Jump to content

118i


Leonard95

Recommended Posts

Salutare tuturor! Avand in vedere ca nu prea am gasit foarte multe detalii legate de un 118i, 170cp m-am gandit sa redeschid un topic in speranta ca o sa gasesc ceva detalii.

Doresc sa imi achizitionez asa cum am zis un 118i, 170cp, cutie manuala si poate cineva stie cate ceva legat despre aceste masini. Din cate am inteles este echipata cu un motor 1.6 litri, supraalimentat, cod de motor n13b16. Daca cineva stie cat sunt de fiabile motoarele, plusuri/minusuri etc Masina are undeva la 100.000 km (dealerul zice ca sunt reali) si cere pe ea undeva la 11.000 de euro. Ma tenteaza si o a doua masina, un Golf GTI 2.0 litri, 230cp, an 2016, dar imi place mai mult seria 1. Voi ce ati alege? Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Mergi pe GTI. E cu totul altceva. Joaca in alta liga, nu poti sa compari un 118i cu un gti mai la nimic desi nu stiu ce gti 7 gasesti in banii aia. Incepe de pe la 16mii un GTI decent.

 

Mai e nevoie sa vorbesc despre cat de prost stau la fiabilitate motorizarile 1.6/2.0 benzina de la bmw?

Edited by Cloud92
Link to comment
Share on other sites

Mergi pe GTI. E cu totul altceva. Joaca in alta liga, nu poti sa compari un 118i cu un gti mai la nimic desi nu stiu ce gti 7 gasesti in banii aia. Incepe de pe la 16mii un GTI decent.

 

Mai e nevoie sa vorbesc despre cat de prost stau la fiabilitate motorizarile 1.6/2.0 benzina de la bmw?

 

Dpmdv la gti dezavantajul e tractiunea fata.

Ce probleme sunt la motoarele 1.6? Am cautat si eu info pe tema asta, si nu am gasit cone stie ce. Am unul in familie care are aproape 200k.

Motoarele de 1.6 sunt facuta de PSA cu BMW. Codul motorului este Prince.

Link to comment
Share on other sites

Daca incepem povestea cu fiabilitatea...si 2.0tfsi este o pocnitoare de motor. Totusi, este diferenta foarte mare intre modelele astea. Ce asteptari ai de la masina mai exact? Un GTI nu e chiar o masina comoda si cu siguranta o sa dai cateva mii de euro in plus fata de Bmw. Care e de fapt bugetul tau si ce vrei sa faci cu masina?
Link to comment
Share on other sites

M-am exprimat greșit, seria 1 il gasesc la 11.000 de euro. Gti-ul cere pe el 15.500 euro. Ideea e ca sunt tare pasionat de masinile sport, km fac foarte putini pe an (5-6 mii). Vreau ceva neaparat benzina si cam 80% merg prin oras cu ea. Bugetul meu e pana in 20.000 euro dar singurele masini care imi sar in ochi sunt aceste doua. Bmw-ul cel mai mult

Mai detin un 320d, an 2014, dar nu ma incanta. Plus ca eu fac foarte putin km pe an si nu prea mi se merita sa-l tin pt mersul prin oras, plus ca nu am chef sa arunc banii pe filtre pe particule in viitor.

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu sunt. Nici 3l 6 in linie nu mai sunt ce au fost. :) De 2.0 prefer sa nu mai vorbesc, inclusiv cazul meu. GTI stage 1 se duce spre 300 cai. La o masina din 2015+ de appx 16k-18k eur cu ~40k km. Nici cutia nu se compara. Edited by Cloud92
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.