Jump to content

Bmw x3 consum ulei


Edy_x3

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Salut baieti,

 

Am cumparat un BMW X3 20d, 51.000 km din 2015, si doresc sa-i fac schimbul de ulei plus filtre.

Am sunat la dealerul Prolising Motors sa intreb cat m-ar costa, pretul este de 1300 ron ( au mentionat ca daca filtru de aer este foarte murdar si

nu poate fi curatat se mai adauga inca 200 ron). Din ce am citit eu pe forum am inteles ca trebuie schimbat si filtru+ulei la cutie de viteze, si am intrebat

daca acest lucru este inclus in respectiva suma.

Cei de la BMW mi-au raspuns ca produscatorul nu mentioneaza ca trebuie schimbat uleiul+filtrul la cutia de viteze, acesta nu are limita de km, deci nu se schimba.

Acum doresc sa ma luminati voi care stiiti mai bine, se schimba sau nu filtru+uleiul la cutia de viteze ?

 

Thx

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,

 

Am cumparat un BMW X3 20d, 51.000 km din 2015, si doresc sa-i fac schimbul de ulei plus filtre.

Am sunat la dealerul Prolising Motors sa intreb cat m-ar costa, pretul este de 1300 ron ( au mentionat ca daca filtru de aer este foarte murdar si

nu poate fi curatat se mai adauga inca 200 ron). Din ce am citit eu pe forum am inteles ca trebuie schimbat si filtru+ulei la cutie de viteze, si am intrebat

daca acest lucru este inclus in respectiva suma.

Cei de la BMW mi-au raspuns ca produscatorul nu mentioneaza ca trebuie schimbat uleiul+filtrul la cutia de viteze, acesta nu are limita de km, deci nu se schimba.

Acum doresc sa ma luminati voi care stiiti mai bine, se schimba sau nu filtru+uleiul la cutia de viteze ?

 

Thx

Mai intai filtru de aer e unul, al motorului. Cartea tehnica zice ca se schimba la 4 ani..

Eu il schimb in fiecare an ca nu e scump si masina trage altfel dupa asta, full stop, pentru mine.

 

Apoi, daca masina are cutie automata la peste 100k km as schimba flitru cutiei si uleiul.

Asa cutia ma va tine multe sute de mii de km fara problema.

Link to comment
Share on other sites

Mai intai filtru de aer e unul, al motorului. Cartea tehnica zice ca se schimba la 4 ani..

Eu il schimb in fiecare an ca nu e scump si masina trage altfel dupa asta, full stop, pentru mine.

 

Apoi, daca masina are cutie automata la peste 100k km as schimba flitru cutiei si uleiul.

Asa cutia ma va tine multe sute de mii de km fara problema.

 

Mersi ptr info, deci se schimba uleiul+filtru la cutie dar dupa 100 km, nu mai devreme.

 

Thx man

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Turbo imi apare pe tester ca nu sunt probleme,nu scoate fum negru, desi teava de esapament e neagra, are funingine,

in special la drum lung consuma ulei, am bagat un stabilizator de ulei LIQUI MOLY la 300 de ml dar totusi raman cu problema nerezolvata.

Am bagat ulei BMW original 5w30 full syntetic.

Edited by Edy_x3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

sal,

motor 2.0d, 150 cp, km actuali 176.000:

- pana pe la 120.000 am folosit ulei bmw 5w30 (de la CASTROL, bidon argintiu), consum 0 ! (la 12-15.000 km)

- a disparut acest ulei din piata, a fost inlocuit cu cel fabricat de SHELL, dupa primul schimb de 5W30 am avut consum exagerat (aprox. 1l la 2.000 km)

------ am trecut imediat la Castrol 5W40, din nou am consum 0 intre schimburi !

- intentionez sa fac un test cu LiquiMolly 5W30 (inca made in Germany) - VOI REVENI CU IMPRESII !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.