Jump to content

sfat achizitie Mini Cabrio


gonzstera

Recommended Posts

Sambata dimineata am mers la BMW Otopeni cu X1-ul meu la revizie. Mergand prin curte, mi-a sarit in ochi „jucaria” din pozele atasate.

 

Am mers catre ea dupa sunet ( mergeam prin parcare linistita, cand deodata s-a auzit „strigatul bestiei” )... m-am interesat de ea INSTANTANEU, am luat legatura cu consultantul de vanzari care mi-a prezentat-o si parca deja ma convinsese sa plec acasa cu ea 😊))))

 

Am zis totusi sa nu ma grabesc, sa stau putin sa analizez piata si sa va cer si voua o parere.....avand in vedere ca sezonul de vara e pe sfarsite, cred ca e un moment oportun pentru achizitia unui Cabrio 😊)) din punct de vedere al pretului cel putin – (cred ca acum sunt cele mai bune oferte in aceasta gama)

 

V-am atasat cateva poze si link-ul anuntului .... https://bavariaused.com/masini/mini-cooper-cabrio-john-cooper-works-3c50798-f57

 

Astept pareri si opinii....saptamana asta trebuie sa ma hotarasc 😊) sper sa nu fie prea tarziu

 

Merci frumos si zi faina!

 

bqxcHTh.jpg

XHbsDJf.jpg

E26cTqD.jpg

JJURzh0.jpg

Link to comment
Share on other sites

E superb !!! Eu am un MINI Cooper (122 cai 2011) il conduce prietena mea, e super fun de condus masina. Imi place sa conduc mai mult MINI-ul decat f10. In ultimul an am facut mai multi km cu mini decat cu bmw-ul. Mini-ul testat de tine arata f bine si ca dotari are cam tot ce-i trebe (esapamentul cu poc poc ii lipseste) . Daca nu-l vrei cabrio, la banii astia, il gasesti nou la fel de dotat. In concluzie eu l-as cumpara . Poate gasesti aceeasi configuratie in Germania cu 1-2000€ mai ieftin dar daca socotesti costurile ulteriore tot la banii astia ajungi. Anul viitor in vara o sa schimb si eu Mini-ul (sau poate f10) cu acest model si in aceeasi configuratie, dar nu cabrio. Mult noroc . Daca il cumperi sa-i faci te rog o prezentare pe forum . Edited by Lau MQ
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc frumos pentru pareri! Chestia e ca masina e super fun, si puterea pe care o are...e cu totul WOW.

 

Nu cred ca trebuie sa iau in calcul cat de practica este masina atunci cand subiectul discutiei este un MINI Cooper JCW Cabrio :) serios...

 

 

Multumesc frumos oricum!

Link to comment
Share on other sites

Sint doua aspecte aici:)

 


  •  
  • Ce vrei de la masina sau cu masina. Daca vrei JCW si sunetul acela (in ciuda a ce a scris cineva, are pocpoc destul), iesi mai ieftin cu un 3-usi din 2016-2017. Daca vrei Mini Cabrio doar, la JCW platesti f f mult numele, iesi din nou mai ieftin cu un Cooper Cabrio sau S.
  • Al doilea aspect este pretul. E f f scump. Cam 8-9000 peste preturile din Germania, la km aproape dubli! De la 40.000€ incep aici M2-urile.

 

In rest, in afara de culoare, masina are tot ce trebuie pt un JCW cabrio. De exemplu varianta rosie pt ornamentele interioare, care merg perfect cu scaunele JCW.

Pe la 30.000€ cu TVA, daca era verde sau rosie si vroiam neaparat un JCW cabrio, asa ar arata masina ideala.

 

Altfel, eu as merge pe M2 sau la 25.000 pe un Cooper Cabrio/S. Si mai speculativ, daca vrei doar Cooper, gasesti si sub 20.000 foarte bune.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La o cautare rapida:

 

https://gebrauchtwagen.bmw.de/#/b/vehicles/2041559/MINI%20John%20Cooper%20Works%20Cabrio%20red?manufacturers=319&models=%224019%22&culture=en-US&index=1&order=Price-asc&bodies=5&registerDateMin=2016&othermanufacturers=true&guarantees=9,12

 

Era un topic pe aici care explica cum poti sa-ti cumperi o masina din Germania prin dealeri de la noi. Cu garantie, cu tot. Daca nu ma insel, mai si negociaza ei pretul pentru tine, deci s-ar putea s-o scoti la pretul final din lista de acolo, cu tot cu transport. Pentru 7k euro diferenta, as zice ca merita macar o intrebare :)

Link to comment
Share on other sites

La o cautare rapida:

 

https://gebrauchtwagen.bmw.de/#/b/vehicles/2041559/MINI%20John%20Cooper%20Works%20Cabrio%20red?manufacturers=319&models=%224019%22&culture=en-US&index=1&order=Price-asc&bodies=5&registerDateMin=2016&othermanufacturers=true&guarantees=9,12

 

Era un topic pe aici care explica cum poti sa-ti cumperi o masina din Germania prin dealeri de la noi. Cu garantie, cu tot. Daca nu ma insel, mai si negociaza ei pretul pentru tine, deci s-ar putea s-o scoti la pretul final din lista de acolo, cu tot cu transport. Pentru 7k euro diferenta, as zice ca merita macar o intrebare :)

 

Fara sa caut nod in papura, dar si asta e prea scump. Plus ca daca adaugi cutia automata si jantele Cup de 18 (are jante Track, de 17), ajungi cam tot acolo ca pret cerut.

 

El trebuie sa clarifice pt el:

  • vreau JCVW cabrio sau coupe/3 usi, neaparat
  • de ce vreau JCW. De exemplu, la Cooper S, omul poate lua un kit montat de BMW/mini, duce puterea la 210 parca si mai poti monta si un esapament sport, cu mult mult "popcorn". Pe youtube sint destule teste cu kit-ul asta.

 

Eu ramin la parerea mea. Daca nu vrei neaparat masina asta, acum...las-o. Prea scumpa si nici culoarea nu corespunde. Prin Germania JCW nu prea se vinde. Cand am avut Cooper-ul D busit in Decembrie 2017, gasisem in Munchen Copper JCW 3 usi, rosu, restul identic cu acest cabrio, la 26.000€! Tot 1 an vechime si garantie Next 2 ani peste ce mai avea.

Edited by Nordschleife
Link to comment
Share on other sites

Eh, e si unul cu cutie automata si jantele respective, la acelasi pret:

 

https://gebrauchtwagen.bmw.de/#/b/vehicles/2068490/MINI%20John%20Cooper%20Works%20Cabrio%20green?manufacturers=319&models=%224019%22&culture=en-US&index=2&order=Price-asc&bodies=5&registerDateMin=2016&othermanufacturers=true&guarantees=9,12

 

Ce voiam eu sa zic ca daca i s-a pus pata (stiu cum e) fix pe modelul asta, exista optiuni mai avantajoase.

 

Daca nu, ai dreptate, exista cabrio-uri mai fun si la care primesti 'mai multa masina' pentru bani..

Link to comment
Share on other sites

Eh, e si unul cu cutie automata si jantele respective, la acelasi pret:

 

https://gebrauchtwagen.bmw.de/#/b/vehicles/2068490/MINI%20John%20Cooper%20Works%20Cabrio%20green?manufacturers=319&models=%224019%22&culture=en-US&index=2&order=Price-asc&bodies=5&registerDateMin=2016&othermanufacturers=true&guarantees=9,12

 

Ce voiam eu sa zic ca daca i s-a pus pata (stiu cum e) fix pe modelul asta, exista optiuni mai avantajoase.

 

Daca nu, ai dreptate, exista cabrio-uri mai fun si la care primesti 'mai multa masina' pentru bani..

 

Jante, culoare, rosu la ornamente...corespunde totul.

Daca as fi dupa un JCW cabrio, asta ar fi alegerea. Dar la 3-4.000€ in minus la pret.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc frumos pentru pareri!

 

Cred ca o sa ma interesez pe toate canalele intai, apoi voi discuta cu cei de la BavariaUsed despre pret si tot ce se poate discuta....

 

Avantajul este ca ar fi in garantie, pachet de revizii gratuite....dar voi vedea :)

 

REvin cu decizia pe care o iau, si care sper ca va fii cea buna si inteleapta :D

Link to comment
Share on other sites

Avantajul este ca ar fi in garantie, pachet de revizii gratuite....dar voi vedea :)

 

Cam tot ce este inmatriculat (Germania cel putin) dupa ianuarie 2017 are inca garantia originala si actiunea mini next continua, asa ca primesti in general inca doi ani garantie extra la cea originala.

 

Nu te lasa "orbit" de "pachetul de revizii gratuite". Masinile noi au reviziile la 2 ani cand schimbi uleiul si niste filtre si cea mare la 4 ani cand pe linga ulei mai schimbi si ale lichide plus bujiile. Daca pachetul de revizii este pt 2-3 ani...il ai doar pt schimbul de ulei de fapt.

Atentie! Nu include componentele care se uzeaza, gen placute, baterie, etc.

 

Cum spui, tu decizi. Dar scade macar 4-5.000 din pret.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.