Jump to content

Vand BMW 530xd 2008 Facelift - Dotata - Ingrijita


Stefann

Recommended Posts

BMW 530xd M-Packet Interior/Exterior ORIGINAL

 

An fabricatie : 2007 (prima inmatriculare 03.2008)

Culoare : Neagra (Carbonschwarz metallic - culoare specifica M Packet)

KM : 290xxx

Motor : 3.0d - 2993cmc M57N2

Putere : DPF OFF + Soft - 280 CP / 600 NM

Cutie : Automata 6+1 trepte

Tractiune : 4x4

 

Optiuni imporante :

 

- P337A - M Packet INTERIOR / EXTERIOR original din fabrica

 

- S203A - Tractiune 4x4

 

- S205A - Cutie automata 6+1

 

- S2NPA - Jante 18” originale BMW - M Double Spoke 135

 

- S459A / S481A / S494A - Scaune Sport Incalzite + FULL ELECTRICE + Memorii (Interior Piele Neagra - Leder Dakota schwarz)

 

- S522A / S502A - Bi-Xenon + spalator far

 

- S403A - Trapa Electrica

 

- S415A - Perdelute electrice spate + luneta electrica

 

- S775A - Plafon negru M Packet

 

- S431A - Oglinda interioara heliomata

 

- S4BYA - Real Bamboo Woodgrain Trim Anthracite

 

- S508A - PDC fata-spate

 

- S534A - Clima automata pe bi-zonala

 

- S544A - Cruise control with brake function

 

- S609A - Navigation System Professional

 

- S676A - HiFi Speaker System

 

- S710A - M Leather Steering Wheel

 

- S760A - High Gloss Shadow Line

 

Scurt istoric :

 

- Unic proprietar (leasing Germania 4 ani , pe urma inmatriculata in 2012 pe numele meu)

 

- KM reali (carte service la zi)

 

- Motor schimbat la 150 000km in Germania , la Ulm , in perioada de garantie , pe casco , la reprezentanta BMW de unde a fost cumparata

 

- Acum aprox 15000km s-au investit in masina urmatoarele : discuri si placute fata spate (originale) , articulatie fata-spate (amortizoare,brate,capete de bara,rulmenti,etc) aprox 7500 RON

 

- DPF off in 2014 , la aprox 200 000km si soft putere 280 CP.

 

- 2 schimburi de ulei la cutia de viteze (150 000km si 230 000km)

 

- Masina nu bate , nu troncane , trage foarte bine , cutia schimba perfect.

 

- Estetic la interior arata foarte bine , la exterior prezinta mici zgarieturi si imperfectiuni (ca orice masina circulata in Bucuresti) dar nimic deranjant.

 

- Fiscal la zi , toate actele originale de la achizitie pana in prezent , inclusiv factura de achizitie (a costat 68500 EUR) , carte service , manuale , carte de intertinere , 4 chei (2 telecomenzi , una de service si una de plastic)

 

Pret : 9499 EUR usor negociabil la fata locului.

 

Contact : 0721285395 Stefan

 

Masina se poate viziona in Bucuresti

 

Poze :

 

Poze 2

post-3052-0-72599200-1539694852_thumb.jpg

post-3052-0-35484800-1539694861_thumb.jpg

post-3052-0-98712600-1539694870_thumb.jpg

post-3052-0-54371200-1539695190_thumb.jpg

post-3052-0-69547400-1539695200_thumb.jpg

post-3052-0-57460000-1539695213_thumb.jpg

post-3052-0-36432200-1539695230_thumb.jpg

post-3052-0-08499000-1539695238_thumb.jpg

post-3052-0-49345100-1539695302_thumb.jpg

post-3052-0-81491500-1539695312_thumb.jpg

post-3052-0-79072900-1539695327_thumb.jpg

  • Like 3
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Domnu', pe principiul "mai taie din ele, da-le dreaq!" (si aici ma refer la pret), iti reamintesc ca "initiatorul topicului poate da un singur UP la 7 zile de la ultima sa postare. Nu se admit UP-uri date mai repede de 7 zile de la ultima postare sau UP-uri date de catre alta persoana decat initiatorul topicului. Exceptia UP-ul la 7 zile va fi permis doar atunci cand initiatorul doreste sa scada 10% din pret."

 

In spiritul Craciunului :santa:, iti las topicul deschis cu rugamintea de a respecta regulile de vanzare-cumparare pe forum.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

masina ingrijita!?!!?

scaune, volan-tocite

bara fata sparta si ciobita de la pietre urat de tot

 

termenul "ingrijit" e realtiv, intradevar.

 

Parerea ta.

Dar sincer nu vad rostul postarii tale , doar pentru conversatie ?

Intradevar bara prezinta zgarieturi de la pietricele si pielea si volanul sunt tocite , fix cum se vede si in poze.

Nu este o masina PREGATITA de vanzare , cu piele vopsita si volan imbracat proaspat.

O masina de 10-11 ani vechime cu 300k km , prezinta urme de uzura.

Pentru tine , probabil conteaza mai mult un volan imbracat si o piele vopsita decat o masina cinstita , fara vicii , care merge foarte bine (cutie,motor).

 

Toate bune

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

In halul in care e bara fata eu as repara masina pt mine nu pt vanzare. Se vede ca e de mult timp in starea aia. Eu sunt de acord cu alex, masina nu arata deloc ca una ingrijita. Mai nou lumea se scuza mereu ca nu e pregatita de vanzare cand se gasesc mai multe defecte, eu sincer mai bine o prefer pregatita de vanzare daca asta inseamna repararea defectelor. Si apropo, da masina are 11-12 ani dar si tu vrei 9000 pe ea, asa ca nu venii ca si scuza ca e veche si de aici uzura. Edited by branevl
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

o masina ingrijita nu ajunge asa...despre asta este vorba.

 

Parerea ta.

Ingrijita ma refer mecanic , ultei , filtre , articulatii , discuri , placute , ulei in cutie , in diferentiale etc ( toate cele sa functioneze in parametrii ca masina ).

NU obisnuiesc sa VOPSESC elemente de caroserie sau de interior. Masina are o varsta , un nr de km , deci si un aspect de uzura exterior-interior.

Imi pare rau ca pentru tine , calitatea unei masini ingrijite si intretinute sta in imbracarea unui volan in piele , vopsirea unei bari si un detailing la interior cu vopsire pielii (probabil investitie de 300-400 EUR).

In alta ordine de idei , nu am timp sa ma ocup de stilizarea masinii pentru vanzare si nici nu doresc sa induc pe nimeni in eroare cu o masina impecabila estetic , cand ea nu este.

Pretul este negociabil , cine este real interesat , garantez ca va fi multumit de intelegerea pe care o facem (ca sa o faca el impecabila , daca doreste).

 

In halul in care e bara fata eu as repara masina pt mine nu pt vanzare. Se vede ca e de mult timp in starea aia. Eu sunt de acord cu alex, masina nu arata deloc ca una ingrijita. Mai nou lumea se scuza mereu ca nu e pregatita de vanzare cand se gasesc mai multe defecte, eu sincer mai bine o prefer pregatita de vanzare daca asta inseamna repararea defectelor. Si apropo, da masina are 11-12 ani dar si tu vrei 9000 pe ea, asa ca nu venii ca si scuza ca e veche si de aici uzura.

 

Probabil te induce poza in eroare din cum bate lumina din acea parte , bara fata are nici mici urme de pietricele(ca si capota dealtfel) , nu altceva.

Nu am spus ca masina este IMPECABILA , am precizat ca are mici defecte estetice , am si enumerat ce am facut la ea (mecanic).

Imi pare rau ca asta cauta anumiti oameni , o masina pregatita de vanzare , sa luceasca si sa fie impecabila , desii probabil are 300-400k km si 10-12 ani vechime.

Din pacate , in general , cele care arata IMPECABIL si sunt pregatite de vanzare , nu prea sunt ok pe partea mecanica. Stii vorba aia , la cat de bine arata , ii ia ochii clientului.

 

In alta ordine de idei , pretul este negociabil , masina merge FOARTE BINE , cutia schimba perfect , mecanic este pusa la punct , fara a necesita vreo investitie in viitorul apropiat.

Imi pare rau daca este un impediment in achizitionarea unei masini din aceasta gama (nu o masina tocmai ieftina de intretinut piese / impozit / consum) faptul ca necesite o bara vopsita , sau un volan imbracat in piele nou.

 

Fiecare se ghideaza dupa propriile sale idei si principii.

 

Rugamintea mea este sa nu poluam topicul.

 

MASINA NU ESTE IMPECABILA ESTETIC , NU AM MENTIONAT NICIODATA ACEST LUCRU , BA CHIAR DIN CONTRA , AM MENTIONAT CA PREZINTA MICI IMPERFECTIUNI.

MASINA ESTE IMPECABILA TEHNIC , FUNCTIONEAZA IMPECABIL (MOTOR,CUTIE,ARTICULATII).

 

 

Scuzati literele mari , dar am scris pentru eventualii viitori comentatori , care or sa comenteze la fel ca cei de mai sus si sa evit viitoare posibile polemici.

 

Toate bune

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Crede-ma ca am avut masina personala, condusa 200.000km si volanul arata IMPECABIL. Asta pentru ca era intretinuta impecabil.

O masina ingrijita si intretinuta, nu inseamna numai apa paie si bataie. Exact despre intretinerea din bara in bara vorbesc.

Tratamente de vopsea, de piele, plastice...etc.

Daca asta nu sunt facute, nu poate fi descrisa ca o masina intretinuta/ingrijita.

Starea tehnica tine de siguranta ta si a celorlalti participanti la trafic.

Link to comment
Share on other sites

Exagerati putin. Pana si masini de 3 ani au zgarieturi ca e normal sa aiba mai ales in Romania unde chiar si cu garaj tot sunt inerente din cauza parcarilor din oras.

Referitor la interior, volanul se poate uza sau nu in functie de proprietarul anterior. E90 ul de cand l-am luat avea mici crapaturi pe volan M pack sus cat si pe aripioara stanga de la sezut scaun sofer, pe care nu m-am obosit sa le repar pt ca nu au deranjat utilizatorul adica pe tata. Dupa 3 ani am vandut masina cu aceleasi crapaturi si cine a luat-o nu a strambat din nas.

In schimb in cei 3 ani am schimbat parbriz original, discuri originale, distributie, tampoane, bucse hidro, plus alte piese totul pe oe.

Exterior avea mici ciobituri pe capota si bara fata, pentru ca cine merge mult extern nu are cum sa evite asta nici macar in strainatate, daramite in Romanistan unde e plin de de toate pe carosabil.

La fel nu m-am obosit sa revopsesc pentru ca nu era ceva deranjant si am preferat vopseaua originala.

Si pana la urma, oricat de “ impecabila” ar fi descrisa o masina ca fiind, nu cred eu sa nu exista zgarieturi absolut deloc.

Impecabila, exceptionala si alte superlative pot fi folosite doar cand e noua. Un produs sh poate fi doar foarte bun, nu perfect.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

voi exagerati. analizati bara fata care e sparta, scaunul care nu are "mici" cute, ci e destul de obosit, volanul care nu e putin crapat ci e "frecat cu pila".

sincer, apreciez oamenii ce pun accent pe calitatea pieselor pe partea tehnica si apreciez si acest posesor din acest pdv daca totul e cum descrie, dar nu poti numi masina ingrijita, in stadiul in care e.

 

asta e descrierea propietarului, nu a mea:"Estetic la interior arata foarte bine , la exterior prezinta mici zgarieturi si imperfectiuni (ca orice masina circulata in Bucuresti) dar nimic deranjant."

 

si sincer nu se leaga.

 

cum a spus si un coleg mai sus, daca ceri 9500 de euro, ofera calitate, nu doar discuri si placute OE...astea nu le scoti niciodata la o revanzare.

Link to comment
Share on other sites

Omul a spus ca este dispus sa negocieze cei 400 de euro necesari remedierii defectelor de ordin estetic.

Poate ca pretul e mare , dar pe de alta parte am mai vazut masini de “pasionati” pe acest forum cu preturi mari si care s-au dovedit a avea km dati inapoi cu nesimtire.

Oricum nu cred ca vinde el masina pe forum, sa fim seriosi.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.