Jump to content

BMW 530d xDrive 2018


TKD29

Recommended Posts

nu sunt sigur ca discurile fata vor incapea in jantele pe 17...cred totusi ca pachetul M vine si cu discuri fata un pic mai mari nu doar cu etrieri vopsiti in albastru.

 

suplimentar, rotile 225/55R17 au anvelope ridicol de subtiri pt seria 5 iar jantele sunt la fel, ridicol de mici iar balonul anvelopei este similar balonului unui SUV.

 

jantele de 17 sunt pentru seria 1 sau 3.

Edited by edit
  • Like 2
  • Downvote 12
Link to comment
Share on other sites

Adevarul e ca trebuie sa ne pregatim temeinic in Romania pentru iarna. Ultimele ierni nu stiu daca am avut adunat si cu indulgenta 2 saptamani de zapada.

Sa nu uitati punguta cu nisip si lopata :)). Cand ii vezi pe unii cat de crizati sunt cu pregatirea pentru iarna ai senzatia ca traiesc undeva la Polul Nord.

  • Like 5
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Tocmai de asta. Si ce daca in cele 2 saptamani nu pot sa mergi/mergi intr-o parte/mai dai peste cativa boscheti inghetati:D:D

Eu zic ca daca esti mai retro asa, te duci si in concendiu iarna la munte cu anvelopele de iarna, cu indicele de viteza de 300km/h, ca dau mai bine.

Cine stie, poate te mai iei, nu de alta la o intrecere cu un alt BMW si depasesti ambulanta ISU pe drum si trebuie sa arati COOL.

  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

e recomandat sa pui rotile de iarna la limita inferioara.

daca ai 225 latimea minima, atat e bine sa pui.

ca e sau nu iarna, ca vrei sau nu sa faci asta, e alegerea fiecaruia.

ce atatea discutii pe tema asta?! stricati si topicul si omul a spus clar ca e alegerea lui si nu a cerut sfaturi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

e forum, ne dam cu parerea.

 

pe seria 5 mereu am considerat ca 245/45r18 e compromisul ideal pt iarna dpdv al raportului aspect/eficienta iar pt vara 245/40r19 fata si 275/35R19 spate.

 

pt iarna am michelin Alpin 4, iar daca nu voi putea ajunge undeva ca-s de 245, imi asum asta.

17 inch exclus din motivele expuse mai sus iar 20 inch pt vara exclus de asemenea din motivul confortului si durabilitatii in timp a masinii.

  • Like 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Pai fa bine si schimba-i franele ca sa ii poti pune roti pe 17 cu 225/55 ca altfel e jale la iarna conform postacilor de serviciu de pe Bmwclub.ro

Astia toti stramba din nas daca aud de jante mai mari de 18. Conceptii din anul 2000.

Edited by anormal
  • Like 1
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

hai mai @anormal :)

 

Eu nu eram sigur ca incap discurile lui in jantele de 17. I-am precizat asta ca sa verifice. Nu m-am luat de om absolut deloc. E drept ca am spus ca rotile de 17 si cele de 20 au anumite inconveniente dpmdv.

 

Stiu ca pe 6 cilindri, discurile fata sunt un pic mai mari decat pe 4 cilindri cum am eu. De asemenea, pe pachetul M, citisem ca discurile fata sunt si mai mari un pic.

 

Poate, per total e o diferenta de max 1-2 cm in plus si nu ar fi probleme.

 

@tkd,

nu de asta ai tu jante de 20.

masinile cu tren de rulare M si frane M sport vin la pachet cu jante de 18 inch(de asta spuneam sa verifici daca iti incap discurile in jantele de 17 pt iarna)

Masina ta are jante de 20 pt ca asa a configurat-o dealerul.

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu sincer te sfatuieac sa ai o gandire normala.

Cum iarna cand bate crivatul nu mergi in sandale, eu zic sa te orientezi cam spre cea mai mica dimensiune prevazuta pe masina cu gume de iarna, nu allseason.

Una e vara, alta e iarna.

 

Fiecare sa faca cum il taie capu pe topicul asta de-a dreptul uimitor de logic.

 

Ps. Frumoasa masina! Drumuri sigure:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.