Jump to content

BMW E93 335i N54 DCT


FPK

Recommended Posts

Foarte misto retrofiturile facute de tine.

Volanul, schimbatorul, ceasurile...chiar wow imi plac mult

Poate padelele par cam mari sau poate o fi de la poza.

Salut. Iti multumesc foarte mult!

Schimbatorul este STOCK OEM. Si mie imi place foarte mult in comparatie cu schimbatorul de la cutia Automata cu convertizor.

Link to comment
Share on other sites

Dca optezi pentru E60, ai mare grija ce iei si sa l iei cu cat mai multe opțiuni ca sa nu te apuci sa bagi mulți bani in retrofit uri, ĂŽnsĂŁ in același timp sa nu fie scump la pret. Se gĂŁsesc pentru ca m am uitat, dar de bĂŁgat cel puțin 1000 euro in el, sigur va trebui sa bagi. Daca mergi pe benzina poate va trebui sa ĂŽnlocuiești simeringurile la supape, ĂŽnsĂŁ nu e ceva de speriat, sunt cam leșinate si mananca mult, ĂŽnsĂŁ cred ca tot mai bune ca un diesel sunt.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dca optezi pentru E60, ai mare grija ce iei si sa l iei cu cat mai multe opțiuni ca sa nu te apuci sa bagi mulți bani in retrofit uri, ĂŽnsĂŁ in același timp sa nu fie scump la pret. Se gĂŁsesc pentru ca m am uitat, dar de bĂŁgat cel puțin 1000 euro in el, sigur va trebui sa bagi. Daca mergi pe benzina poate va trebui sa ĂŽnlocuiești simeringurile la supape, ĂŽnsĂŁ nu e ceva de speriat, sunt cam leșinate si mananca mult, ĂŽnsĂŁ cred ca tot mai bune ca un diesel sunt.

M-am gandit deja sa achitionez un E60 care are deja trapa si navigatia mare. Restul retrofiturilor gen NBT, scaune electrice cu incalzire etc le pot face dupa aceea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

E mașina de mers cu 40 km /h in ciuda motorului pentru strĂŁzile din România. Decât unde știi clar ca e ok drumul cred ca mai mergi tare, nu Riști sa dai in denivelĂŁri mari sau gropi mari.

 

Daca era parcarea goala si a pus o doar pentru poza, putea sa parcheze si pe laterala pe 4 locuri de parcare ca si idee, cred ca e ultima grija a lui sau a noastrã sa ne gândim ca o sa ne facã morala cei de pe forum ca nu am parcat bine pentru o poza de 2 minute, No hate.

Edited by WIN60
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E mașina de mers cu 40 km /h in ciuda motorului pentru strĂŁzile din România. Decât unde știi clar ca e ok drumul cred ca mai mergi tare, nu Riști sa dai in denivelĂŁri mari sau gropi mari.

Nu am spus-o in ideea in care ar fi fost imoral sa parchezi masina neregulamentar.Pur si simplu arata urat din punctul meu de vedere cum a iesit poza fiindca rotile calca linia cea galbena.

In fine, nu facem polemica pe tema asta, mai ales ca nu m-am adresat tie.

 

Daca era parcarea goala si a pus o doar pentru poza, putea sa parcheze si pe laterala pe 4 locuri de parcare ca si idee, cred ca e ultima grija a lui sau a noastrã sa ne gândim ca o sa ne facã morala cei de pe forum ca nu am parcat bine pentru o poza de 2 minute, No hate.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Arata mai bine de era parcata frumos, no hate.

:LMAO: :LMAO: :LMAO: :LMAO: :LMAO: :LMAO:

Vezi ca are un fir de praf pe capacelul de la valva rotii stanga spate, nu l-ai vazut. No hate.

Faci parte din grupul ala de fb "Ai parcat ca un bou", unde toti casnicii se plimba prin oras ca sa gaseasca ceva de postat? :LMAO: :LMAO: :LMAO: :LMAO:

No hate.

Edited by Alexandru'
  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Arata mai bine de era parcata frumos, no hate.Cum te descurci cu o masina sa joasa?

Am parcat masina pentru poza, din cate se poate observa nu era nicio masina in jurul meu :)

Nu e asa joasa, are suspensia M Sport de fabrica, mai sunt cativa cm de la lipul din fațĂŁ pana la sol.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Asa, ca tot suntem in spiritul Craciunului, mi-am facut niste cadouri.

Am comandat de pe eBay un nou eleron (Ducktail high-kick M4 style) din fibra de carbon pentru E93.

 

feQ7CcE.png

 

Pe langa eleron, am comandat si ornamentul de la frana de mana(handbrake) tot din fibra de carbon. :D

 

y4UX3nu.png

 

Urmeaza infolierea consolei centrala in negru mat si voi trimite ornamentul de la nuca schimbator la hidrotransfer.. din pacate am cautat peste tot (ebay,aliexpress,olx,kies motorsport,mashimarho,etc) si nici vorba sa gasesc un ornament din fibra de carbon pentru 335i DCT Knob Shift. Asta e, stiu ca nu este carbon real dar sper sa se potriveasca cu restul elementelor care sunt din fibra de carbon real.

M-am gandit sa comand in viitor si Apple & Android Car Play pentru navigatie. Sunt foarte multe beneficii față de navigația originală. Partea bună e ca pot trece oricand de la noul modul la vechea navigatie printr-o apăsare de buton.

Edited by Di Angelis
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu in seama insa sper sa nu o iei in nume de rau.

 

Nu era mai simplu daca luai un M3? Pretul de achizitie + toate modificarile astea care banuiesc ca nu au fost chiar ieftine + timp, nervi etc. Nu sunt fan modificari la masina, poate doar upgrade-uri de bun gust, adica un sistem audio mai bun, o navigatie mai noua cu anumite functii care poate cea stock nu poate, sistem de franare mai bun... chestii care cu adevarat sunt de folos. Daca se poate sa-mi spui si mie daca pretul de achizitie + toate aceste modificari a sarit de pretul fata de un M3 de la masa de acasa ca sunt tare curios.

 

Si cel mai important, tie sa iti placa. Daca ti-a facut placere sa muncesti la ea si sa bagi banii aia... cine sunt eu sa te judec?

Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu in seama insa sper sa nu o iei in nume de rau.

 

Nu era mai simplu daca luai un M3? Pretul de achizitie + toate modificarile astea care banuiesc ca nu au fost chiar ieftine + timp, nervi etc. Nu sunt fan modificari la masina, poate doar upgrade-uri de bun gust, adica un sistem audio mai bun, o navigatie mai noua cu anumite functii care poate cea stock nu poate, sistem de franare mai bun... chestii care cu adevarat sunt de folos. Daca se poate sa-mi spui si mie daca pretul de achizitie + toate aceste modificari a sarit de pretul fata de un M3 de la masa de acasa ca sunt tare curios.

 

Si cel mai important, tie sa iti placa. Daca ti-a facut placere sa muncesti la ea si sa bagi banii aia... cine sunt eu sa te judec?

Salut, multumesc de intrebare. Da, ai dreptate, banii pe care i-am bagat in 335i, cel mai probabil imi achizitionam un M3 E92/E93. Singurul aspect pentru care am ales 335i e pentru motor, fiind unul potent, twin-turbo care poate duce mult si bine.Pe langa motor se mai adauga si cutia DCT/DKG care este identica ca mecanica(piese) cu cel de pe M3 E92/E93 sau M3 F80/M4 F82. Adevarat e si ca un //M va fi mereu superior oricarei masini de serie, dar am simtit ca 335i mi s-ar potrivi mai mult.

Faptul ca eu oricand pot face upgrade-uri la motor, fara sa stau cu frica ca mi se duce pompa de inalte, cuzinetii, pompa de benzina e un mare plus pentru 335.

Poate e si varsta, dar simt ca mai trebuie sa treaca timpul ca sa pot fi capabil de a detine un M pur-sange.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

8H9WkZ2.jpg

 

Saptamana viitoare am o programare in Timisoara pentru a imbraca consola centrala complet in alcantara. S-ar potrivi mai bine cu mansonul de la frana de mana, care este asemenea tot din alcantara.

Pe langa asta, am luat in calcul si contrastul pe care-l va oferi trimurile de la cutie cu alcantara. Vedem rezultatul final, sper sa arate bine :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salut! Unde faci in Timisoara si cat te costa? Poate ne vedem

Salutare, am primit numarul de telefon de la un prieten, nu stiu personal daca are o firma ce se ocupa de asa ceva. Voi posta aici rezultatul final, poate iti va placea si iti voi lăsa numarul in privat.

Edited by Di Angelis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update-uri:

 

S-a montat eleronul Highkick PSM Style V2 din fibra de carbon, este de o calitate impecabila.

S-au montat extensiile din fibra de carbon la bara spate.

S-a montat levierul din fibra de carbon la frana de mana

S-a montat nuca+trimul de la cutie.

S-a imbracat in alcantara consola centrala.

 

gLYVJXV.jpg

SGPKQez.jpg

 

 

Am ridicat masina sa o verific sa vad de unde sunt anumite pierderi de ulei, am inceput sa observ acest lucru in curte, avand pavele s-au vazut picaturi de ulei sub masina, aparent garnitura de la baia de ulei a cedat si va trebui schimbata. Iau in calcul si schimbul de cuzineti, dar prima data voi face un test la ulei, iar daca totul este ok, atunci nu schimb cuzinetii pentru ca N54 sau N55 nu au probleme de genul.

Asa ca am achizitionat toate suruburile, garnitura, senzorul de masurat ulei plus toate garniturile. Daca vor trebui date jos downpipe-urile, atunci voi achizitiona din US catless downpipes.

Edited by Di Angelis
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De ce ai mai luat senzorul? Are ceva? Costa ceva si nu are rost daca citește bine.

 

Foarte fain eleronul, precum si prelungirile de la bara, iar consola aia in alcantara aratĂŁ foarte mișto, deși atenție ca este foarte pretențioasa. Sa nu o freci sau din astea.

 

Când dai baia jos uita te si fizic la cuzineți atât cat poți, verifica/curata sorbul.

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce ai mai luat senzorul? Are ceva? Costa ceva si nu are rost daca citește bine.

 

Foarte fain eleronul, precum si prelungirile de la bara, iar consola aia in alcantara aratĂŁ foarte mișto, deși atenție ca este foarte pretențioasa. Sa nu o freci sau din astea.

 

Când dai baia jos uita te si fizic la cuzineți atât cat poți, verifica/curata sorbul.

Foarte multa lume schimba si senzorul impreuna cu garniturile, suruburile, etc.. pentru 600 RON nu are rost sa risc ceva.

Adevarul e ca alcantara se prĂŁfuiește foarte tare, trebuie sa iau solutii speciale pentru alcantara de la Meguiars.

Link to comment
Share on other sites

600 lei nu sunt “ doar pentru 600 lei” eu ĂŽți zic sa nu l schimbi, daca nu ĂŽl lovești sau ceva senzorul ala rezista 20 de ani. Eu l am schimbat pentru ca am sudat baia de ulei atunci când mi s a spart vechiul motor, nu m am gandit sa l dau jos când am dus o si sigur a cedat la temperatura sudurii.

 

Daca nu ai stresul banilor si problema lor cum nu cred ca o ai din tot ce schimbi la mașina, ĂŽl poți lua, mĂŁcar pĂŁstreazĂŁ l pe al vechi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.