Jump to content

nivel de motorina la aprinderea martorului?!


ghost_

Recommended Posts

buna seara.spuneti-mi si mie va rog care este nivelul de motorina ramasa in rezervor atunci cand se aprinde martorul in bord si scrie fuel reserve?In cartea masinii nu scrie nimic.Vreau sa stiu exact cam cati litri mai am in acel moment si sa fac niste calcule,pt ca computeru masinii bate campii,nu te poti baza pe el..Gradatia asta la masinile astea "moderne" cu 1 intreg,jumatate,3/4 ma scoate din sarite,era mult mai ok cum era la masinile mai vechi de scria clar pe dashboard cati litri ai,fara sa stai sa faci 1000 de calcule.

Am dat search si nu am gasit nici un subiect dezbatut pe tema asta.va rog frumos doar on topic,daca aveti chef de glume sau nu stiti mai bine nu raspundeti si cu asta basta.multumesc,

masina despre care este vorba este un 520d din 2006...

Link to comment
Share on other sites

Cand ti se aprinde martorul la E60 520D, inseamna ca mai ai 5l de motorina in rezervor. Suficient pt 80-100km. Nu merge pe rezerva des pt ca ii strici pompa de motorina

doar 5l?De fiecare data cand fac plinul din momentul aprinderii martorului in bord intra maxim 52-54 l.Deci 54l+5l(conform spuselor tale)=59l capacitatea rezervorului?Eu stiam ca e 70l capacitatea.Sunt in ceata Edited by ghost_
Link to comment
Share on other sites

ok am inteles.........totul este la ghici.Nu inteleg de ce atunci cand pun pistolul si alimentez pt plin se opreste la max 54l.mai mult nu intra nici sa-l tai.Sau e posibil ca e60-u meu sa aiba doar 60l capacitatea,altfel la logica nu-mi iese Edited by ghost_
Link to comment
Share on other sites

https://autoportal.com/newcars/bmw/5-series/feature/fuel-tank-capacity.html

deci stiam bine de 70 l.dar nu stiu ce calcule face computerul de bord.Eu vreau doar sa aflu cati l mai am in acel moment cand se aprinde martorul,dar probabil nu am cum sa aflu niciodata.va multumesc oricum

Mie la calcule pe logica elmentara nu-mi iese..

Edited by ghost_
Link to comment
Share on other sites

se pare ca bajbaiti,nu stiti nici voi,habar n-aveti.Am inteles mesajul,nu e nevoie de mistocareala,ca sincer n-am chef la ora asta.Eu va multumesc oricum

 

Nu te'a luat nimeni la misto, a fost o gluma.

 

Nu inteleg insa, ce "bajbaim"? Asta e un forum pentru posesori, nu reprezentanta/fabrica. Fiecare spune ce stie, cu erorile de rigoare

Link to comment
Share on other sites

Rezervorul la E60 motor de 2.000 cc are volum total de 60L. 55 ii folosesti in trafic si 5L rezerva. Cine ti-a zis tie ca rezervorul are 70L ? Inclusiv E60 525D are tot 60L

 

E60 525 xDrive are 75 litri. Când mi se aprinde martorul de motorina Îmi indica 8l de motorina. Ultima data mi s-a aprins becul, am alimentat cu 63 litri pana a sãrit pompa, dacã mai insistam mai bãgãm 2-3 litri.

Edited by Bonzai
Link to comment
Share on other sites

E60 525 xDrive are 75 litri. Când mi se aprinde martorul de motorina îmi indica 8l de motorina. Ultima data mi s-a aprins becul, am alimentat cu 63 litri pana a sărit pompa, dacă mai insistam mai băgăm 2-3 litri.

75??Sigur nu exagerezi totusi?Eu cred ca toata seria 5er are 70l.Ai mai pus tu inca 5l de la tine?

 

https://www.auto-data.net/ro/bmw-5er-e60-530-xD-231hp-9605

 

Asta e 530xd si are tot 70l maxim

 

525xd - https://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=205579 eu vad 70l, nicidecum 75

Edited by ghost_
Link to comment
Share on other sites

Wtf, am avut un E90 2.0D si un E60 525D si la ambele aveam rezervor de 60L. Ambele modele non-lci. Revenind la problema ta, in computerul de bord secret iti arata cred cati litri mai ai exact in rezervor. In alta ordine de idei, cand ti se aprinde pelicanul (martorul), fa-i plinul si aia e :D
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai da am si specificat inca de la inceput ca plinul oricum i-l fac,dar m-a obsedat problema asta sa aflu cati l mai am in acel moment.Si acum am aflat ca 10l.Daca colegul de forum a conectat la program si i-a zis ca e 10l inseamna ca aia e.

Cum se intra in meniul secret?Asta chiar e interesant de stiut :D

Edited by ghost_
Link to comment
Share on other sites

Wtf, am avut un E90 2.0D si un E60 525D si la ambele aveam rezervor de 60L. Ambele modele non-lci. Revenind la problema ta, in computerul de bord secret iti arata cred cati litri mai ai exact in rezervor. In alta ordine de idei, cand ti se aprinde pelicanul (martorul), fa-i plinul si aia e :D

E90 da, insa e60 niciodata.

Link to comment
Share on other sites

am mai gasit ceva interesant dar e valabil pt motorul de 2.5,dar probabil se aplica si la 2.0d cu mica marja de eroare +, -

 

https://www.manualslib.com/manual/603647/Bmw-525i.html?page=209

 

Fuel tank capacity Approx. 18.5 gallons/70 liters, including the reserve capacity of approx. 2.1 gallons/8 liters. 550i: approx. 2.6 gallons/10 liters reserve capacity.Refuel as soon as possible once your cruising range falls below 30 miles/ 50 km, otherwise engine functions are not ensured and damage can occur

 

In concluzie intervalul este intre 8-10l cand se aprinde martorul.Si citind articolul acesta totul este prin aproximatie,nu e nimic cert.

Edited by ghost_
Link to comment
Share on other sites

75??Sigur nu exagerezi totusi?Eu cred ca toata seria 5er are 70l.Ai mai pus tu inca 5l de la tine?

 

https://www.auto-data.net/ro/bmw-5er-e60-530-xD-231hp-9605

 

Asta e 530xd si are tot 70l maxim

 

525xd - https://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=205579 eu vad 70l, nicidecum 75

 

 

Nu am pus de la mine dar m-am uitat ĂŽn cartea tehnica a vechii mașini care avea 75 :). Bmw e 60 an 2009 are 70 l. 63 l sigur am alimentat la ultima vizita la benzinĂŁrie. Și repet, când mi se aprinde becul ĂŽmi mai arata 8l

Link to comment
Share on other sites

Nu am pus de la mine dar m-am uitat ĂŽn cartea tehnica a vechii mașini care avea 75 :). Bmw e 60 an 2009 are 70 l. 63 l sigur am alimentat la ultima vizita la benzinĂŁrie. Și repet, când mi se aprinde becul ĂŽmi mai arata 8l

dar prin ce sistem iti arata tie ca mai ai fix 8l.Ca gradatia e la fel ca la restu cinciarelor cu 1 intreg,3/4,1/2....Ai vreun e60 mai jmecher?Sau ai facut vreun retrofit special cu ncs expert?ca altfel nu-mi explic cum iti arata tie
Link to comment
Share on other sites

ghost_, pot sa te intreb in ce scop/directie te poate ajuta un raspuns precis (cautat de tine..) la cata motorina a ramas in rezervor dupa prima avertizare?

 

Pot sa iti spun cu, certitudine ca te anunta ca mai poti strabate 100 kilometri IN FUNCTIE de cum ai condus masina pana in acel moment.

 

ADICA, ECU-ul va aprecia/anticipa ca daca conduci sportiv probabil motorul va consuma 10 litri/100 km sau 6litri/100 km daca mergi linistit regim constant pe autostrada..

 

Deci rezervorul poate avea foarte bine 10-12-15 litri pentru stil sportiv inca o 100km sau poate ramane in rezervor (fizic ;) ) doar 6 litri daca conduci linistit in continuare pentru inca 100km.

Daca vrei, anticiparea se face cand in rezervor mai ramane motorina de 100km! Si ghici ce (?) cea mai buna apreciere o face cand esti pe autostrada regim constant cam 100-120 km/h

 

Daca tu ii dai pedala cand deja te-a avertizat (tu conducand linistit pana atunci) FII SIGUR ca nu vei parcurge 100 de km "promisi" in bord in regimul linistit..

 

Sper ca ai inteles.

 

PS.

De aceea sper ca ai inteles ca NU conteaza sa stii precis cat mai ai ci sa pui sa ai de indata ce te avertizeaza.

De fapt ai primit destule sfaturi mai sus..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.