Jump to content

Pierde antigel doar dupa ce opresc motorul


Recommended Posts

Salut,

Am un e46 din 2003 , 318i, si a inceput sa piarda antigel pe la imbinarea unui furtun de la radiator.

1.Problema e ca pierde doar dupa ce opresc motorul si incepe sa se raceasca. Vreo idee din ce cauza?

2.Daca ii fac aerisire 10 zile la rand , la fiecare aerisire scoate bule de aer. In mod normal faci o data si a doua oara nu trebuie sa mai scoata , sau gandesc eu prost. Posibil si din cauza pierderii?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am un e46 din 2003 , 318i, si a inceput sa piarda antigel pe la imbinarea unui furtun de la radiator.

1.Problema e ca pierde doar dupa ce opresc motorul si incepe sa se raceasca. Vreo idee din ce cauza?

2.Daca ii fac aerisire 10 zile la rand , la fiecare aerisire scoate bule de aer. In mod normal faci o data si a doua oara nu trebuie sa mai scoata , sau gandesc eu prost. Posibil si din cauza pierderii?

 

Pai cred ca ti'ai raspuns singur la intrebare... schimba furtunul. Probabil ai o micro-fisura care la cald se dilata si nu mai pierde

Edited by Magnusy
Link to comment
Share on other sites

in orice motor imediat dupa ce il opresti, temperatura apei din motor creste. Motorul este inca incins, in conditiile in care apa nu mai circula, asa ca si presiunea din instalatie este mai mare, si de aici si pierderile. Mie mi s-a intamplat sa-mi sara un racord de la motor la un minut dupa ce am oprit motorul.
Link to comment
Share on other sites

in orice motor imediat dupa ce il opresti, temperatura apei din motor creste. Motorul este inca incins, in conditiile in care apa nu mai circula, asa ca si presiunea din instalatie este mai mare, si de aici si pierderile. Mie mi s-a intamplat sa-mi sara un racord de la motor la un minut dupa ce am oprit motorul.

 

Pai si ce ar trebui sa fac in cazul asta . Eu ma gandeam ca ar fi oring ul ala de pe furtun mai uzat si nu mai etanseaza bine. Dar oring separat nu gasesc. Cred ca iau furtun cu totul desi pare bun

Link to comment
Share on other sites

Pai si ce ar trebui sa fac in cazul asta . Eu ma gandeam ca ar fi oring ul ala de pe furtun mai uzat si nu mai etanseaza bine. Dar oring separat nu gasesc. Cred ca iau furtun cu totul desi pare bun

Niște bandĂŁ izolierĂŁ și o sârmĂŁ. Ai primit mai sus rĂŁspunsul cu ce sĂŁ faci...

 

Furtunul vine cu oring nou.

Edited by Nicoara Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Poți merge asa cu ea dacĂŁ pierderea nu e mare, problemele acestea apar la toate mașinile mai vechi, materialul ĂŽmbĂŁtrânește e normal acum ajunge la 100 de grade apoi - 20,si tot așa ani la rand, de exemplu eu am un BMW 316 valvetronic și am schimbat ĂŽn 2 ani vasul(s a spart), radiatorul (un por ĂŽn el care cu timpul s a fĂŁcut mare), aerisitorul (a plesnit pur și simplu) și acum ce sĂŁ vezi e un pic umed cotul care ĂŽntra ĂŽn chiulasa sus, ĂŽți spun eu ce se ĂŽntâmplĂŁ la tine ca și la mine, mergi cu mașina, logic, se ĂŽncinge și face presiune, ajungi acasĂŁ, oprești, presiune rĂŁmâne mai mult timp ĂŽn instalație, ĂŽn timp ce lichidul se rĂŁcește mai repede, oringurile acelea se contracta și pe acolo pierde, asta se ĂŽntâmplĂŁ mai mult când vine frigul, vara apare mai rar, sigur nu ai fisura cĂŁ se pierdea mai mult chiar tot, acum la mine se pare ca a cedat unde ți am zis, și tot asa, dacĂŁ schimbi ĂŽntr o parte v a apare ĂŽn alta, asa ca ori schimbi toate furtunele, coturile, turile, oringurile, etc sau mai bine pe rand...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.