Jump to content

Senzație ciudata la viraj cu viteza mica


Bonzai

Recommended Posts

Salut,

 

Am un E60 cu xdrive din 2009.La viraje luate cu viteza foarte mica și când dau sa accelerez ,ieșire din parcare spre exemplu, cu rotile virate spre maxim am o senzație ciudata ca rotile fata patineazĂŁ, ca și cum pierd contactul cu asfaltul. Ăn volan se simte și o mica vibrație.

 

Aceasta senzație nu o am ĂŽn sensuri giratorii spre exemplu sau pe curbe strânse când viteza este mai mare de 30-40 km sa zicem. Se manifesta doar când dau sa accelerez de la 5-10km/h și cu volanul aproape la maxim, la fel pe stânga sau pe dreapta.

 

Nu are legĂŁturĂŁ cu denivelĂŁrile.

 

Aveti idee ce ar putea fi?

Edited by Bonzai
Link to comment
Share on other sites

Sa scriu și ceva din istoria masinii de când am luat-o eu.

 

- caseta de directie pierdea lichid, am reparat-o la Târgoviște, de 1 an de la reparație nu a mai pierdut deloc lichid.

 

- geometria a fost fĂŁcutĂŁ la Târgoviște dupĂŁ reparația cutiei, apoi am mai refĂŁcut-o odatĂŁ la auto-soft, dar nu au prea avut ce regla

 

- de când am luat-o, inainte de reparatie aveam senzația asta

 

- de când luat-o mi s-a spus ca amortizoarele pierd lichid și trebuie schimbate.

Link to comment
Share on other sites

Sa scriu și ceva din istoria masinii de când am luat-o eu.

 

- caseta de directie pierdea lichid, am reparat-o la Târgoviște, de 1 an de la reparație nu a mai pierdut deloc lichid.

 

- geometria a fost fĂŁcutĂŁ la Târgoviște dupĂŁ reparația cutiei, apoi am mai refĂŁcut-o odatĂŁ la auto-soft, dar nu au prea avut ce regla

 

- de când am luat-o, inainte de reparatie aveam senzația asta

 

- de când luat-o mi s-a spus ca amortizoarele pierd lichid și trebuie schimbate.

 

Am eu problema asta, imi curge ulei pe la motorasul de la servotronic, la Trami ai facut cumva operatia? Cat te-a costat? Ce a insemnat ca si durata si tot?

Link to comment
Share on other sites

Am eu problema asta, imi curge ulei pe la motorasul de la servotronic, la Trami ai facut cumva operatia? Cat te-a costat? Ce a insemnat ca si durata si tot?

 

Da, la Trami am fĂŁcut operațiunea. A costat 1000 lei (manopera + piese ĂŽnlocuite) cu factura și garanție 18 luni. A durat de pe la 11 la 16 cu tot cu plata etc.

 

Au dat coloana de directie jos, au desfĂŁcut-o, era rugina la unele ĂŽmbinĂŁri pentru ca unul dintre burdufuri era crĂŁpat. Au curĂŁțat bine pe acolo rugina, au schimbat toate semeringurile, garnituri, burduf noi, apoi au fĂŁcut o proba de presiune pe banc. Cam asta ĂŽmi aduc aminte :)

 

Oamenii foarte ok pe acolo, inclusiv Traian, patronul, foarte deschis la discuții și ospitalier.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da, la Trami am fĂŁcut operațiunea. A costat 1000 lei (manopera + piese ĂŽnlocuite) cu factura și garanție 18 luni. A durat de pe la 11 la 16 cu tot cu plata etc.

 

Au dat coloana de directie jos, au desfĂŁcut-o, era rugina la unele ĂŽmbinĂŁri pentru ca unul dintre burdufuri era crĂŁpat. Au curĂŁțat bine pe acolo rugina, au schimbat toate semeringurile, garnituri, burduf noi, apoi au fĂŁcut o proba de presiune pe banc. Cam asta ĂŽmi aduc aminte :)

 

Oamenii foarte ok pe acolo, inclusiv Traian, patronul, foarte deschis la discuții și ospitalier.

 

 

Mersi frumos de informatii, o sa fiu nevoit si eu sa fac aceasta operatiune, suna bine garantia, sper sa fie tot asa si cand o sa ma duc eu.

Link to comment
Share on other sites

Ce anvelope fata spate ai?Ma refer la marimi.Daca nu sunt marimile bune probabil xdrive-ul face asa.

245/50/17, sunt cele scrise pe ușa șoferului.

 

WIN60, garanția e condiționată de o verificare la ei la fiecare 6 luni, bineînțeles, nu exact 6 luni dar pe acolo. Te duci la ei la verificare și trec pe hârtia de garanție ca i-ai vizitat.

 

O sa fac o programare la reprezentata sa vedem ce zic și ei

Edited by Bonzai
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update :

 

Am fost la Bavaria sa ĂŽmi facĂŁ o verificare iar devizul lor spune ca acest fenomen e cauzat de tampoanele motor, tampon cutie transfer și amortizoare.

 

Au zis ca, cutia de transfer e ok, nu are probleme.

 

E posibil ca aceste tampoane sa de aceste senzații descrise mai sus?

Link to comment
Share on other sites

DupĂŁ ce am mers cu ea prin oraș azi ĂŽmi dau seama ca cei de la Bavaria au fĂŁcut ceva, au strâns ceva, ca e clar ca mașina nu mai are același senzație ca rotile ar patina, nici zgomot nu mai aud. Foarte puțin se mai simte... Nu mi-au zis ca ar fi fĂŁcut ceva
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.