Jump to content

BMW X3 DPF


Recommended Posts

Salut,

 

Vreau sa va cer o parere, daca nu cer prea mult.

 

Acum 4 luni de zile mi-am cumparat un BMW X3 2.0d 150CV cu vreo 240.000km (impecabila interior - exterior + anvelope noi) de la un prieten (proasta afacere) imediat dupa cumparare am observat ca nu are puterea care ar trebui sa o aiba.

Dupa o mica inspectie la motor am observat ca furtunul care iese din INTERCOOLER si intra in valva de acceleratie avea garnitura cam uscata, zis si facut am cumparat altul de la BMW si l-am schimbat (furtun+senzor), dupa aceea au inceput problemele, eroare DPF, eroara buji, eroare senzori presiune combustibil, eroare turbo.

Am schimbat filtru de particule DPF, catalizator (+senzori de temperatura, presiune si oxigen), TURBO, cei doi senzori de presiune de la COMMON RAIL, 4 buji + releu, cei doi termostati, debitmetru, pompa de apa, mecanicul mi-a curatat clapetele de la galeria de admisie, EGR este ca si nou (cred ca am mai schimbat ceva la ea dar nu imi amintesc acum).

Tin sa precizez ca DPF+Catalizator au fost primele piese ca le-am inlocuit dupa care la fiecare saptamana una cate una.

Acum 3 zile am luat masina de la mecanic (am schimbat din nou DPF, am avut noroc cu garantia si nu am paltit nimic de data asta), cand am ajuns acasa am facut un diagnostic la masina cu ISTA+ si nici o eroare (doar una de la uleiul de la xdrive sau cutia de transmisie, dar nu cred ca are importanta). Astazi la 3 zile cu masina dupa reparatii si rulati vreo 150-200 km am pus diagnosticul fiindca am simtit-o cam lenesa si ce sa vezi surpriza, iar celebrele erori de la DPF + buji:

 

480A -  DPF -Bank 1

481A -  DPF -Bank 1

4212 -  Glow Plug Cyl 1 – Activation Interrupted

4222 -  Glow Plug Cyl 2 – Activation Interrupted

4232 -  Glow Plug Cyl 3 – Activation Interrupted

4242 -  Glow Plug Cyl 4 – Activation Interrupted

4D00 -  Exhaust Backpressure Sensor Bank 1

 

4CE0

 

+ gazele de esapament sunt prea fierbinti nici mana nu o poti tine la teava de esapament, mecanicu zice ca e ceva normal dar nu cred iar pe la vreo 3000rpm prea mult zgomot face motorul parca ar fi turat la 5000rpm.

 

Cine a avut o experienta asemanatoare? Imi puteti da un sfat ceva ce as mai putea verifica...

 

Personal ma gandesc sa o dau p cat o dau si sa nu mai pierd si alti bani, deja am ajuns cu ea la 6000€ masina + 5000€ reparatiile (am zis ca daca merge sa merg pana la capat dar vad ca nu prea are capat treaba asta).

 

Ce sfaturi imi puteti da.... Sa mai continui, ce as mai putea verifica pt a rezolva problema asta?

 

P.S. Scuzati erorile de ortografie dar se mai inatmpla :)

Astept un saft, ceva util de la voi... Multumesc anticipàt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 year later...

Nu prea am mai intrat p aici dar ca un sfat pt cei de pe forum....

 

Cand aveti de schimbat ceva care are senzor/senzori faceti bine si cumparati de la bmw original nu aftermarket....

Eu, pt incapatanarea mea de a cumpara debitmetru aftermarket (200€ mai ieftin decat cel OEM BMW), a trebuit sa scot dupa 2000€ ...

 

Pt probleme de putere verificati prima si prima data debitmetru, daca este nevoie cumparati unul OEM-BMW si dupa mai vedeti.... cauzeaza multe probleme si greu de detectat...

 

 

@Closcutz toata distractia m-a costat 11k (locuiesc in Madrid si aici te ard astia rau de tot la manopera, undeva la 35-40€ ora) :angry2: cam scump dar dupa tot ce am facut la motor, pot spune ca e ca si nou....

Edited by Sorynel90
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.