Jump to content

BMW E93 335i N54 DCT


FPK

Recommended Posts

Salutare, recent am vandut fosta mea masina, un E60 525d ( motor 2.5d, 6 cilindrii in linie, 177 hp.. plus alte modificari). Am studiat atent piata, masinile, parerile si am ajuns la o simpla concluzie: Nu mai vreau diesel.

Am cautat tot felul de modele , Audi A5 3.2 TFSI, BMW E90 330i,BMW E92 325ci,BMW F10 530i.. si am ajuns intr-un final la un 335i. Este vorba despre un BMW E93 (cabrio), fabricat in anul 2009, luna februarie. Masina este o bijuterie si un monstru pe roti in acelasi timp. Las mai jos dotarile in engleza :

 

P337A 

M Sports package

P7RSA 

Package Comfort

S1CBA 

CO2 package

S1CDA 

Brake Energy Regeneration

S217A 

Active steering

S249A 

Multifunction f steering wheel

S2MPA 

BMW alloy wheel, M double spoke 225

S2PAA 

Wheel bolt retainer

S2TCA 

Sport transmission w/ dual-plate clutch

S322A 

Comfort access

S387A 

Wind deflector

S423A 

Floor mats, velours

S428A 

Warning triangle and first aid kit

S430A 

Interior/outside mirror with auto dip

S431A 

Interior mirror with automatic-dip

S441A 

Smoker package

S459A 

Seat adjuster, electric, with memory

S481A 

Sports seat

S493A 

Storage compartment package

S494A 

Seat heating driver/passenger

S4AEA 

Armrest front, retractable

S4UTA 

Load-through hatch with int. trans. sack

S502A 

Headlight cleaning system

S508A 

Park Distance Control (PDC)

S520A 

Fog lights

S521A 

Rain sensor

S522A 

Xenon Light

S524A 

Adaptive Headlights

S534A 

Automatic air conditioning

S544A 

Cruise control with brake function

S548A 

Kilometer-calibrated speedometer

S563A 

Light package

S609A 

Navigation system Professional

S620A 

Voice control

S644A 

Preparation f mobile phone w Bluetooth

S676A 

HiFi speaker system

S698A 

Area-Code 2 for DVD

S6AAA 

BMW TeleServices

S6ABA 

Control for Teleservices

S6FLA 

USB/Audio interface

S704A 

M Sports suspension

S715A 

M Aerodynamics package

S760A 

High gloss shadow line

S7XAA 

M Leathr. wheel+shift paddle+multifunc.

S851A 

Language version German

S863A 

Retailer Directory Europe

S879A 

On-board vehicle literature German

S8SCA 

Telematics access request,country-spec.

S8SPA 

Control unit COP

SXE8A 

Indi. Int. piano lacquer, black, tarsia

 

Am achizitionat masina de 3 zile, doar ce am ajuns acasa si deja am bagat-o in service la schimb de filtre+ulei. Masina asta m-a facut sa uit instant de fostul E60. Da, poate compar doua masini din serii diferite, motorizari diferite etc.. feelingul care iti ofera acest 335i este unul apropiat de o masina ///M pur sange, motorul parca niciodata nu oboseste, evacuarea se aude demential mai ales cand intru in modul Sport si incep sa ma joc cu padelele.. pur si simplu m-am indragostit mai tare de aceasta marca. Las o poza, doar una am apucat sa fac cu ea :)

post-79740-0-33857500-1539892858_thumb.jpg

Edited by Di Angelis
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Salutare si felicitari ptr achizitie.

Cam aceeasi senzatie am avut-o si eu cand m-am dat prima oara, apoi ma obisnuisem cu ea si uite asa am inceput sa mai modific una, alta..

Daca te intereseaza sa afli mai multe detalii, sfaturi, ponturi si informatii despre motorizarea asta, atunci te invit pe grupul N54 CREW unde suntem aprox. 22 de membri.

Imi lasi un PM si iti dau add acolo.

 

O seara buna.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

vezi bine :), E93 doar hardtop a avut :thumbsup:. Vedeai si mai bine cred daca personajul in trening nu bloca vederea cand facea si omul o poza scumpei sale noi masini :rolleyes:

Merci de Info, uite ca nici nu am stiut chestia asta.

Acum realizez ca nu am vazut niciodata unul cu soft top....

 

"The 3 Series cabriolet is the first model in BMW's lineup with a 3-piece folding aluminium hard-top roof, instead of the cloth roof used by previous models. The E93 was one of first retractable hardtops in its price range.[25] .... The "Comfort Access" option allows the roof to be raised and lowered using the key fob."

Edited by eMjoy
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Day 4 :

 

Pot sa constat faptul ca masina mananca mult ulei, am citit pe internet ca este normal ca N54 sau N55 sa manance mult ulei ( jumatate de litru la 1000 km ).. oricum asta sa fie cea mai mica problema.

 

Consumul mi se pare unul chiar ok pentru ceea ce ofera masina:

 

Autostrada

120-130km/h - 7,9l/8.4l

170-180km/h - 11.6l/12.7/

 

Urban

Mers la consum : 14.7l/100km

Mers normal : 17.1l/100km

Mers sportiv : 21.5l/100km

 

Abia astept sa ies in ziua respectiva de la firma ca sa dau cateva ture cu masina, pur si simplu m-am indragostit de motorul si masina aceasta

Link to comment
Share on other sites

Daca mergeti pe la reprezentante BMW si cereti un buletin cu consumul de ulei/1000km, o sa vedeti ca pana in 0,7l/1000 de km e considerat un consum normal. La modelele L6 benzina. Eu am avut un 325i e90 N52 cu un singur proprietar in Austria, service complet in reprezentanta,cand l-am cumparat am primit si garantie un an de la reprezentanta care mi l-a vandut. Avea numai 60.000 de km cand l-am luat si tot consuma ulei cam cum ii consuma si la colegul.

Pana in prezent am avut 4 modele seria 3, toate cu L6 benzina...toate mi-au consumat ulei...dar nu am avut probleme grave cu ele; adica m-am folosit de ele fara mari probleme.

Desi stiu, marea lor problema sunt segmentii de ungere apoi simeringurile supape. Sunt de calitate proasta.Se uzeaza si la km putini.

Edited by crtir
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ai grija ce-ti doresti...

 

Expresia era: "asta sa fie cea mai mare problema..."

Da, scuzele mele.. am raspuns intr-o ora destul de tarzie si nu mi-am dat seama de greseala facuta :D

 

Daca mergeti pe la reprezentante BMW si cereti un buletin cu consumul de ulei/1000km, o sa vedeti ca pana in 0,7l/1000 de km e considerat un consum normal. La modelele L6 benzina. Eu am avut un 325i e90 N52 cu un singur proprietar in Austria, service complet in reprezentanta,cand l-am cumparat am primit si garantie un an de la reprezentanta care mi l-a vandut. Avea numai 60.000 de km cand l-am luat si tot consuma ulei cam cum ii consuma si la colegul.

Pana in prezent am avut 4 modele seria 3, toate cu L6 benzina...toate mi-au consumat ulei...dar nu am avut probleme grave cu ele; adica m-am folosit de ele fara mari probleme.

Desi stiu, marea lor problema sunt segmentii de ungere apoi simeringurile supape. Sunt de calitate proasta.Se uzeaza si la km putini.

 

Asta incerc si eu sa spun, consumul de ulei e o chestie normala la N54/N55, cel putin americanii asta au constatat

Edited by Di Angelis
Link to comment
Share on other sites

Consumul de ulei e normal daca schimbi numai la rosu, pai asa ii dai amestec de benzina si ulei, ca la o masina de tuns iarba; segmenti de ungere, simeringuri supape.....ne mai miram de ce toata lumea a migrat spre diesel.Pe de alta parte, nu stim noi ce istoric a avut masina colegului, presupun ca cine a avut-o inainte a pus-o la treaba....ar fi interesant sa faci testul acela cu analiza uleiului, sa vezi particule metalice in ulei, etc...
Link to comment
Share on other sites

Interesanta masina, dar mai pune si tu ceva poze cu ea...

Legat de consumul de ulei sa stiti ca nu e nimic exagerat, in joc sunt multi factori care il influenteaza:tipul/brandul de ulei folosit, cati km are de cand a fost facuta revizia, talpa, mediul in care ruleaza masina, perioada efectiva in care motorul ruleaza.

Eu folosesc Castrol 0w40 LL01, merg urban si extra urban, talpa si mers linistit, daily car..., iar cand ajung la 7000km de la schimb incepe sa consume ulei cam 0.5l la 1000km, defapt nu consuma il arde. Urmeaza sa fac revizia si cel mai probabil o sa trec la RAVENOL SSL 0W40 LL01.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Niste poze ca tot e duminica, scuzati-ma ca nu e asa ,,clean"

N90xvo0.jpg

aOclNvX.jpg

Y9PFjsb.jpg

zx3sq4n.jpg

 

Jantele ce sunt inca pe masina le voi reconditiona si le voi tine de iarna, si as vrea prin iarna-primavara sa iau alte jante de vara, cel mai probabil tot R19 :)

Edited by Di Angelis
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.