Jump to content

Farurile Bi-Xenon de pe F10/F11 nu se aprind complet?


SlowDeath

Recommended Posts

Salut!

Am observat la F11-le meu cĂŁ lupele din interior (cele cu sĂŁgeata roșie din pozĂŁ) nu se aprind deloc.

Nici pe fazĂŁ scurtĂŁ și nici pe fazĂŁ lungĂŁ. Doar cercul se aprinde.

Lupele de pe exterior merg și pe faza lungĂŁ și pe scurtĂŁ.

Așa e normal sĂŁ funcționeze farurile la modelele F10/F11 cu Bi-Xenon, lupele de pe interior sĂŁ fie doar de formĂŁ?

post-426-0-70863500-1539816938_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

de ce pui poza de pe net? pune poza cu farurile reale de pe masina ta <_<

 

mesajul era pentru initiatorul topic ului care zice ca are faruri Bi-Xenon dar pune poza luata de pe net cu faruri adaptive......... <_<

 

@toffefe - lupa aia e fake, nu e nimic in spatele ei care sa o lumineze.

 

Poza pusă de mine e luată din catalogul BMW, nu e de pe net, și are rolul de a specifica exact la ce lupă din far mă refer dar și de a evita discuțiile inutile cu anumiți useri care nu și-ar fi dat seama (fără desen) despre ce e vorba.

Ca să-ți satisfac curiozitatea am pus și o poză cu mașina mea.

Sper că nu trebuia să aprind și farurile (nu ai specificat) iar unghiul din care am pozat, la fel, sper că e ok.

Acum aștept verdictul!

PS. Cum îți dai seama, dintr-o privire, că farul este "Adaptive"?

 

http://i68.tinypic.com/2rm0ghg.jpg

Edited by SlowDeath
Link to comment
Share on other sites

farurile adaptive au culoarea mai alba, ca si o cataracta in spatele lupei. cele nin adaptive sunt negre in lupa ca la tine. in prima poza se vede ca sunt adaptive

eu sunt 99% sigur ca s doar de decor

Edited by Rico24
Link to comment
Share on other sites

Poza pusĂŁ de mine e luatĂŁ din catalogul BMW, nu e de pe net, și are rolul de a specifica exact la ce lupĂŁ din far mĂŁ refer dar și de a evita discuțiile inutile cu anumiți useri care nu și-ar fi dat seama (fĂŁrĂŁ desen) despre ce e vorba.

Ca sĂŁ-ți satisfac curiozitatea am pus și o pozĂŁ cu mașina mea.

Sper cĂŁ nu trebuia sĂŁ aprind și farurile (nu ai specificat) iar unghiul din care am pozat, la fel, sper cĂŁ e ok.

Acum aștept verdictul!

PS. Cum ĂŽți dai seama, dintr-o privire, cĂŁ farul este "Adaptive"?

 

http://i68.tinypic.com/2rm0ghg.jpg

 

ai gresit si mai esti si arogant pe deasupra!!!! <_<

 

ai pus o poza de pe net (catalog BMW, e total irelevant) cu faruri adaptive iar masina ta are faruri bi-xenon fara adaptive. La farurile adaptive se aprinde un bec in locatia aia pe cand la farurile tale nu are niciun bec acolo. :thumbsup:

 

PS: farul cu adaptive are un geam cu striatii acolo iar farul fara adaptive are o lupa "fake" in locul geamului cu striatii

 

 

adaptive: s-l1600.jpg

 

 

bi-xenon: 222761725860.JPG

Link to comment
Share on other sites

ai gresit si mai esti si arogant pe deasupra!!!! <_<

 

ai pus o poza de pe net (catalog BMW, e total irelevant) cu faruri adaptive iar masina ta are faruri bi-xenon fara adaptive. La farurile adaptive se aprinde un bec in locatia aia pe cand la farurile tale nu are niciun bec acolo. :thumbsup:

 

PS: farul cu adaptive are un geam cu striatii acolo iar farul fara adaptive are o lupa "fake" in locul geamului cu striatii

 

Sunt "arogant" cu cei care meritĂŁ sau care o cer.

Ce ai spus tu și am subliniat eu cu roșu, nu avea nevoie de poze.

Dar ai țĂ­nut tu morțiș sĂŁ-mi vezi farurile și sĂŁ subliniezi cĂŁ am greșit cĂŁ am pus niște faruri Adaptive!

Am pus o pozĂŁ care era mai la ĂŽndemânĂŁ, discuția nu era despre far Adaptive sau nu!

MĂŁ rog, bine cĂŁ am lĂŁmurit problema cu lupa de pe interior.

Ăți mulțumesc și ție (pentru explicațiile de mai sus) cât și celorlalți colegi care m-au "luminat" și ei, ĂŽn privința farurilor. :drinks:

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

discutia era despre "lupele din interior (cele cu săgeata roșie din poză) nu se aprind deloc." iar faptul ca ai pus o poza GRESITA era foarte RELEVANT pentru a primi raspunsul CORECT !

 

nu am meritat si nici nu ti am cerut sa fi arogant. raspunsul meu a fost de bun simt !

 

concluzia e aceeasi: dupa ce ca habar nu ai care e diferentra intre un far bi-xenon si un far adaptiv, mai esti si arogant! nici nu meritai sa ti raspund :thumbsup:

Edited by SKW
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

dupa ce ca habar nu ai care e diferentra intre un far bi-xenon si un far adaptiv, mai esti si arogant! nici nu meritai sa ti raspund :thumbsup:

 

Și zici cĂŁ eu sunt arogant?!!! PĂŁi, cu concluzia ta de mai sus, ai meritat și meriți "aroganțĂŁ" ĂŽn continuare!

Apropo, vezi cĂŁ un coleg ți-a atras atenția cĂŁ nu ai habar cĂŁ farul adaptiv este și el Bi-Xenon, "atotstivuitorule"!

Ca sĂŁ evitĂŁm alte comentarii inutile și penibile venite din partea ta, cum cĂŁ tu știi cĂŁ farurile adaptive sunt și bi-xenon, citește titlul acestui topic (spun: "Farurile Bi-Xenon"),

citește prima mea postare (la fel, spun: "farurile... cu Bi-Xenon") și apoi comparĂŁ cu postĂŁrile tale unde spui "faruri Bi-Xenon" și "faruri adaptive".

Vei vedea cĂŁ, ĂŽn mod voit tu ai cĂŁutat sĂŁ duci discuția ĂŽn altĂŁ parte, vezi Doamne cĂŁ am pus eu o pozĂŁ greșitĂŁ,

dovada fiind cĂŁ tu spui "faruri Bi-Xenon" la aceleași faruri (fĂŁrĂŁ sistem adaptiv) la care m-am referit și eu ĂŽn acest topic.

Deci, faptul cĂŁ eu am pus o pozĂŁ cu faruri greșite (ce sĂŁ spun, te-am ĂŽncurcat rĂŁu de tot), dar m-am exprimat corect chiar și pentru tine (amândoi spunem Faruri Bi-Xenon la același tip de far), ar trebui sĂŁ-ți dea de gândit.

Așa cĂŁ, eu zic cĂŁ dilema mea cu farurile este rezolvatĂŁ și ar trebui sĂŁ ne oprim aici tu având ceva probleme de comunicare.

 

Ba tocmai ca era. La Adaptive exista bec acolo, la celelalte nu.

 

Fiind inițiatorul topicului, cred cĂŁ știu mai bine la ce m-am referit.

Am spus clar cĂŁ lupele de pe interiorul farurilor de pe mașina mea nu se aprind.

Link to comment
Share on other sites

Cum, când se aprind? Când virezi sau stau aprinse tot timpul?

 

Cand virezi dreapta se aprinde lupa din dreapta din interior, cand virezi stanga se aprinde lupa din stanga din interior (Cornering se numeste)

Adaptive= cand virezi dreapta, ambele lupe principale (din exterior) unde este de fapt xenonul (faza scurta-faza lunga) se misca in dreapta, viceversa pentru stanga.

Bixenon= faza scurta si faza lunga pe acelasi bec, bi= doua.

 

Nu va mai certati pentru un subiect de rahat.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.