Jump to content

E46 coupe 2003


Recommended Posts

Salut,

 

Trebuie sa schimb bucsa numarul 4 din poza: https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=BV71-EUR-01-2003-E46-BMW-318Ci&diagId=33_0840

Problema e ca n-am gasit pe cineva care sa le schimbe fara sa dea puntea jos, la costuri 10 ori mai mari pentru manopera decat bucsa.

 

Intrebarea ar fi, sa cumpar toate bucsele si sa le schimb pe spate sau sa schimb doar cele 2 bucsi?

Pentru prima varianta sunt destul de clare costurile.

Pentru varianta 2, imi puteti spune unde le pot schimba, un pret aproximativ, chiar si prin mesaj ca sa nu se considere reclama.

Sunt din Bucuresti, Sector 3.

 

Mersi,

Link to comment
Share on other sites

Eu recomand sa faci cap caoda odata si scapi, inclusiv bucse punte etc.

 

Parerea mea e sa cauti un mecanic de lucreaza particular.. la service te ard ft rau.

 

Ce intelegi prin "te ard ft rau"?

Mie mi-au cerut pt inceput 100 euro pentru schimbat. Plus minus in functie de ce mai apare.

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat acasa bucsa respectiva . Nu am elevator doar canal..am ridicat pe rand cate o parte si cu o tubulara mare cat bucsa am bautut-o afara. Puntea nu trebuie data jos,permite in jos dupa ce o desfaci atata cat sa scoti bucsa, Bafta !

Uita-te la video asta ,doar ca baiatu are o presa care dupa parerea mea se poate confectiona destul de usor si acasa :)

Edited by Silviu G
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,

In teorie cam tot ce e pe spate se scoate cu presa sau extractor(ceva mai greu).

Iar avand in vedere dificultatea pentru anumite bucsi nu cred ca o sa vrea cineva sa iti faca pe bani putin decat daca te cunosti cu acel cineva.

Daca manopera e identica pt o bucsa si pt toate, eu zic ca mai bine identifici toate bucsile care au nevoie de schimbare, si le schimbi pe toate.

Nu sunt asa scumpe si apoi stai linistit.

Plus, cu ocazia asta poti sa verifici subframe-ul sa vezi daca are fisuri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu iti recomand sa bati in ea. Am vazut cazuri multe cand a crapat fuzeta.

 

Se blocheaza cu o contra din partea opusa..nu am batut in ea asa in gol..si uite ca a trecut un an de cand le-am schimbat si nu am nici o problema..

Eu i-am dat un exemplu,el alege,poate sa mearga in service sa le schimbe ;)

Edited by Silviu G
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

In teorie cam tot ce e pe spate se scoate cu presa sau extractor(ceva mai greu).

Iar avand in vedere dificultatea pentru anumite bucsi nu cred ca o sa vrea cineva sa iti faca pe bani putin decat daca te cunosti cu acel cineva.

Daca manopera e identica pt o bucsa si pt toate, eu zic ca mai bine identifici toate bucsile care au nevoie de schimbare, si le schimbi pe toate.

Nu sunt asa scumpe si apoi stai linistit.

Plus, cu ocazia asta poti sa verifici subframe-ul sa vezi daca are fisuri.

 

Salut,

Mersi se raspuns.

In legatura cu subframe-ul si eventuale fisuri, banuiesc ca sa se pot repara.

 

Nu se scot deloc greu. Eu la 330xi mi-am schimbat singur pe spate absolut tot ce tine de bucsi si la cadru. Daca ai trusa buna de extras chiar nu te chinui.

 

Nu cred ca o sa ma apuc sa o fac singur, dar imi poti da un exemplu de trusa de extras?

Link to comment
Share on other sites

Oricum nu o sa iti cumperi tu asa ceva,nu te vad pasionat de mesterit singur acasa grin.png

Uite aici mai multe exemple de truse http://www.sculeauto...ubcategorie=181

 

Pana acum mi-am schimbat singur interior, angel eyes, anulat spalator faruri, debitmetru schimbat, filtre de aer si polen, auxiliar audio, etc. Daca as avea si trusele necesare le-as schimba, sau cel putin as incerca.

Mersi, pentru site. Un loc bun de inceput pentru dotarea unui hobby de weekend.

 

 

PS: :D

Edited by riper85
Link to comment
Share on other sites

Pana acum mi-am schimbat singur interior, angel eyes, anulat spalator faruri, debitmetru schimbat, filtre de aer si polen, auxiliar audio, etc. Daca as avea si trusele necesare le-as schimba, sau cel putin as incerca.

Mersi, pentru site. Un loc bun de inceput pentru dotarea unui hobby de weekend.

 

 

PS: :D

 

Asa te vreau ! goodjob.gif Bafta atunci !thumbsup.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum ziceau si colegii de mai sus, daca tot te apuci sa schimbi bucse, schimba-le pe toate. Eu am facut asta acum un an desi nu batea nimic si e cu totul alta masina, mult mai inchegata.

Toate bucsele de la brate si de la diferential (pe cele de la punte nu le-am schimbat) sunt ~700lei (lemforder).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum ziceau si colegii de mai sus, daca tot te apuci sa schimbi bucse, schimba-le pe toate. Eu am facut asta acum un an desi nu batea nimic si e cu totul alta masina, mult mai inchegata.

Toate bucsele de la brate si de la diferential (pe cele de la punte nu le-am schimbat) sunt ~700lei (lemforder).

 

 

Da, probabil o sa o fac pe toata.

Mersi,

Cat te a costal manopera?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.