Jump to content

Problema oglinzi laterale


ionut79

Recommended Posts

salutam un bmw 116i recent achizitionat si am obsevat ca am o problema cu oglinzile lateraleele au o tenta maro si banuiesc ca sunt heliomate. in soare sau la lumina puternica raman maro , dar seara cand e intuneric afara tot asa raman. daca merg seara cu masina nu prea vad in oglinzile lateralecare sa fie problema ?atasez o poza cu oglinda desfacuta si o poza cu ele cam cum arata numai ca in poza sunt de seria 3 dar asa sunt si ale mele cu margine cauciucata si maro

post-86206-0-72627400-1536570953_thumb.jpg

post-86206-0-93947300-1536570962_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

salutam un bmw 116i recent achizitionat si am obsevat ca am o problema cu oglinzile lateraleele au o tenta maro si banuiesc ca sunt heliomate. in soare sau la lumina puternica raman maro , dar seara cand e intuneric afara tot asa raman. daca merg seara cu masina nu prea vad in oglinzile lateralecare sa fie problema ?atasez o poza cu oglinda desfacuta si o poza cu ele cam cum arata numai ca in poza sunt de seria 3 dar asa sunt si ale mele cu margine cauciucata si maro

Nu au nici un cod oglinzile acelea pe spate?

 

Pune ultimile 7 caractere VIN si ne uitam noi pentru tine ce cod de oglinzi trebuie..

Link to comment
Share on other sites

multumesc

prima varianta e fff scumpa ccum se face auto-dimmingul ?are senzor in oglinda sau in masina ? ca poate e stricat senzorul din masina daca are la retrovizoare si il inlocuiesc.

 

-localizare senzor

 

- verifica si siguranta

 

oglinzile cu auto dim au mufa diferita fata de cele fara auto dim

 

am observat. banuiam ca sunt interschimbabile daca alegi varianta downgrade(doar incalzire, fara antiorbire).

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

de ce nu vrei sa intelegi? oglinzile alea sunt stricate, iti trebuiesc altele la fel dar functionale. stiu ca sunt scumpe, dar asta pentru ca si masina e scumpa si are optiuni.....

 

cumpara ti oglinzile potrivite, schimba-le si totul o sa fie ca inainte, functional.

 

nu mai incerca tot felul de ocolisuri

 

ai deschis un topic, ti s a raspuns si explicat cum sa rezolvi problema insa vad ca tu tot cauti problema in alta parte. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

de ce nu vrei sa intelegi? oglinzile alea sunt stricate, iti trebuiesc altele la fel dar functionale. stiu ca sunt scumpe, dar asta pentru ca si masina e scumpa si are optiuni.....

 

cumpara ti oglinzile potrivite, schimba-le si totul o sa fie ca inainte, functional.

 

nu mai incerca tot felul de ocolisuri

 

ai deschis un topic, ti s a raspuns si explicat cum sa rezolvi problema insa vad ca tu tot cauti problema in alta parte. :thumbsup:

 

 

Treaba sta in felul urmator:

 

Nu vreau sa dau 25 bulioane pe 2 buc geam oglunda heliomata

Din ce am citit nu prea se strica oglinzile astea decat la modelele inainte de 2000

Incerc sa inteleg principiul de functonare pentru ca nu cred ca sunt stricate ci cred ca este senzorul stricat din oglinda retrovizoare.

Numai ca la mine din ce am vazut pe youtube oglinda retrovizoare nu are cei cdoi senzori ci are numai unul.

Senzorul asta comanda cele 3 oglinzi ale masinii sau numai pe retrovizoare?

Cele laterale au senzori incorporati?

De ce sa schimb oglinzile daca e dus senzorul?

Care siguranta sa verific din panoul din torpedou?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

in spate spre parbriz am un senzor.in fata oginzii retrovizoare nu am nici un punct <senzor>~sa fie defect ala si deaia imi stau oglinzile mai inchise la culoare?

 

- senzorul care *comanda* oglinzile laterale;

- daca oglinzile sunt duse(arse/au curs) ... o varianta de compromis ... desfaci marginea cauciucata si elimini partea cu lichid ... dar fac pariu ca in cel mai scurt timp te vei reintoarce la EC chiar si sh.

Link to comment
Share on other sites

Am gresit si recunosc.am si senzor in fata oglinzii da nu il vedeam eu.

Am cumparat geam oglinda normala cu incalzire care are doi pini.

La masina am 4 fire : negru,mov,rosu si maro.

As vrea sa conectez incalzirea da nu stiu care sunt firele. Eu banuiesc ca rosu si negru, dar nu pot testa acum pe vremea asta daca apas pe dezghetare luneta nu imi trimite tensiune catre oglinzile laterale ca e cald afara.

E vreo modalitate in dis v57 sa activez dezghetarea ca sa vad pe ce fire am tensiune?

Edited by ionut79
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.