite, lanturi noi de distributie scapate pe jos prin service si montate pline de mizerie pe motor, probleme rezolvate cu 0 lei (fire intrerupte) si 30min de manopera pe care s-au platit 2000-3000 lei, clienti care tin masina in service 4-5 zile pentru ca "mecanicul" a pus ambreiajul prost de doua ori, motoras de la stropitoarele de parbriz cu un fir rupt rezolvat cu inlocuirea intregului sistem de 1600 lei, lucrari de 3000 lei de reparatie a sistemului electric care a constat in dat cu spray pe mufe, masina la care nu s-a comandat destul ulei pentru inlocuirea lui dintr`o cutie automata si completat cu ulei si mizerii din lighean, masina venita pentru niste vibratii in mers la care s-au inlocuit planetare de 7000 lei degeaba etc. As putea sa continui pana maine cu lista asta. Absolut nimic nu este auzit de la un prieten al unui prieten si tot asa... Sunt situatii care mi-au fost explicate in mod direct sau la care am fost de fata.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ca sofer relativ nou am mai avut de schimbat una alta la masina si de cateva ori am ales varianta mai scumpa, fara sa stiu. As vrea sa stiu cum procedati voi cand cumparati piese auto.

 

Cumparati doar online, doar ofline sau comparati oferta online si cea offline si alegeti ce e mai convenabil?

Cand cumparati online, alegeti livrare prin curier sau preferati sa le ridicati personal?

Cand cumparati offline, culegeti preturi de la mai multe magazine sau aveti un magazin/service la care mergeti intotdeauna?

Domnule sofer relativ nou, acum ce faceti? Postati pe toate forumurile auto content-ul asta ? :))

Urmareste si el o reclama ceva :))

Lucrezi la "autocarma, epesa,..." ? :))

Edited by anormal
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.