Jump to content

Problema racitor gaze F10


Crysis21

Recommended Posts

Am vorbit si eu la Bavaria si mi s-a spus ca pentru masina mea este un recall pentru EGR. Am programarea miercuri. Am intrebat ce se face la recall, iar raspunsul mi s-a parcut cel putin ciudat: daca ati sesizat probleme, se va inlocui.

 

Eu nu am sesizat nicio problema plus ca nu ma pricep, dar daca e recall nu inseamna ca procedura e la fel pentru toti, in cazul asta schimbare EGR?

 

A mai fost cineva la acest recall de EGR?

Link to comment
Share on other sites

Ok si daca e recall trebuie schimbat EGR-ul in mod cert sau nu?

Nu il schimba si cand ti se topeste galeria de admisie sau mai rau ... iti ia foc masina ... ca doar exista o gramada de cazuri ... atunci sa faci topic nou si sa ne intrebi.

Sper ca am enumerat riscurile destul de clar incat sa nu mai fie dubii la intrebarea asta pt oricine citeste.

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit si eu la Bavaria si mi s-a spus ca pentru masina mea este un recall pentru EGR. Am programarea miercuri. Am intrebat ce se face la recall, iar raspunsul mi s-a parcut cel putin ciudat: daca ati sesizat probleme, se va inlocui.

 

Eu nu am sesizat nicio problema plus ca nu ma pricep, dar daca e recall nu inseamna ca procedura e la fel pentru toti, in cazul asta schimbare EGR?

 

A mai fost cineva la acest recall de EGR?

 

Cand ai sunat pt programare? Te intreb ca si eu sunt pt aceasta actiune am vorbit la Cobalcescu deja de 2 saptamani,ziceau ca dureaza minim o luna pt ca sunt cereri multe de piese pt aceasta actiune tehnica.Se schimba racitorul egr apoi se face update soft

Link to comment
Share on other sites

M-au sunat ei cred ca pe 9 sau 10 septembrie si programare am pe 24 sau 25. Nu stiu insa daca atunci imi schimba ceva sau doar se uita daca trebuie schimbat sau nu.

 

Tie ti-au zis direct ca se schimba?

Da schimba.Am fost vineri la Cobalcescu pt revizie si tipul de acolo mi- a aratat pe laptop exact ce se schimba si se face resoftare dupa.Racitorul era si inca cateva repere ,nu stiu sa-ti zic exact ce.

Edited by cristi.n
Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat racitorul pt ca era spart.Am si eu recall pt verificare admisie si racitor, dar culmea recall-ul nu este pt schimbare la mine, doar verificare, practic tot pe banii mei a trebuit inlocuit, mare porcarie 530d 2013. Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

Verificare toata admisia , galerie admisie si racitor, egr, cred ca sa vada daca este ceva topit...oricum totul era in regula mai putin racitorul care era spart si scapa gaze , o tampenie de recall, nu era actiune pt inlocuire, la unii le da inlocuire direct, depinde de vin. Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut,astazi am sunat la Automobile Bavaria Baneasa, sa intreb daca exista un recall pentru masina mea, raspunsul a fost clar da pentru racitorul EGR.

Intrebarea mea a reusit cineva sa schimbe (pe recall) racitorul si din ce am auzit racitorul vine cu tot cu valva EGR, practic se schimba valva EGR + racitor si tot ansamblul?

Edited by Gabriel S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost la verificare cu un 530xd din 11/2013 in decembrie la recall.

A rezultat ca trebuie sa schimbe tot ansamblul egr plus curatare galerie de admisie.

Momentan astept piesele , deoarece nu sunt pe stoc in Germania.

Termenul de livrare nu se stie.

 

Te sfatuiesc sa vb si sa verifici si _chiulasa_ , pentru ca sigur necesita curatare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,astazi am sunat la Automobile Bavaria Baneasa, sa intreb daca exista un recall pentru masina mea, raspunsul a fost clar da pentru racitorul EGR.

Intrebarea mea a reusit cineva sa schimbe (pe recall) racitorul si din ce am auzit racitorul vine cu tot cu valva EGR, practic se schimba valva EGR + racitor si tot ansamblul?

Eu am schimbat pe recall racitorul. Nu stiu ce s-a schimbat exact, daca a fost cu tot cu valva egr sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.