Jump to content

Google Maps ajunge in sfarsit pe iDrive


Recommended Posts

Ma chinui de doua zile sa dau de carplay/ul ala si nimic... o sa imi apara bube pe mine :))

Am facut update la ios, am incercat cu cablu apple cum recomanda pe siteuri....cu Bluetooth... nimic.

Nu apare deloc in settings...

 

Asigura-te ca SIRI e activata pe iPhone :)

Altfel nu vei vedea optiune de CarPlay in masina niciodata!

Link to comment
Share on other sites

Vad ca e tot o interfata, cel mai probabil tot chinezeasca, oferita de cei de la bimmertech - si mai si costa 525$.

 

Uite aici cu feedback - pare ok :

 

https://www.aliexpress.com/item/Aftermarket-F10-OEM-Apple-Carplay-Android-Auto-Solution-Upgrade-IOS-Airplay-Retrofit-Box-for-BMW-5/32885982210.html?spm=2114.search0104.3.209.53fa3f1fugh0Ov&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10068_10059_10884_10887_10696_100031_10084_10083_10103_10618_10304_10307_10820_10821_10301,searchweb201603_60,ppcSwitch_5&algo_expid=74677ea4-2351-4ec6-9f84-6e31d8f5da7f-32&algo_pvid=74677ea4-2351-4ec6-9f84-6e31d8f5da7f&priceBeautifyAB=0

 

Chinezii astia vand aceeasi interfata sub mai multe brand-uri . Daca din descriere tragi concluzia ca e acelasi lucru , allege-o pe cea mai ieftina si cu transport gratis. Asigura-te intai ca vanzatorul e cat de cat serios, studiind feedback-ul la alte produse vandute de el, daca la produsul tau nu exista feedback.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am scris la cel din Aliexpress, i-am dat modelul de BMW si VIN si habar n-avea despre ce e vorba, nu stia ce inseamna F10LCI si nici cum sa se uite despre ce e vorba cu VIN. O sa incerc cu altul.

sunt multi prosti acolo , ma chinui sa ma inteleg cu cativa cu o navigatie daca imi raman setarile egalizatorului de la Logic 7 , atata prostie nu amvazut , m-a lamurit un vanzator din Ro pna la urma

Link to comment
Share on other sites

Am scris la cel din Aliexpress, i-am dat modelul de BMW si VIN si habar n-avea despre ce e vorba, nu stia ce inseamna F10LCI si nici cum sa se uite despre ce e vorba cu VIN. O sa incerc cu altul.

 

Sunt doar vanzatori de sute de produse pt zeci de modele de masini si mai sunt si chinezi - normal ca nu stiu. Daca vrei sa cumperi interfata pt CarPlay , tu trebuie sa te asiguri ca ai NBT (scrie in FAQ). In rest poti sa speri ca vei primi ceva asistenta cu montajul sau cu eventuale probleme.

Uneori poti sa vezi din feedback daca vanzatorul e bun cu asistenta. In rest trebuie sa te bazezi destul de mult pe priceperea ta sau a cuiva care se pricepe la chestii de astea ( in special daca vrei sa mai adaugi camere sau alte optiuni ale interfetei). Totusi , la modele astea de interfete mai noi, montajul e relativ usor, el facandu-se cu conectori OEM - montajul e aproape plug&play(cateodata mai sunt dip-switch-uri care complica situatia).

Atentie la conectarea fibrei, daca e cazul. Conectorii intermediari pt interfete, nu ofera in general transferal semnalului prin fibra catre HU - fibra trebuie conectata direct in conectorul care intra in HU.

Edited by seaman
Link to comment
Share on other sites

sunt multi prosti acolo , ma chinui sa ma inteleg cu cativa cu o navigatie daca imi raman setarile egalizatorului de la Logic 7 , atata prostie nu amvazut , m-a lamurit un vanzator din Ro pna la urma

 

Myx, daca vrei sa pui navigatie chinezeasca , setarile L7 nu vor fi afectate pt ca sunt controlate de unitatea ORIGINALA. Chinezaria doar iti da semnal analog prin AUX IN , iar restul il face unitatea masinii. Daca esti multumit cu calitatea pe care o ai prin AUX la unitatea ta, atunci stii la ce sa te astepti ca vei avea cu chinezaria . Iti spun asta pt ca am avut E60 cu L7 si nu am fost incantat cu ce obtineam prin AUX. Am avut si ceva interfete auxiliare chinezesti conectate in parallel la CCC . Nu stiu cum sta treaba la F10 cu L7 si semnalul prin AUX.

O alta problema ar fi luminozitatea ecranului . Am pus pe E90 o navigatie chinezeasca si in meniul original luminozitatea e mai scazuta si nu poate fi controlata . Am ajuns la concluzia ca asta se intampla din cauza ca ecranul original avea o mufa cu CAN conectata , iar in chinezarie aceasta mufa nu se mai concteaza(ramane in aer).

Din nou , nu stiu cum sta treaba la F10 .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.