BMWClub: Culoare bara fata diferita - BMWClub

Jump to content

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Culoare bara fata diferita

#21 User is offline   cavaliere 

• Pasionat
  • Group: Members

Posted 03 October 2018 - 22:59

Nu, ieri m-am intors fara masina si am mai lasat-o pana azi sa o rezolve. Azi am fost si am luat-o, a iesit bine, au reglat-o, dar de ce a trebuit oare sa imi consum eu nervi si timp pretios ca sa fac un drum in plus si o zi in plus fara masina? E pacat ca vorba aia, omul sfinteste locul. S-o chema Bmw si o fi reprezentanta, dar serviciile nu sunt cum trebuie la banii pretinsi.
0

#22 User is offline   Nostra123 

• Nou venit
  • Pip

Posted 06 October 2018 - 12:52

Am fost la ei si nu am reusit nimic. Seful de atelier mi-a zis ca e aceeasi culoare. Oi fi eu prea pretentions. Atasez niste imagini sa imi ziceti o parere.
https://imgur.com/a/nsz404T
0

#23 User is offline   cornel 

• Membru

Posted 06 October 2018 - 14:01

View PostNostra123, on 06 October 2018 - 12:52, said:

Am fost la ei si nu am reusit nimic. Seful de atelier mi-a zis ca e aceeasi culoare. Oi fi eu prea pretentions. Atasez niste imagini sa imi ziceti o parere.
https://imgur.com/a/nsz404T

Nu e chiar aceeasi nuanță ca și capota însă nici rău nu arată. Eu am vopsit bara fata la Proleasing și niscai diferențe se observa și la mine însă dacă ma dau un metru mai in spate deja se estompează și arată la fel.
0

#24 User is offline   Acero99 

• Fan

Posted 06 October 2018 - 14:08

pune cateva poze si la soare
0

#25 User is offline   Cloud92 

• Membru

Posted 06 October 2018 - 14:17

Iti zic eu de ce, ca iti place tie sa iei AB in brate de fiecare data cand se intampla ceva si un om isi exprima frustrarea legata de AB, ai tu impresia ca daca e dealer iti face tie vopsea ca aia de fabrica, poate cand o sa intelegeti ca vopseaua de fabrica e altceva o sa intelegeti si de ce ai tu probleme astea la vopsit, oricum, ne mai auzim in 2 ani cand o sa postezi din nou cu pretextul "cum e posibil sa imi sara vopseaua de la o pietricica, masina vopsita la zeii de la AB" si o sa iti mai sara vopseaua pe la marginile barii. Ca termen de comparatie am cunostinte cu masini vopsite la dealeri, nu numai BMW ci si la VW care dupa ce au platit ditamai sumele putin "colosale" pentru un om normal au iesit cu masina complet gazata de acolo, si vopsea sarita de pe ea la scurt timp ( < 1an ), cand pe partea cealalta, la ~ 1/5 din pretu' cerut de dealer mi-am vopsit bara fata, spate, portbagaj, eleron si un set de jante acum 3 ani si nu am o urma pe ele sau pe restu' masinii, vopsite la un baiat care macar e responsabil ca stie ca nu are cum sa greseasca sau isi pierde clientii si dupa e nevoie sa inchida si sa faca altceva (si cu >20 de ani experienta in vopsit) + garantia ca in caz de ceva revopseste pe banii lui elementul. Dar deh, va place sa va dati in spectacol cu AB si dupa plangeti ca v-au gresit ba culoarea, ba au gazat masina, ba are vopseaua sarita pe nu stiu unde, ba ca n-au prins bine nici bara pentru ca aia de lucreaza acolo au o durere fix in .. programul de la 9 la 5 de voi si masina voastra. Mai e un baiat mai tinerel de pe aici de pe forum cu un E60 ( parca diangelis )care cam acum 2-3 saptamani parca postase pe youtube cum i-au vopsit baietii de la AB masina, pardon, mai mult i-au gazat masina decat vopsit.

This post has been edited by Cloud92: 06 October 2018 - 14:23

1

#26 User is offline   Nostra123 

• Nou venit
  • Pip

Posted 06 October 2018 - 14:21

La soare se vede cat de cat ok. Pe mine ma deranjeaza cand nu e soare si bate lumina pe ea. De exemplu noaptea cand bate lumina de la bec pe ea. E putin mai stearsa si parca nu are aceeasi nuanta de turcuaz .
https://imgur.com/a/Zl3EUTi
0

#27 User is offline   mike2005 

• Membru

Posted 06 October 2018 - 15:21

La asta se ajunge din cauza rotatiei continue de personal, munca de mantuiala. Cauza sunt salariile de @#$#@. Sunt gata sa pariez ca se plateste mai bine in ateliere independente decat in reprezentante.

Spre comparatie afara in vestul Europei la vopsitorii specializate in toate mintile costa cam 200-300 euro panoul. Am vizitat una si am stat cred ca o ora de vorba cu responsabilul - f pasionat omul. Imi spunea ca exista cativa furnizori de vopsea la nivel mondial la care apeleaza constructorii auto. Avea cataloage pentru fiecare marca/model cu esantion si compozitia precisa a vopselei - ce gramaj din fiecare componenta. Cantar de precizie. De obicei sunt 6 componente dar unele retete sunt si mai complexe. Aveau si cuptor, toate dotarile. Imi spunea ca partile metalice sunt tratate in cuptor dupa vopsire iar cele de plastic nu. De aceea nuanta finala poate diferi usor oricum insesizabil daca nu te uiti atent.

This post has been edited by mike2005: 06 October 2018 - 15:32

0

#28 User is offline   Nostra123 

• Nou venit
  • Pip

Posted 06 October 2018 - 16:27

Imi puteti recomanda o vopsitorie buna? Sa stiu pe viitor unde sa ma duc.
0

#29 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 06 October 2018 - 16:36

Ai incercat polisharea partilor de langa ? Se va estompa . Mie-mi pare din luciu problema

This post has been edited by Myx: 06 October 2018 - 16:37

0

#30 User is offline   Nostra123 

• Nou venit
  • Pip

Posted 06 October 2018 - 16:48

Nu am incercat, masina are doar 6 luni. Credeam ca fix de aia o sa iasa acceasi culoare...
0

#31 User is offline   anormal 

• Membru

Posted 06 October 2018 - 17:32

E o culoare destul de pretentioasa. De obicei pentru a evita diferentele de nuanta se face blend pe elementele vecine sau...in functie de problemele elementului de revopsit, se evita sa se aplice baza pana in margini, de regula se da cu baza diluata 100% sau baza transparenta pentru a fi aceeasi incarcatura (dar daca bara e sifonata fix pe margine nu prea ai ce face in cazul asta, doar blend), dar in Romania asta e SF in majoritatea vopsitoriilor.

This post has been edited by anormal: 06 October 2018 - 17:33

-1

#32 User is offline   ADRIAN HD 

• Membru

Posted 06 October 2018 - 17:52

E corect ce spui Anormal,dar nici nu poti face blend in pt.culoare in cazul de fata,unde ar trebui vopsite capota si aripile fata,nimanui nu-i da mana sa faca inca 3 piese in plus,poate sa fie ea reprezentanta cea mai tare,nici macar in De nu fac asa ceva,acolo stau mai bine pe partea de coloristica,au pe mana standurile de vopsea cu care se vopseste si in fabrica.
Ps. Din poza pusa de colegu cu problema nu m-i se pare o diferenta asa mare,e ceva f.subtil,incearca sa polisezi capetele la elementele alaturate cu un polish fin.
0

#33 User is offline   anormal 

• Membru

Posted 06 October 2018 - 17:54

Ce se foloseste in vopsitorii este VOPSEA DE RETUS, nu e aceeasi chestie cu pulberea folosita in fabrica pentru vopsirea electrostatica.
-1

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro