Jump to content

upgrade sistem audio bmw F10


catalin_florin_f10

Recommended Posts

buna seara, as dori sa fac upgrade la sonorizarea masinii mele, cred ca este primul nivel de echipare, nu am tweeter-ile sus pe usa, am difuzoare decat pe usa si subwofer-ul sub scaun, am mers azi cu un F10 aproape identic cu al meu si avea linia audio cu tweeter-ile sus pe usa, este diferenta MARE. nu vorbesc de karma hardon sau bang olufsen...

Intrebare! ce necesita acest upgrade si daca se merita, Multumesc!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Harman Kardon se zice.

Adica tu ai ascultat un sistem HIFI si ai fost impresionat. Hmm era unul pe aici care zicea ca HIFI pe F10 e o porcarie sinistra.

In legatura cu upgrade-ul , ai mai multe posibilitati , in functie de cat vrei sa cheltuiesti . Poti sa schimbi difuzoarele din usi/plansa spate si sa adugi tweetere , poti sa schimbi si subwooferele eventual adugi un amplif pt ele. Exista kit-uri dedicate de difuzoare pt upgrade-ul asta. Multi s-au declarant multumiti cu schimbarea difuzoarelor/adugarea tweeterelor si eventual schimbarea sub-urilor.

Sau poti sa faci retrofit de system HIFI , care costa sensibil mai putin ca Harman . Exista si amplificatoare dedicate, chiar plug/play. Dar in cazul asta mai trebuie sa tragi si cabluri inspre si dinspre portbagaj.

Link to comment
Share on other sites

Incepe cu schimbat difuzoare si adaugat tweetere - de la un system HIFI sau aftermarket . Vezi ce iese si daca iti place, iar apoi poti sa adaugi un amplificator HIFI sau echivalent aftermarket.

Cred ca e cel mai ieftin sa procedezi asa.

Harman Kardon pt F10 e inca foarte scump.Poate peste 2-3 va fi mai ieftin la mana a doua.

Edited by seaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

677 e HK

676 e HIFI

 

@catalin

 

Uite sistem HIFI la pret foarte bun - boxe +amplificator fara cablaj

 

https://www.olx.ro/oferta/sistem-audio-hifi-bmw-f10-IDbuGsO.html#68fcf78334

e chiar al meu sistemul , l-am avut pe masina si am upgradat la HK am pus descriere in topicul meu . Merita trecerea la HK , 1000 E a costat tot cu montaj inclus

Link to comment
Share on other sites

Salut. Acelasi lucru as vrea sa fac si eu . Se merita upgrade de la S677A Hifi System Professional DSP la HK ?

 

Pai tu ai deja sistemul upgradat, cu 16 speakere, amplif si procesator de sunet. Poti face upgrade la bang&olufsen, dar nu cred ca se merita.

 

Difera doar denumirea in functie de anul de fabricatie al masinii.

 

Top-Hifi (Harman Kardon)

Audio option: S688A / S677A

 

Top-HiFi is the best audio option out of all standard three and is branded as Harman Kardon in all the newer models. For older BMWs, naming will vary. However, all of these setups share a similar layout which has been described below.

 

 

With this sound system, you’ll find a surprising amount of speakers in your BMW - usually about 16. Two underseat woofers, and 7 mid-ranges along with 7 tweeters. One pair is installed in the front deck, while the remaining can be found in the rear deck and four doors.

 

The amplifier in the Top-HiFi system has 10 channels (of which 9 are active) and is connected to the head unit by a fiber optic cable. In the head unit’s menu, you’ll find a graphic equalizer, as well as a surround sound option.

 

Top Hi-Fi is a significant improvement with more amplifier power, EQ, and additional speakers that are better quality and have higher power handling.

 

Sunt 4 nivele de echipare:

 

-Standard

 

-HiFi S676A / S674A*

 

-S677A Hifi System Professional DSP / S688A HK ( Din ce stiu s-a schimbat denumirea, dupa 2011 din S677A s-a trecut la S688A HK)

Toate componentele sunt la fel, inclusiv DSP/Ampliful, difera grila de la tweeter.

 

-Bang&Olufsen pentru modelele mai noi

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut. Daca nu am subwoofere sub scaune, si vreau sa pun, ce modificari mai trebuie sa fac? Subwooferele le-am gasit la cineva, ma gandesc daca merita sa le iau sau nu.

 

Exista F10 fara subwoofere sub scaune ? Ma cam indoiesc . Si in echiparea audio de baza , F10 are subwoofere.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exista F10 fara subwoofere sub scaune ? Ma cam indoiesc . Si in echiparea audio de baza , F10 are subwoofere.

Esti sigur ca toate au? Totusi sunetul nu e cine stie ce, nu-mi lasa impresia ca ar avea subwoofere sub scaune...

Link to comment
Share on other sites

sigur au toate subwoofer; evident, cel de pe sonorizarea basic e o boxa ordinara, care pe deasupra nici nu are parte de cine stie ce amplificare; mai nasol e ca e lipita de cutie in vcare e montata, si e destul de migalos sa o scoti de acolo;

poti cauta subs de harman kardon OE de pe orice BMW din ultimii 10 ani, sunt la fel (>100e bucata) sau subs aftermarket (>150e bucata), dar daca nu le amplifici , nu scoti mare lucru din ele.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.