Jump to content

Distributie M57


montela1980

Recommended Posts

Buna seara.

Ma bantuie un gand de cand am luat masina: lantul de distributie. Masina in cauza: x5 e70 3.0d M57. Nu se aude nimic ciudat la rece, niciun zornait, zdranganit sau orice alt sunet bizar cum sunt pe youtube, dar mi e frica sa nu fiu eu, ghinionist si poate pica fara simptome. Am citit si pe forumurile de afara si sunt foarte putine situatii, dar exista.

A schimbat cineva distributia la motorul asta ? I s a rupt cuiva lantul ? Nu am reusit sa dau de niciun pret estimativ pt aceasta operatiune.

Toti posesorii de M57 sunt invitati sa si dea cu parerea :D

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Si dupa ce desfac capacu, la ce ar trebui sa ma uit ? Sa nu fie lantul intins, slabit ?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Lantul e intins, nu poti sa vezi decat daca sunt bucati mici lipsa din el (ceva de gen..) sau patine crapate (din nou asta se intampla cand zgomotul e deja de mult timp (o patina nu se rupe decat daca e plesnita.., poti sa vezi uzura pe ea, dar e sub lant si nu poti sa o vezi/apreciezi prea bine..).

 

Cu un pic de ironie, cand s-a dat sfatul verificarii banuiesc ca s-a referit la punerea la punct cu, came si verificarea slabirii lantului (si a intinzatoarelor), nu?

 

E usor de zis, mai greu de realizat pentru ca FOARTE PROBABIL implica mult mai multe de demontat decat un capac! ;)

Sau poate gresesc...

dar sincer NU VAD cum s-ar putea altfel observa scapari/slabiri in "timingul" mecanic al motorului, eliminand zgomotul de acolo..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc la *mai bine sa previi decat sa tratezi*.

 

Sa inteleg ca parerile sunt impartite, referitor la prezenta semnelor ca e pe duca lantul ?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Eu unul nu am auzit de absolut niciun caz in care motorul mergea ceas si distributia era silentioasa si sa se rupa totusi... trebuie sa fii fost ceva,ulei de 25k in motor, plecat blana la rece etc

Link to comment
Share on other sites

Buna seara.

Ma bantuie un gand de cand am luat masina: lantul de distributie. Masina in cauza: x5 e70 3.0d M57. Nu se aude nimic ciudat la rece, niciun zornait, zdranganit sau orice alt sunet bizar cum sunt pe youtube, dar mi e frica sa nu fiu eu, ghinionist si poate pica fara simptome. Am citit si pe forumurile de afara si sunt foarte putine situatii, dar exista.

A schimbat cineva distributia la motorul asta ? I s a rupt cuiva lantul ? Nu am reusit sa dau de niciun pret estimativ pt aceasta operatiune.

Toti posesorii de M57 sunt invitati sa si dea cu parerea :D

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Este o problema destul de intalnita la motoarele 3.0d de aluminiu ,mai ales la 3.5d,asta nu inseamna ca toate se rup dar in comparatie cu anii trecuti cand se rupeau doar la cele 2.0d ,este posibil sa se intample.Daca poti , iti permiti si ai de gand sa tii masina mult timp ar fi destul de indicat.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai, masina vreau sa tin.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

..tot nu m-as arunca sa schimb distributia daca nu se aude zgomotul clasic. Sunt de parere ca trebuie sa fii chiar ghinionist sa se rupa neasteptat.

Cum spunea cineva mai sus, daca uleiul nu e schimbat de mult timp, daca se pleaca "de impresie" cu plecari blana la rece, o sa te lase.. poate cand nu te astepti.

 

In schimb daca menajezi motorul cand e rece (nu ma intreba pe mine cum (..) ca parerile mele NU coincid cu ale unora aici..) si nu pari ca vrei pentru ca vrei sa tii masina si probabil nu esti birjar la rece..

Asadar daca stii unde se afla lantul pe motor nu trebuie decat ca in timp, la cateva saptamani sa asculti lantul.. pentru ca nu poate decat aparea zgomotul clasic de lant uzat daca ai grija de motor.

 

Eu am la motorul meu aproape 400k km; nu e M57 ci un biet M47. Trage ca in prima zi de fabricatie dupa ce se incalzeste, si crede-ma nu exagerez. ;) (a, lant original)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Niciodata nu am birjarit masina cand era rece, ulieul l am schimbat si la celelalte masini o data pe an sau la max 12.000-13.000 km, cand ajung la destinatie dupa un drum mai lung sau dupa ce masina a fost fugarita, stau 2-3 min sa se *raceasca*.

Sper ca si masinuta sa ma serveasca cum am si eu grija de ea :D s

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.