Jump to content

Schimbare volan de pe dreapta pe stânga E92


Andw

Recommended Posts

Salutare tuturor! Sunt nou aici si am nevoie de câteva sfaturi. Intenționez sĂŁ achiziționez un Bmw e92 din Anglia si sa ii mut volanul pe partea stângĂŁ. Sunt curios daca a mai fĂŁcut cineva aceasta operatiune de curând. Care sunt costurile? Are cineva o listĂŁ completa de piese ? Se potrivesc piesele de la e90/e91 ? Multumesc frumos!
Link to comment
Share on other sites

nu exista o lista de piese pentru ca e o operatiune foarte complicata si diferita de la masina la masina. din punctul meu de vedere , dupa ce am facut operatiunea asta pe un e46, am ajutat la refacerea unei operatiuni facute de altii pe e60 si vazut multe masini facute in bataie de joc de multi "mesteri" si "service uri autorizate" desi nu exista asa ceva, iti pot dau un sfat simplu si valoros:

 

- nu te apuca de asa ceva, e o prostie! cumpara ti o masina cu volan pe stanga !

 

bafta

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Romanu' tot roman sa fie, am mai auzit tentativa de mutat de pe dreapta pe stanga si la A6 2015 si F10 2016. Toate cotetele din Anglia ajung aici.

Decat sa cumperi un cotet din Romania mai bine unu din UK unde ii pot afla istoricul foarte usor. Omul a facut o intrebare si acum ii sariti in cap.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bun.. In primul rand nu vad ce este atât de rau in a face lucrul ĂŁsta. In al doilea rând nu cred ca isi au rostul comentariile rĂŁutĂŁcioase. Voiam sĂŁ știu dacĂŁ a facut cineva asta si cam care ar fi pașii de urmat. Ii rog pe cei care nu au ce face sa se abținĂŁ pentru ca bĂŁnuiesc cĂŁ nu asta este rostul acestui forum. Multumesc frumos !
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu e bine pentru ca : e complicat tehnic sa faci lucrul asta, ai nevoie de foarte multe piese inclusiv instalatie electrica completa de LHD cu cel putin toate optiunile masinii tale......iti spun ca am vazut multe astfel de masini facute si 99% din ele nu mai sunt masini ci o cutie plina de improvizatii. risti sa iti ia foc in cel mai rau caz. nu stii cine ti o face si cum iar daca se apuca sa taie fire si sa prelungeasca sau sa faca instalatia cocolos pe sub mocheta......deja o da in tiganie maxima!

 

 

cu toti banii investiti si timpul si nervii masina nu o sa iasa ca una cu volan pe stanga si totul e doar o pierdere pentru tine!

 

diseara o sa ti pun cateva poze ca sa vezi cum arata o astfel de masina tiganita de "mesteri" :rolleyes:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Omul tot nu vrea sa inteleaga. Vrea sfaturi, ii dai un sfat ca e o prostie sa faci asta la orice mai mult decat un E46, refuza sa accepte, ba mai mult se si supara, in cazul asta go for it, fa conversia ca doar nu este cine stie ce greu, iese bine, there we go, acum ca ti-am spus ce voiai sa auzi esti mai fericit?
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sfaturile pe care le-am cerut au fost cele legate de procesul ĂŽn sine. Nu am ĂŽntrebat dacĂŁ este o idee bunĂŁ sau daca imi recomandĂŁ cineva acest lucru. Am inteles opiniile tuturor, va multumesc pentru rĂŁspunsuri ĂŽnsĂŁ credeti-mĂŁ cĂŁ nu imi este de ajutor dacĂŁ imi oferiți același rĂŁspuns doar cĂŁ sub o altĂŁ formĂŁ si care oricum nu mĂŁ ajutĂŁ. DacĂŁ o sĂŁ ajung sĂŁ fac acest lucru voi posta aici rezultatul final si in acel moment o sĂŁ stiu daca a fost sau nu o pierdere de timp, bani aruncati aiurea sau nervi fara rost.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.