Jump to content

Jante F30 ED


marius9648

Recommended Posts

Salut,

 

Am si eu o intrebare pentru cei care detin modelul cu EfficientDynamics, cel de 163 cai: ati reusit sa puneti si alte jante in afara de cele inscrise pe stalp? (16").

 

Am sunat azi la cei de la BMW si mi-au spus ca daca pun alte jante e posibil sa-mi distrug diferentialul, desi pe net am citit ca odata cu schimbarea lor cu unele mai mari ar creste doar consumul (cele de ED fiind concepute special pentru consum redus), plus ca fix modelul meu il pot configura pe site-ul lor cu toate dimensiunile, de la 16-20. Parca refuz sa cred ca nu pot pune jante mai mari pe ea, chiar eram chitit pe chestia asta, arata destul de urat cu cele de 16. :)) V-as fi recunoscator daca m-ati putea lamuri.

Edited by marius9648
Link to comment
Share on other sites

Eu am pus pe 17, creste putin consumul si parca trage o idee mai greu. Diferentialul cred ca e safe, posibil sa fie acelasi ca la modelele non ed. Important e sa pastrezi aceeasi dimensiune la anvelope 225 50 17, diametru total al rotii e acelasi ca la 205 60 16.

526a0f0e0725a659f887b5505ce173d1.jpg

 

 

PS: am mai citit pe alte forumuri externe la roti mai mari (18) au avut vibratii.

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

17" ma gandeam si eu sa pun, vad ca dau foarte bine. :D Cred ca l-am gasit si eu pe tipul care avea vibratii, dar din ce am citit s-ar putea sa nu fi fost centrate bine, i-au raspuns si alti utilizatori cu 18" si ei nu aveau nicio problema. Oricum, pentru drumurile noastre nici eu nu prea as merge cu mai mult de 17".

 

Multumesc mult pentru raspuns, m-ai mai linistit.

Link to comment
Share on other sites

Cu placere, sa pui doar jante originale de f30, parca de la alt model nu dau bine si sa pastrezi rotile pe 16 pentru iarna, te vor ajuta si cand trebuie sa faci itp-ul. Cred ca 16 iarna si 17 vara e cel mai ok, anvelopele sunt non rft. A.. si cu 17 sta mult mai bine pe sosea si viraje, suspensia standard e moale rau.

 

O poza cu 16.e5940e019e8f1436cd6ab6c71f0ba775.jpg

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Am sunat azi la cei de la BMW si mi-au spus ca daca pun alte jante e posibil sa-mi distrug diferentialul, desi pe net am citit ca odata cu schimbarea lor cu unele mai mari ar creste doar consumul (cele de ED fiind concepute special pentru consum redus), plus ca fix modelul meu il pot configura pe site-ul lor cu toate dimensiunile, de la 16-20.

 

Deci mi se pare pur si simplu imposibil si incredibil ca cei de la Bmw ti-au spus ca poti sparge diferentialul cu jante mai mari, asta e de ras si de plans in acelasi timp. Ma mir ca nu au zis ca vine sfarsitul lumii a doua zi dupa montaj. Eu am jante de 18x8 ET34 style 397 cu anvelope 225/45R18. Oficial se pot pune pana la 20 si dimensiunile oficiale de anvelope sunt:

205/60 R16

225/50 R17

225/45 R18

Peste 18 nu m-a interesat dar presupun ca sunt 225/40R19 si 225/35R20.

Pe spate, tot oficial am vazut si 255 cu jante putin mai late x8.5. Ideea este ca te poti juca putin cu diametrul exterior al anvelopei +/- max 2%, de exemplu eu pe rotile de iarna de 16 in loc de 205/60 am pus 225/55 care este cam acelasi lucru ca diametru exterior, doar ca sunt mai late.

Consumul creste (infim) cu cat este mai lata anvelopa, adica prima dimensiune, dar ofera si o stabiliate mai buna, cu cat poate sa creasca consumul la anvelope cu 2cm mai late, serios..

 

Eu am pus pe 17, creste putin consumul si parca trage o idee mai greu.

 

Trage mai greu, serios? :))

 

PS: am mai citit pe alte forumuri externe la roti mai mari (18) au avut vibratii.

 

Au avut vibratii in buzunar ca nu au mai avut bani de anvelope calumea, jante strambe, roti neechilibrate etc.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Cibibikeru
Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza doar diametrul exterior ci si greutatea rotii, o anvelopa si janta pe 17si latime 225 cantaresc mai mult ca una de 16 si latime 205 rezultand un consum putin crescut. La itp am rotile de iarna, in trafic sunt sanse mici sa ma opreasca si sa ma intrebe de roti, care oricum nu sunt pe talon. Sa fim seriosi, cei de la Rar "uita" des sa treaca toate marimile in carte, mai ale la bmw, nu doar E.D-uri. Prin alte tari EU poti pune orice roti cat timp circumferinta ramane la fel , doar la noi se incapataneaza cei de la RaR, dara lasa toate vechiuturile ruginite pe sosea.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Prin alte tari EU poti pune orice roti cat timp circumferinta ramane la fel , doar la noi se incapataneaza cei de la RaR, dara lasa toate vechiuturile ruginite pe sosea.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

Total gresita afirmatia ta!!! Mai documenteaza-te...Daca ai un COC in fata , ai sa vezi negru pe alb! Toate vehiculele sunt omologate dupa niste directive europene , valabile si in alte tari!!! Dar fiecare face ce doreste...!

Link to comment
Share on other sites

Am citit pe alt forum, nu oficial, asa spuneau despre Belgia/Olanda.. limitarea la eficient dinamics la 16 este din cauza CO-ului, care ar creste cu jante mai mari si mai late, masina nu se poate comanda cu alte roti din fabrica dar se pot monta dupa, asta mi-au comfirmat-o si cei de la BMW RO. Daca vrei sa ai oficial si jante mai mari trebuie sa faci omolagare la RAR. Nu inteleg de ce faci tu pe lupul moralist :) Politia nu prea se uita la roti, nu sunt pe talon oricum..
Link to comment
Share on other sites

Asta puteai să o faci și înainte. Tu ai zis că vine în echiparea standard cu 18". Nu vine.

Da, e BMW platesti orice. Cred ca modelul pe care l-am vazut eu avea un pachet exterior care cuprindea si jantele.

La varianta pre facelift erau doar jantele de 16" si atat, cel putin astea comandate din RO.A mea are pe 16"

Edited by AlexPascu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.