Jump to content

Aacident Groupama


sorinstancu

Recommended Posts

Buna seara

Mașina bmw e90 LCI 2009 cod motor N47D20c

Am pĂŁțit și eu un necaz și as avea nevoie de ajutor dacĂŁ știe cineva cum sa procedez

Pe data de 10.08.2018 am facut un accident in care nu am am fost vinovat ( proces verbal de la poliție in care este specificat ca ma acroșat și ma ĂŽmpins ĂŽntr-un cap de pod )

Pe data de 12.08.2018 am ĂŽnregistrat dauna la firma de asigurĂŁri ( Groupama)

Pe data de 15.08.2018 a venit agentul constatator și a fĂŁcut poze i-am dat toate documentele necesare și sa deschis dosarul de dauna

Pe data de 31.08.2018 am fost sunat de cĂŁtre agentul constatator sa fac un deviz audatex mai amĂŁnunțit la un service

Pe data de 03.09.2018 a venit un mecanic de la un service a fĂŁcut poze la toate piesele pe care le-a gĂŁsit și a ĂŽntocmit un deviz in valoare de 61729 RON ( aproximativ 13300€) pe care l-am trimis la firma de asigurĂŁri ĂŽmpreuna cu pozele de la piesele avariate

Pe data de 07.09.2018 am fost sunat de cĂŁtre agentul constatator sa ĂŽmi spunĂŁ ca ĂŽmi oferĂŁ 17000Ron (3650€) plus 9200ron ( 2000€ ) pentru mașina avariata

5650€ este mult prea puțin pentru a-mi lua alta mașina identicĂŁ

Mașina mea este un e90 LCI din 10.2009 cu navigație iar un e90 LCI cu navigație se vând la peste 7500€

Un sfat de la cine a mai avut probleme cu asigurĂŁrile este bine venit

Edited by sorinstancu
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Intr-o oarecare masura trebuie sa le fortezi mana cu o reparație conforma cu ce spune producatorul, incearca sa o faci la reprezentanta. Cu reclamatie la asf nu rezolvi nimic, acum 2 sapt am discutat cu inspectorul care imi face asigurĂŁrile si mi-a spus cĂŁ prin asf nu mai rezolvi mare lucru cum era pe vremuri la csa. Are un caz problematic chiar cu cei groupama.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din pacate acum 2-3 ani s-a schimbat ceva in legislatia asta a lor pentru despagubiri si cazurile astea sunt tot mai dese. Cred ca multe cazuri ajung in instanta.

 

Changing, masina face 8000 pe piata din Romania, care si aia e facuta de samsari. Tie ti-ar conveni sa primesti 5650?

 

S-ar putea sa fie si altceva la mijloc, mai bine il intrebi pe inspector cu ce service lucreaza el (gen, cu ce service e mana in mana , mai pe romaneste).

Link to comment
Share on other sites

E ceva logic sa nu vrea sa accepte devizul ala de 13000,cand masina ,dupa calculele asiguratorului face max.8000,cel mai bine cauta un service ok,duci masina la ei si spui ca vrei masina reparata.

Acum depinde si cat de rau e avariata(baga o poza)poate ai pretentii prea mari,poate s-a Âşucarit inspectoru cand a vazut devizul ala si acum te freaca putin.

Eu am luat pe 2 elemente putin atinse si o anvelopa 1000 euro,incearca sa vb.cu el cu frumosu,daca nu intelege,avocat,plingere la comisia pt.asigurari si pe unde o mai fi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.