Jump to content

Problema racitor gaze F10


Crysis21

Recommended Posts

eu astept la craiova de 1 luna pt egr, is curios la tine in cat timp ajunge

 

Eu am schimbat racitorul pe recall in august tot la Bavaria Craiova. Marti am sunat la ei, joi am fost programat pt verificare si in aceeasi zi mi l-au schimbat. Cred ca am fost norocos ca il aveau pe stoc. Nu cred ca depinde de ei cand le vin piesele pe stoc. Aceleasi discutii le vad si pe forumuri in Germania, asteapta cu lunile toti.

Ca si idee, dââŹâ˘angelo, cumpara o valva EGR si rezolvi problema, e in jur de 550 lei noua si stai linistit dupa ce iti schimba si racitorul pe recall.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

mi s-a spus ca mai bine aĂâ˘tept sa imi schimbe racitorul ocazie cu care se va curata si verifica valva EGR, abia apoi sa iau ĂŽn considerare schimbarea EGR.

Apropo spuneau ca piesa o sa ajungĂŁ saptamana viitoare, sper sa fie asa.

La ei o valva ERG pe OE sare de 1000 lei

 

Trimis de pe al meu SM-G973F folosind Tapatalk

 

TotuĂâ˘i pe forum am vĂŁzut discuĂâşii despre schimbarea pe recall a rĂŁcitorului cu tot cu EGR,

mĂŁ poate lĂŁmurit cineva

 

Trimis de pe al meu SM-G973F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Se schimba doar daca se constata ca e defect ca urmare a defectarii racitorului(pierderi de antigel, clapeta blocata). Asta mi-au zis cei de la Bavaria Otopeni.

Cel mai probabil nu ti-l vor schimba si ti-as recomanda sa-l schimbi tu pentru ca nu e ok sa mergi cu el asa pentru ca infunzi dpf-ul mai repede plus ca ,e posibil, sa nu-si mai faca regenerarea. Daca vrei OE vezi ca sunt cativa in Craiova care au la dezmembrare masini cu km putini.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

eu astept la craiova de 1 luna pt egr, is curios la tine in cat timp ajunge :)

sunt deja programat pentru inlocuire,

se pare ca rĂŁcitorul de gaze a ajuns ĂŽn aproximativ o sĂŁptĂŁmânĂŁ, nu am reuĂâ˘it eu sa iau legĂŁtura cu ei mai devreme

 

Trimis de pe al meu SM-G973F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

masina este un f10 525xd,

ĂŽntre timp am schimbat Ăâ˘i EGR insa se pare ca e cam târziu sau nu Ăâ˘tiu ce sa zic, am iar probleme la DPF se pare ca nu ĂŽĂâ˘i mai face regenerarea, iar cei care mi-au dat garanĂâşie pentru recondiĂâşionarea lui spun ca trebuia obligatoriu schimbat senzorul de presiune de pe acesta

 

Trimis de pe al meu SM-G973F folosind Tapatalk

 

urmeazĂŁ sa recondiĂâşionez din nou filtrul de particule pentru a nu pierde iar turbinele

Ăâ˘i sa schimb de aceasta data Ăâ˘i acest senzor de presiune.

 

Trimis de pe al meu SM-G973F folosind Tapatalk

 

DACĂ avem un cunoscator, cineva care chiar Ăâ˘tie,

 

AFECTEAZA REGENERAREA DPF ,faptul ca am capetele de la galerie ANULATE ???

 

Trimis de pe al meu SM-G973F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

spun doar ce am citit pe alte forumuri cand am avut si eu probleme cu dpf-ul. nu sunt "cunoscator" asa ca nu sariti cu injuraturi.

 

Parerea asta e impartita... unii spun ca influenteaza altii ca nu.

 

Cei care spun ca influenteaza invoca motivul ca rolul clapetelor este sa creeze un curent de aer sub forma de spirala in camera de ardere si se realizeaza o ardere mai buna (+ consum mai mic) la turatii mici deci ardere mai buna = particule putine = filtru mai curat.

 

clapetele anulate doar fizic nu reprezinta un factor sa opreasca regenerarile cum ar fi de exemplu la buji cand ai 2/4 arse sau releul defect.

 

Am reconditionat si eu dpf-ul + senzor nou si lafel isi facea regenerarea ca inainte de spalare, din 60 in 60 km si am ajuns la concluzia ca este mort la 250k km.

 

Parerea mea este ca doar l-au spalat sa arate curat dar "ashul" nu l-au scos din el.

Edited by 85TMY
Link to comment
Share on other sites

Senzorul de presiune DPF se schimba obligatoriu si recomand doar OE. Daca senzorul de pe masina arata presiune ambientala 0 sau negativa cu motorul oprit, acesta este dus 100%. Multi senzori aftermarket nu citesc bine presiunea, au fluctuatii foarte mari in citire, din cauza asta o ia razna masina cu regenerarile dese... nu neaparat din cauza filtrului infundat.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Baieti, voi a-ti primit un document cu lucrarea care v-a fost facuta datorita recall-ului EGR?

Cand am fost anul trecut la recall cu EGR nu am primit nimic, doar mi-au zis ca s-a rezolvat prin inlocuire. Am primit atunci doar istoricul masinii listat (cerut separat contracost), dar in care nu apare nimic referitor la recall. Posibil sa fi fost listat inainte sa se inregistreze lucrarea...

Sau ramane doar in istoricul electronic?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am primit o factura. Eu am facut si upgrade soft si imi apare pe acea factura cu valoare 0.

In mod normal trebuie sa apara in istoricul masinii, nu pe iDrive, dar am observat o tendinta de a nu oferi garantie la lucrare(aceeadi practica a avut-o si Audi cu injectoarele piezo de pe motoarele de 2.0) si de asta nu iti dau hartie.

Edited by Sorin_87
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut, am cautat si eu am primit de la un amic o informare ca am recall pe masina mea X1 E82 2013 x20D, insa cei de la reprezentante refuza aceasta informatia doar unii de la Filaret au recunoscut insa au invocat problema de a plati o constatare de 450 de lei si sa declar care este problema, insa consider ca daca eu declar problema, ei pot spune ca nu este adevarat si ca masina merge perfect. Voi cum ati procedat pentru piesele de recall ?? Multumesc pentru mesaj.
Link to comment
Share on other sites

Salut, am cautat si eu am primit de la un amic o informare ca am recall pe masina mea X1 E82 2013 x20D, insa cei de la reprezentante refuza aceasta informatia doar unii de la Filaret au recunoscut insa au invocat problema de a plati o constatare de 450 de lei si sa declar care este problema, insa consider ca daca eu declar problema, ei pot spune ca nu este adevarat si ca masina merge perfect. Voi cum ati procedat pentru piesele de recall ?? Multumesc pentru mesaj.

 

Salut!

 

Intra pe site-ul de mai jos, si daca zice ca ai rechemare nu au absolut nici un motiv sa te refuze.

Rechemarea nu inseamna 100% schimb de piesa, dar sunt obligati sa faca macar o constatare.

 

Verificare recall BMW: https://www.bmw.co.uk/en/footer/quick-links/bmw-vehicle-recalls.html

 

Eu de exemplu am rechemare pentru cablu aeroterma (recall nr. 0061830500)...am sunat la ei, am facut programare, s-a facut constatare si acum astept sa primeasca cablul sa il schimbe. Costuri 0

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru mesaj. Ei au spus ca este doar o verificare nu si schimbare de piesa. Solicitau costul de 450 de lei sa il platesc eu si sa declar si problema, si in cazul in care ce declaram era defect, atunci au spus ca inlocuesc gratis, in cazul in care nu, ramane pe nu. dar cu banii luati in ambele cazuri. Mi se pare ciudat cand trebuie sa declar problema, atunci cand apare la ei in calculator o piesa defecta, ce sa mai declar? in fine, multumesc de mesaj.

 

Salut!

 

Intra pe site-ul de mai jos, si daca zice ca ai rechemare nu au absolut nici un motiv sa te refuze.

Rechemarea nu inseamna 100% schimb de piesa, dar sunt obligati sa faca macar o constatare.

 

Verificare recall BMW: https://www.bmw.co.u...le-recalls.html

 

Eu de exemplu am rechemare pentru cablu aeroterma (recall nr. 0061830500)...am sunat la ei, am facut programare, s-a facut constatare si acum astept sa primeasca cablul sa il schimbe. Costuri 0

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

In ianuarie mi-au schimbat racitorul cu campania 0011400500, iar acum cateva zile am primit in aplicatia My BMW mesaj ca este din nou rechemare campania 0011600600 tot cu inlocuire racitor.

Am verificat pe site si apare rechemarea, deci am facut programare pentru marti la Cobalcescu.

Oare il schimba iar sau e o eroare? Desi e alt numar al campaniei...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.