Jump to content

update software F30 - release notes


Ov1diu

Recommended Posts

Salut,

 

In urma unei resetari/recalibrari de injectoare la un F30 an 2014 (aprox 60.000 km) am fost sfatuit sa fac si un update de software.

Am cerut de la reprezentanta schimbarile afectate de acest update. De fapt, am cerut toate schimbarile dintre versiunea existenta pe masina si versiunea din 2018 ce urmeaza a fi instalata. Mentionez ca nu le-am primit inca.

 

A mai cerut cineva asa ceva? Ati intampinat ceva probleme (posesorii de F30) in urma unui update de software?

 

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt convins ca vei primi vreodata. Nu cred ca sunt publice ca la telefoane, etc.

 

Poate nu le primesc dar le-am cerut in ideea in care mi-ar putea fi prezentate sa stiu ce se schimba daca tot platesc acest update.

 

 

Nu am specificat initial ca recalibrarea/resetarea injectoarelor a fost efectuata pentru a rezolva o bataie ce provenea din compartimentul motor si era sesizabila doar din habitaclu atunci cand motorul mergea la relanti. Zgomotul (care nu era metalic) se auzea usor cu o frecventa de 2 batai pe secunda. Initial cei de la reprezentanta au crezut ca provine de la tampoanele filtrului de aer.

Edited by Ov1diu
Link to comment
Share on other sites

in functie de ce nivel de software ai tu (istep level) pana la ultimul disponibil,apar o multitudine de imbunatatiri/schimbari etc.

Fiecare release de software, are un document cu "release notes-urile" mai importante. Nu am vazut vreun document cu toate schimbarile aduse.

 

Ceea ce vrei tu, este f complicat de atins pentru ca de ex daca ai masina din 01/2015, cu o rata de release de 5 ori pe an, vor trebui sa caute in 15 release notes-uri.

Mai mult, vor trebui sa vada exact ce module ai tu instalate pe masina in fiecare release....sincer...nu e imposibil de facut dar nu cred ac iti va face cineva asa ceva...

Link to comment
Share on other sites

in functie de ce nivel de software ai tu (istep level) pana la ultimul disponibil,apar o multitudine de imbunatatiri/schimbari etc.

Fiecare release de software, are un document cu "release notes-urile" mai importante. Nu am vazut vreun document cu toate schimbarile aduse.

 

Ceea ce vrei tu, este f complicat de atins pentru ca de ex daca ai masina din 01/2015, cu o rata de release de 5 ori pe an, vor trebui sa caute in 15 release notes-uri.

Mai mult, vor trebui sa vada exact ce module ai tu instalate pe masina in fiecare release....sincer...nu e imposibil de facut dar nu cred ac iti va face cineva asa ceva...

 

Ai dreptate, nu e nici usor dar nici imposibil. Ma gandeam ca oricum nu exista posibilitatea sa verific cand apar versiuni noi de software.

Link to comment
Share on other sites

Problema initiala cu acel zgomot in habitaclu a reaparut, ii voi suna iar. Ma indoiesc insa ca problema va fi rezolvata printr-un update de soft. Le voi cere sa isi asume acest update in ideea in care daca problema nu se rezolva nu sunt de acord sa platesc acest update.

 

Buna, cat costa acest update la reprezentanta ? Merci !

Edited by pedro_nr1
Link to comment
Share on other sites

SĂŁ nu uitĂŁm totuși cĂŁ pentru a face upgrade trebuie semnatĂŁ o hârtie cum cĂŁ reprezentanța nu-și asumĂŁ posibilele probleme apĂŁrute dupĂŁ sau ĂŽn timpul upgrade-ului. De vis.

Mã gândesc cã nu se face nici rollback daca apar probleme, asa-i?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.