Jump to content

Consum BMW X5 e70 30d


montela1980

Recommended Posts

Salut, tuturor! Nu stiu exact daca postez unde trebuie, asa ca rog un moderator sa l mute in cazul in care am gresit.

Am un x5 e70 30d 235 cai si am un consum in jurul de 11-12 in oras si asta doar atunci cand “mangai” acceleratia. Daca merg normal(in opinia mea) se duce undeva la 16%.

Extra urban, mai jos de 9, nu am obtinut si asta mers ca pensionaru, iar in general imi ia cam 10-10.5.

Este normal consumu ? vin de pe un e91 163 cai si ala era “calarit” :)))

NU MA DERANJEAZA CONSUMUL, doar ca sunt curios daca e in “parametri” :))

 

Ps. Orasul este Iasi, unde am consumul asta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am scos pe e70 LCI, 8.2 Bucuresti - Grecia (Halkidiki) si retur, mers foarte legal cam un sfert din drum ca ii era rau lu fiu-meu si am mers cu geamul deschis In Bucuresti e minim 14, maxim cat vrei :) La drum lung e incredibil X5-ul, totusi in oras nu stiu cum a putut da BMW cifrele alea de consum, nici noaptea la vale nu scoti ce spun aia la oficial.
Link to comment
Share on other sites

E70 am scos 8.5 mers 80-120 extra urban , 80 doar prin localitati si evident mai depaseam 120 in depasiri , dar rare ca plecasem dimineata pe la 5 si era liber drumul catre CT .

In CT imi ia undeva la 10. Mers lejer si in limite .

 

Un x5 cu motor de 3 litri nu consuma in niciun oras fie el si mic sau neaglomerat sub 11 12, nu inteleg de ce raportezi asa consumuri probabil facute pe cativa kilometri. Fa un plin prin oras si apoi mai vorbim.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

cutia este de 8 trepte. Dar cred ca la mersul prin oras sunt 2 tipuri de mers, unul unde mergi linistit prin aglomeratie, altul care mergi agresiv si faci slalom printre masini, pui frane, accelerezi puternic la semafor, si ajungi cu 5 secunde mai devreme la destinatie dar consumul ti-a crescut.

Nu am bagat x5-ul exclusiv in oras, eu stand la periferie (ilfov) si daca am treaba in oras, am si o parte de (20-30% unde prind drum intins) dar niciodata nu am scos peste 12-13 l la suta. Si sincer sa te duci cu un x5 zilnic de la victoriei la dristor pe stefan cel mare zilnic (e un exemplu) de ce ai face asta cu o astfel de masina ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Mergi zilnic in aglomeratie daca asta cere drumul, un om obisnuit cu SUVul BMW nu cred ca ia Golful (doar un exemplu) doar ca sa economiseasca 15 lei la zi. Mai nou am inceput sa mai folosesc tramvailul pe distante scurte sau metroul cand nu merg la orele de varf nu ca sa economisesc gaz dar traficul in Bucuresti a ajuns o mizerie de nedescris. Macar nu imi mai fac nervi cu prostii care blocheaza intersectii, taximetristi si dubari care au prioritatea speciala, etc.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
E70 LCI , 245HP - 8 trepte- 100.000 km la bord . Consum pe drum national 8% - autostrada 8,5-9% , Oras 9,5 10 % . Drum Constanta - Amsterdam si retur ocolit 6500 km = 9,7% . Viteza legala +10 KM/h . Daca merg 500 km doar in oras media e 9,5 % . Edited by Ralanti
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
salutare tuturor. sunt proaspat proprietar de e70, model de 235CP, cutie de viteze in 6 trepte. sunt placut impresionat de masina. am mai condus si alte autovehicule cu dimensiuni comparabile, cred ca pot sa fac o comparatie corecta. consumul meu pe ruta bacau- brasov - bacau(cu urcarea oituzului) a fost asa 8.2 l/100km, condus 80 in localitae si 110 in afara. asta a fost cel mai bun consum, era primul drum. in rest, la viteze normale pt soselele noastre, gen 90 in localitate si max 120 in afara, ajung la 8.5-8.8.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare,

Am si eu o intrebare....voi asa mergeti mereu.. 90..max 120 km/h? Sau a-ti mers sa vedeti consumul? Intreb ca in 23 de postari doar o singura persoana a zis ceva de 180km/h? Nu vreau sa fiu intitulat ca fiind vitezoman....sau sa deranjez pe cineva...dar mi se pare greu de crezut ca la un drum lung setezi viteza pe autostrada la 120-130km/h la o masina de peste 200cp

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Cine merge predominant in afara tarii excluzand Germania nu prea are cum sa puna consum de 180km/h ca sunt camere si masini fara semne peste tot. :) La noi cel putin daca sunt cu copil in masina nu pot sa ii dau peste 160, mult prea aglomerat ca sa mergi constant, plin de bizoni care iau de volan indiferent de cine vine din spate si cu ce viteza. Si decat sa franez/accelerez odata la cateva minute de la 180 la 100 cat au aia de se baga aiurea si sa amestec mancarea pasagerilor mai bine merg mai constant mai jos.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.