Jump to content

Evacuare 435D


bomb3009

Recommended Posts

Sunt foarte incantat de masina si nu imi pare rau dupa seria 5. Confortul este ok desi suspensia este sport si am cauciucuri runflat. Motorul trage sanatos si masina sta foarte bine in curbe. Daca seria 5 mi se parea barca, seria 4 ma duce cu gandul la un cart. Masina este mult mai distractiva si mai placuta la condus. Singurul dezavantaj este interiorul mai rudimentar dar stiam lucrul asta inca de cand oscilam intre seria 5 si 3. Oricum cand o accelerezi nu te mai gandesti la interiorul de la f10. Mie cel putin masina mi se potriveste mai bine decat f10-le. Desi am ales intre seria 4, seria 6 si audi a7 bitdi nu imi pare rau ca am mers pe f36. Dupa ce o inmatriculez sper sa apuc sa ii fac un topic de prezentare.

Si totusi nu ma ajuta nimeni cu ceva tipsuri?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Revin pe acest topic ca sa nu mai deschid unul. Pana la urma am facut modifcarea dar nu sunt 100% multumit de lucrare si de tipsurile alese. Postez o poza cu evacuarea.

 

FoOFJXH.jpg

 

In primul rand, nu sunt multumit de tipsuri, care au inceput sa rugineasca dupa scurt timp. In ceea ce priveste modul in care a fost realizata lucrarea am avut anumite nemultumiri. Eu le-am aratat celor care se ocupau urmatorul model: https://f30.bimmerpo...=1470775&page=3 si a mea a iesit ca si in meme-urile alea cu "dupa o luna in vaslui".:)

 

Acuma vin urmatoarele nelamuriri:

1. Mecanicul la care servisez masina mi-a spus ca evacuarea nu e in regula si ca diametrul si modul in care a fost realizata poate sa imi afecteze turbinele si dpf-u. La momentul la care am facut modificarea, am studiat ce am gasit pe net si nimeni nu se plangea ca renuntarea la back-box ar afecta motorul. Acuma am inceput sa mai caut si am vazut ca ar putea exista probleme de back pressure care sa afecteze puterea la turatii mici. Nu pot sa zic ca am simtit pierderi, dar nu e exclus intrucat oricum masina are destul de mult cuplu. V-ati intalnit cu asemenea probleme cand ati renuntat la finala?

 

2. Ma gandesc sa refac evacuarea si ulterior sa merg sa fac un soft care sa fie adaptat pentru noua configuratie. Se poate rezolva problema in acest mod sau e obligatorie o evacuare care sa aiba si back-box-ul?

 

3. Am gasit o evacuare cu back-box de la Cobra: http://cobrasport.co...le-exhaust.html

Stiti unde as putea sa fac o evacuarea ca lumea in Transilvania sau mai bine comand una de la Cobra? Pe anumite site-uri citisem ca si ei recomanda resoftarea masinii dupa montarea evacuarii.

Edited by bomb3009
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.