Jump to content

Problema Claxon F30


PaulF30

Recommended Posts

Salut. De ceva timp nu reușesc sa fac un banal claxon de la un F30 320d . Au fost verificate siguranțele , mi a fost verificat claxonul din fata de dupĂŁ bara și mi sa spus ca acolo este ok primește curent . Respectivul electrician mi a spus ca sa dus panoul de comanda ( sa dus un “ fem “ , ceva de genul dacĂŁ am reținut bine ) , undeva dreapta jos pasager fata , iar acolo nu se bagĂŁ doar la reprezentanta . A avut cineva probleme cu claxonul , știți de cum se poate rezolva ? Mulțumesc
Link to comment
Share on other sites

Acolo unde zice nenea, in panoul din dreapta este un modul(Front Electronics Module) care contine alte sigurante.

Ai si doua claxoane, unul de groase si altul de subtiri.

Defectiunea cea mai probabila survenea in urma rularii cu masina prin apa si folosirea claxonului, ce ducea apoi la arderea sigurantei.

 

Acum nu stiu daca depinde de anul de fabricatie, dar la F30 meu din 2012 este siguranta si in portbagaj si in FEM pentru claxon.

Edited by ciobster
Link to comment
Share on other sites

Anul este tot 2012 luna 8 a , deci la fel cred . In portbagaj mi a verificat și nu a gĂŁsit ceva ars . DacĂŁ și in acel panou “ FEM” sunt tot siguranțe nu ĂŽnțeleg de ce nu a umblat și acolo sa le verifice , a zis ca acolo se poate doar pe la reprezentanta . Sa ĂŽnțeleg ca acolo este mai dificil de rezolvat ? Ai avut probleme cu claxonul , se poate rezolva fĂŁrĂŁ reprezentanta ?

Ce i drept claxonul mi s a dus la o nunta unde l am forțat .. ms

Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu eu in FEM nu sunt sigurante. Stiu ca sunt in fata stanga la motor (cum te uiti la masina) si in portbagaj. Probabil sa ma insel.

 

Eu nu am intales o chestie, ai spus "claxonul din fata de dupĂŁ bara și mi sa spus ca acolo este ok primește curent ". Asta inseamna ca primeste curent si nu suna, deci e o problema la claxon :| Nu?

Link to comment
Share on other sites

Anul este tot 2012 luna 8 a , deci la fel cred . In portbagaj mi a verificat și nu a găsit ceva ars . Dacă și in acel panou “ FEM” sunt tot siguranțe nu înțeleg de ce nu a umblat și acolo sa le verifice , a zis ca acolo se poate doar pe la reprezentanta . Sa înțeleg ca acolo este mai dificil de rezolvat ? Ai avut probleme cu claxonul , se poate rezolva fără reprezentanta ?

Ce i drept claxonul mi s a dus la o nunta unde l am forțat .. ms

 

Se desface panoul din dreapta fata dar e cam chinuitor sa accesezi sigurantele. Iti trebuie un patent subtire si cu cioc in unghi ca sa poti scoate siguranta. Eu acolo am avut probleme si dupa ce mi-am inlocuit siguranta s-a rezolvat problema.

 

Vezi aici un video scurt :

. Tipul a desfacut destul de mult din stalp, eu parca am desfacut mai putin si am lucrat apoi din patent. Edited by ciobster
Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu eu in FEM nu sunt sigurante. Stiu ca sunt in fata stanga la motor (cum te uiti la masina) si in portbagaj. Probabil sa ma insel.

 

Eu nu am intales o chestie, ai spus "claxonul din fata de dupĂŁ bara și mi sa spus ca acolo este ok primește curent ". Asta inseamna ca primeste curent si nu suna, deci e o problema la claxon :| Nu?

 

Da , așa este mi a verificat și a zis ca nu este problema de acolo . Am verificat și sub capota stânga acolo și totul ok . A rĂŁmas sa gĂŁsesc pe cineva sa mi verifice acolo la pasager dreapta fata-jos , adicĂŁ in acel “FEM” , acel loc unde mi a zis ca nu umbla , dar dacĂŁ sunt tot siguranțe in acel panou nu am ĂŽnțeles de ce m a trimis la reprezentanta .. O ultima varianta ar mai fi in volan , am vĂŁzut pe interne ca se poate umbla acolo .

 

Se desface panoul din dreapta fata dar e cam chinuitor sa accesezi sigurantele. Iti trebuie un patent subtire si cu cioc in unghi ca sa poti scoate siguranta. Eu acolo am avut probleme si dupa ce mi-am inlocuit siguranta s-a rezolvat problema.

 

Vezi aici un video scurt :

. Tipul a desfacut destul de mult din stalp, eu parca am desfacut mai putin si am lucrat apoi din patent

 

Mulțumesc de informație , o sa ĂŽncerc și acolo și dacĂŁ nici acolo nu i problema nu știu ce sa i mai fac la al claxon .

Link to comment
Share on other sites

Da , așa este mi a verificat și a zis ca nu este problema de acolo . Am verificat și sub capota stânga acolo și totul ok . A rĂŁmas sa gĂŁsesc pe cineva sa mi verifice acolo la pasager dreapta fata-jos , adicĂŁ in acel “FEM” , acel loc unde mi a zis ca nu umbla , dar dacĂŁ sunt tot siguranțe in acel panou nu am ĂŽnțeles de ce m a trimis la reprezentanta .. O ultima varianta ar mai fi in volan , am vĂŁzut pe interne ca se poate umbla acolo .

 

 

 

Mulțumesc de informație , o sa ĂŽncerc și acolo și dacĂŁ nici acolo nu i problema nu știu ce sa i mai fac la al claxon .

 

Uite aici, incepand cu poza 17 iti arata cum sa ajungi la FEM: https://f80.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1017936

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Si eu am probleme cu un claxon , cel de pe dreapta , initial am crezut ca am o siguranta arsa , am ciupit putin firele deasupra mufei si am verificat cu un aparat de masura daca am tensiune la actionarea claxonului

, se pare ca am mufa oxidata , am desfacut am dat cu spray de curatat contacte si a mers o perioada ,acum iar nu mai merge , trebuie sa schimb mufa pana la urma

Link to comment
Share on other sites

Revin cu rezolvarea problemei la claxon. DupĂŁ ce a fost desfĂŁcut plasticul din dreapta jos - pasager fata au fost gĂŁsite cu greu câteva siguranțe greu accesibile dintre care una arsa . DupĂŁ ce a fost ĂŽnlocuitĂŁ , totul a fost in regula claxonul a funcționat . O simpla siguranța și totul a fost rezolvat , dar o siguranța care nu te așteptai sa fie acolo și nici sa nu ai acces ușor la ea .
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salut. Am avut și eu probleme cu claxonul și ĂŽn prima fazĂŁ am schimbat siguranța. Credeam cĂŁ am scĂŁpat ușor, dar douĂŁ sĂŁptĂŁmâni mai târziu la un claxon mai lung a cĂŁzut din nou siguranța. PânĂŁ la urma am ajuns sa schimb ambele claxoane + siguranța. Mașina ĂŽn cauzĂŁ este un f34. Numai bine.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am avut si eu problema asta. Claxonul la F30 nu-mi mai mergea. Simptomele au fost asa: dupa spalat, de obicei mergea doar un claxon. Dupa ce se usca probabil isi revenea si funciona normal. La un moment dat dupa spalare a mers doar unul, apoi s-a auzit gajait, parca era ragusit. De acolo nu a mai mers deloc.

Dupa toate simptomele astea am crezut ca s-au dus claxoanele din cauza apei care intra pe la ele. Am cumparat claxoane, le-am montat si surpriza: tot nu mergeau. Apoi am decis sa ma uit la siguranta din modulul FEM care este pozitionata pe locul pasagerului din dreapta jos in colt sub torpedou. Ajungi la ea destul de dificil, dar nu imposibil. Este o siguranta de 15A albastra si mica ultima de sus in jos, prima de jos in sus. Am schimbat-o ca era arsa si fintioneaza ca perfect acum.

Atentie: claxoanele se gasesc doar pe original si costa 400 lei bucata!

Panoul de sigurante FEM este in linkul de mai jos:

 

Succes si girja la plasticele alea!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 2 months later...

Salut, am si eu ceva probleme cu claxonul si m-a terorizat…. Sunt momente cand merge claxonul din prima, sunt momente cand nu mai merge deloc.

vara functioneaza foarte bine, iarna mai deloc. Am verificat sigurantele, sunt bune. Claxoanele se aud amandoua. 
 Masina in cauza un f30-2017… curent ajunge peste tot, ce este de facut ? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.