Jump to content

Problema racitor gaze F10


Crysis21

Recommended Posts

Uite cuidatenie.

 

Ieri am fost la cobalcescu si mi-au schimbat racitorul de gaze :) .

 

Cei de la Bavaria au zis ca nu trebuie si uite asa am altu nou pana la urma :))

 

PS: Am deschis si capota si am scos capitonajul sa-l vad cum arata, lucea frumos, se vede ca-i nou :D

Edited by ReiMNs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare,

 

Am patit-o si eu cu masina din semnatura. Mi s-a spart galeria de admisie. Cel mai probail aceeasi cauza, racitorul de EGR. Masina nu este in garantie si nu are recall pentru EGR, insa am dus-o la Automobile Bavaria Cluj pentru investigatii si eventual deschiderea unui caz tehnic catre BMW Germania. Am lasat-o la ei in service de 3 zile si inca niciun raspuns din partea lor, mai mult decat atat am impresia ca reprezentantul de la service incepe sa ma evite.

Sunt curios sa aflu cum se va rezolva.

Va tin la curent.

Link to comment
Share on other sites

F10,525D din 02/2014 nu are recall . Cel putin asa mi-au raspuns cei de la BMW - Oradea , cu screenshot din softul lor . Chiar interesant cum masini inainte si dupa data asta de fabricatie au recall.

 

la cateva luni verifica iar , va aparea, recent a luat foc din cauza racitorului care topise galeria , un X3 la OMV unde spal masina in mod frecvent , l-au stins cu stingatoarele , omul era pregatit , stia de problema , comandase egr dar .....umbla cu 2 stingatoare in portbagaj si bine a facut , va recomand sa faceti la fel ;) . A dus masina pe platforma si au schimbat imediat tot in 3 zile a fost gata , evident a trebuit sa ia foc pt asta si probabil ca nu a facut mari daune pe acolo .

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost programat la MHS Militari, dar cu 2 zile inainte de programare m-au sunat cei de la BMW sa imi spuna ca aceasta locatie are "dispozitivul de verificare" defect. Mi-au spus ca revin cand locatia va fi din nou capabila sa faca testul. Desigur pot alege si alte locatii. Aveti vreo recomandare de locatie mai serioasa? :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am patit-o si eu cu masina din semnatura. Mi s-a spart galeria de admisie. Cel mai probail aceeasi cauza, racitorul de EGR. Masina nu este in garantie si nu are recall pentru EGR, insa am dus-o la Automobile Bavaria Cluj pentru investigatii si eventual deschiderea unui caz tehnic catre BMW Germania. Am lasat-o la ei in service de 3 zile si inca niciun raspuns din partea lor, mai mult decat atat am impresia ca reprezentantul de la service incepe sa ma evite.

Sunt curios sa aflu cum se va rezolva.

Va tin la curent.

 

Masina este fabricata in 10/2014 si inca nu are nicio actiune de recall.

Update de la reprezentanta:

Racitorul de EGR + galeria de admisie, cum ma asteptam.

A fost deschis caz tehnic la BMW Germania si urmeaza sa primim raspuns.

Ma astept sa suporte ei lucrarea.

Se afla persoane printre noi care au patit sa li se sparga galeria de admisie (din cauza EGR-ului) si sa suporte BMW reparatia?

Edited by PaulC
Link to comment
Share on other sites

unde ma sfatuiti sa merg in Bucuresti ptr recall la racitorul de gaze? cine a fost si a si schimbat racitorul? la ce reprezentanta? Mentionez ca am actiune pe masina mea F10 2012 (recall) Multumesc!

 

Type FW11

Model 520d - EUR

Development Code F10

Chassis LIM

Steering LL

Doors 4

Engine N47T

Displacement 2.00

Power 135

Drivetrain HECK

Transmission AUT

Color Sophistograu Brillanteffekt Metalli - B90

Upholstery Stoff/leder Tudor/anthrazit - FPAT

Production Plant DINGOLFING

Production Date 2012-04-23

 

Standard Equipment

1CC Automatic Start/stop Function Auto Start Stop Funktion

1CD Brake Energy Regeneration Brake Energy Regeneration

2K1 Alloy Wheels V-spoke 236 Lm Raeder V-speiche 236

4AT Int.tr.fini. Black High-gloss Int.leist. Schwarz Hochglaenzend

4U2 Driving Experience Control Incl. Ec Fahrerlebnisschalter Inkl. Eco Pro

548 Speedometer With Kilometer Reading Kilometertacho

851 Language Version German Sprachversion Deutsch

Options

1CA Selection Cop Relevant Vehicles Selektion Cop Relevanter Fahrzeuge

1CB Co2 Content Co2 Umfang

2TB Sport Automatic Transmission Sport-automatik Getriebe

230 Eu Specific Additional Equipment Eu Spezifische Zusatzumfaenge

255 Sports Leather Steering Wheel Sport-lederlenkrad

258 Runflat Tyres Bereifung Mit Notlaufeigenschaften

302 Alarm System Alarmanlage

316 Automatic Tailgate Operation Automatische Heckklappenbetaetigung

320 Model Designation, Deletion Modellschriftzug Entfall

403 Glas Roof, Electric Glasdach, Elektrisch

423 Floor Mats, Velour Fussmatten In Velours

428 Warning Triangle Warndreieck

430 Int/ext Rr Vw Mirror W Aut Anti-dazzle Innen-/aussenspiegel Aut.abblendend

431 Interior Rr Vw Mirror W Aut Anti-d Innenspiegel,automatisch Abblendend

465 Through-load System Durchladesystem

481 Sport Seats F Driver/front Passenger Sportsitze Fuer Fahrer/beifahrer

488 Lumbar Support Driver/front Passenger Lordosenstuetze Fahrer/beifahrer

494 Seat Heating F Driver/front Passenger Sitzheizung Fuer Fahrer/beifahrer

502 Headlight Washer System Scheinwerfer-waschanlage

508 Park Distance Control (pdc) Park Distance Control (pdc)

522 Xenon Light Xenon-licht

534 Automatic Air Conditioning Klimaautomatik

575 Additional 12v Power Socket Zusaetzliche 12-v-steckdose

6AA Bmw Teleservices Bmw Teleservices

6AB Control Teleservices Steuerung Teleservices

6FL Usb-/audio Interface Usb-audio-schnittstelle

6VA Cic Control Cic Zusteuerung

6VC Control Combox Steuerung Combox

609 Navigation System Professional Navigationssystem Professional

612 Bmw Assist Bmw Assist

614 Internet Preparation Internet Vorbereitung

615 Extended Bmw Online Information Erweiterte Bmw Online Information

616 Bmw Online Bmw Online

620 Voice Input System Spracheingabesystem

633 Prep.mob. Ph. Business Bluet.interf. Handy Vorb. Business/bluetooth-sch.

698 Area-code 2 Area-code 2

7SP Navi Professinal W.handyprep.bluetooth Navi Professinal M.handyvorb.bluetooth

735 Basicpackage Basicpackage

8KA Oelservice Int. 30.000 Km/24 Months Oelwartungsint. 30.000km/24monate

8SC Country Spec. Release Of Teleservice Laenderspez. Teleservicefreisch.

8TF Active Protection For Pedestrians Aktiver Fussgaengerschutz.

8TH Speed Limit Info Speed Limit Info

8TN Daytime Driving Lights Selectable B Tagfahrlicht Ueber Lichtmenue Einst

8V1 Ncap Label Hinweisschild Ncap

801 Germany Version Deutschland-ausfuehrung

879 German / On-board Documentation Deutsch / Bordliteratur

9BD Businesspackage Businesspackage

Edited by catalin_florin_f10
Link to comment
Share on other sites

Masina este fabricata in 10/2014 si inca nu are nicio actiune de recall.

Update de la reprezentanta:

Racitorul de EGR + galeria de admisie, cum ma asteptam.

A fost deschis caz tehnic la BMW Germania si urmeaza sa primim raspuns.

Ma astept sa suporte ei lucrarea.

Se afla persoane printre noi care au patit sa li se sparga galeria de admisie (din cauza EGR-ului) si sa suporte BMW reparatia?

 

Vineri dupamasa am ridicat masina de la Automobile Bavaria Cluj.

Caz tehnic deschis la BMW si rezolvat in 2 zile. Lucrare suportata de producator.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salutare! Care sunt riscurile in caz ca ma gandesc sa anulez acest racitor de gaze? Precizez ca doar racitorul nu si EGR-ul, problema fiind doar la respectiva piesĂŁ. Mersi!

P.S: nu circul foarte mult cu mașina.

 

Topesti galeria de admisie ? Dai peste cap reglajele de amestec asa cum sunt calculate de ECU ?

Link to comment
Share on other sites

Am fost programat pentru verificare la Bavaria Baneasa in data de 10.09.2019 08:00 . Mi-au spus ca dureaza 3 ore dar a durat 2,5 ore, dupa care mi-au spus ca totul e in regula si nu necesita interventie.

La plecare, le-am cerut o hartie din care sa rezulte ce au verificat si ca totul e in regula.

Tipa care s-a ocupat de documente, mi-a spus ca dosarul se finalizeaza in 10 zile la BMW Germania.

Ce draqu o fi vrut sa zica? Imi trimit pe mail ceva dupa 10 zile, sau trebuie sa-i stresez cu telefoane? :)

Link to comment
Share on other sites

Cum as putea verifica si eu daca masina mea se ĂŽncadreazĂŁ ĂŽn campania asta? Sa sun la ei, sau?

 

Poti verifica aici, pe pagina de Campanii Tehnice de la BMW Romania:

 

https://www.bmw.ro/ro/topics/offers-and-services/campanii-tehnice.html#/bookmark=aHR0cHM6Ly93d3cuYm13LnJvL3JvX1JPL3B1YmxpY1Bvb2xzL3ByaXZhY3ktcG9vbC9mYWxsYmFjay5odG1s

 

Am fost si eu cu un 525d din 09.2014 la BMW Filaret (dupa ce-am verificat-o pe link-ul de mai sus). Am facut programare si mi-au zis ca tre s-o las toata ziua la ei. Am dus-o la 8 si am luat-o la 4.

 

Din fericire (cred) n-a trebuit inlocuit nimic. Insa cand i-am intrebat daca/ce au verificat au spus ca au dat jos EGR-ul si cand l-au pus la loc au inlocuit garnitura. Chiar am o factura pt asta de ~150 lei (pe care nu m-au pus s-o platesc).

 

Eu doar la Filaret fac reviziile pt ca sunt singurii care ma lasa sa stau lg masina cand le fac (inca de pe vremea cand aveam E46).

Link to comment
Share on other sites

Poti verifica aici, pe pagina de Campanii Tehnice de la BMW Romania:

 

https://www.bmw.ro/ro/topics/offers-and-services/campanii-tehnice.html#/bookmark=aHR0cHM6Ly93d3cuYm13LnJvL3JvX1JPL3B1YmxpY1Bvb2xzL3ByaXZhY3ktcG9vbC9mYWxsYmFjay5odG1s

 

Am fost si eu cu un 525d din 09.2014 la BMW Filaret (dupa ce-am verificat-o pe link-ul de mai sus). Am facut programare si mi-au zis ca tre s-o las toata ziua la ei. Am dus-o la 8 si am luat-o la 4.

 

Din fericire (cred) n-a trebuit inlocuit nimic. Insa cand i-am intrebat daca/ce au verificat au spus ca au dat jos EGR-ul si cand l-au pus la loc au inlocuit garnitura. Chiar am o factura pt asta de ~150 lei (pe care nu m-au pus s-o platesc).

 

Eu doar la Filaret fac reviziile pt ca sunt singurii care ma lasa sa stau lg masina cand le fac (inca de pe vremea cand aveam E46).

 

Nu stiu cat de bun este acest site. Am verificat acum auto personal si imi spune ca nu face parte din nici o campanie tehnica de rechemare.

 

In schimb am folosit acum 2 luni acest formular. Am fost apoi contactat de BMW Romania sa mi se spuna ca am rechemare pe racitor EGR. M-am programat in prima faza la MHS dar am fost apoi contactat sa mi se spuna ca nu le mai functioneaza "dispozitivul" de verificare racitor. Mi-au promis ca ma suna cand ma pot reprograma la MHS, dar de 2 luni nimic.

 

Voi merge in cam o luna la revizie si o las pe atunci. Dar se par ca ambele informatii venite de la BMW se bat cap in cap :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Vineri dupamasa am ridicat masina de la Automobile Bavaria Cluj.

Caz tehnic deschis la BMW si rezolvat in 2 zile. Lucrare suportata de producator.

Am patit acelasi lucru si am dus masina la APAN Iasi. Au facut o minima verificare si mi-au recomandat sa ramana pentru constatare in circa 5 zile fiind ocupati. Dupa sper sa deschida dosat cu defect tehnic si sa rezolv. Mai trebuie solicitat ceva? Merci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.