Jump to content

Consum BMW 320D E91 Break


dimeebag

Recommended Posts

Salutare!

 

Am achizitionat un BMW SERIA 3 320D E91, motor 2.0, 163 cp, 2007, 177.000 km(verificare reprezentanta) Egr si filtru de particule anulate. Prin oras mergand foarte frumos am observat ca am consum mediu 10, ceea ce mi se pare mult. Colegii care au modele asemanatoare cum stati cu consumul urban si extra?

 

Multumesc!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De ce este atat de tiganita masina la 177k km? Si ce fel de verificare ai facut la reprezentanta? Are o intrare in service in 2009 si una in 2018? :))) Mi se pare anormal sa se fi renuntat la DPF si EGR deja (EGR oricum e aberant sa il anulezi, indiferent la cati km). Consuma foarte bine masina, cat te asteptai sa consume in oras? Daca s-a anulat doar fizic DPF-ul si nu s-a facut soft o sa mearga anormal (ca putere, consum etc.) Edited by All
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Masina a fost rulata astazi doar in Piatra Neamt, un oras nu foarte aglomerat. Am uitat sa precizez ca este hidramata. Am resetat consumul, dupa care am mers pana in 70 km/h, mers lejer prin oras vreo 30 km si imi arata 8.9, sub 8.9 nu a scazut. Pe mine ma intereseaza sa stiu daca este un consum normal pentru motorizarea asta in mediul urban? Repet, am mers foarte incet, viteza medie 30-40 la ora.

 

EGR nu stiu sigur daca a fost anulat, dar filtrul este categoric. Anulat foarte bine din soft si fizic fara erori.

 

O alta intrebare. La cutia hidramata cand merg in D - inseamna mers normal, in momentul in care trag stanga si trec pe D m/s - + aici inseamna ca am doua variante? Drive manual cand schimb eu sau drive sport cand cutia schimba la turatii mai mari? Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi masina am avut o si eu. Extra urban 5.5-6 mers lejer, fugarita se duce in 7-7.2. In oras, mai alergata, undeva la 9.

Iarna am avut si 12-13%, dar o alergam. Orasul unde a fost facut consumul este Iasi.

Ps. Masina era manuala

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

In D, masina tinde sa mearga la consum in general, daca o calci, se adapteaza. In DS o tine mai turata, iar daca ii dai maneta in fata/spate treci pe manual.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by montela1980
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Eu am un E91 lci de 184 cp automat si xdrive. Dpf on si egr on, fara soft, masina stock.

In Bucuresti nu am vazut consum sub 10.5, consum facut pe www.spritmonitor.de pe parcursul a 27.000 km. Computerul de bord minte, la mine afiseaza mai mult decat consumul real.

Vara cu aer conditionat am 11.3 dar am medie orara intre 13 si 18 km/h.

 

Afara este intre 6 si 8 la 100km, in functie de incarcare si talpa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Eu am un E91 non-lci 177cp automat. Masina stock (>300.000 km)

 

Saptamana trecuta am scos in Bucuresti un consum calculat la pompa de ~9 (am mers ~280km cu 25 de litri). Dimineata la 8 spre serviciu, la 17 inapoi acasa, si seara prin oras. Eu zic ca aici conteaza foarte mult ce traseu ai prin Bucuresti.

 

In bord mie mi se pare irelevant pentru ca daca resetez km de trip din dreapta la 0, nu imi calculeaza consumul functie de km noi rulati. Imi arata cam tot 7.7, cat e si consumul mediu general. (Pe aproape 12000km calculatorul imi arata ca am mediu de 7.7)

 

De curand am facut un drum de 950km cu 300ron (cu mers ft putin in oras). Drumul nu l-am facut singur sau fara bagaje...

Edited by Paul_konstantin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.