Jump to content

BMW E93 335i N54 DCT


FPK

Recommended Posts

Asa si benzina nu consuma, o arde... :o

Lucs...

 

Ma rog, tu ai inteles ce ai vrut, ce am dorit eu sa subliniez prin respectiva exprimare este ca uleiul ajunge la un punct in care isi pierde din proprietati si automat scade si punctul de rezistenta la ardere al uleiului.

 

Noi sa fim sanatosi, ca masinile noastre sa consume suficienta benzina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa reconditionez cat-de-cat jantele. Adica le-am smirgluit pe unde erau zgariate si am incercat sa le revopsesc in negru mat. Vopsirea a iesit super ok, dar nu am putut scoate chiar toate zgarieturile.. mai ales cele de pe ,,buza" jantei.

 

okG3Ond.jpg

rLud2Uh.jpg

  • Like 5
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Doamne!

 

Sa o stapanesti sanatos, consumul de ulei e ok cred avand in vedere ce spune producatorul, posibil ca noua sa nu manance asa mult insa motoarele astea in timp cer ulei din ce in ce mai mult, insa am vazut Audi si Vw noi in garantie care mancau 1L/1000 km cu reclamatii peste reclamatii nu aveau ce sa faca proprietarii deoarece asa spune cartea, ca este in regula.

 

Consumul este cat pentru un M, adica mult, dar nu mai conteaza consumul cand iti iei un asa motor:D.

 

A spus un coleg mai sus, ai grija cu caii si asteptam sa vedem ce i mai faci!

 

Multa bafta!

 

 

P.S daca ai drum prin Severin, suna-ma, sunt curios cum merge masina, nu am avut norocul sa merg cu asa ceva nici ca pasager, nici ca sofer:D

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa reconditionez cat-de-cat jantele. Adica le-am smirgluit pe unde erau zgariate si am incercat sa le revopsesc in negru mat. Vopsirea a iesit super ok, dar nu am putut scoate chiar toate zgarieturile.. mai ales cele de pe ,,buza" jantei.

 

okG3Ond.jpg

rLud2Uh.jpg

 

Sa o folosesti sanatos!

Ti-am vazut videoclipul cu masina si am observat ca ai jante noi M pe x6. Imi poti spune si mie de unde le-ai cumparat? Par noi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

producatorul da consum de 1L/1000km tocmai ca sa se protejeze de eventualele procese in instanta, dar nu e normal sa consume atat de mult ulei un motor in mintile lui. 0.5L/1000km mi se pare foarte mult mai ales ca acei km ii faci pe strada nu pe circuit, inteleg ca lumea a acceptat de voie/nevoie chestiile astea, dar nu-s normale si sunt si destui carora nu le consuma cantitatile astea.

 

Cat despre jante, trebuie reconditionate cum trebuie, sunt un model Individual, e pacat sa nu le faci cum trebuie.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de unde pana unde e normal consumul acela mare de ulei, ca e vorba de bmw, audi, vw, etc???? AAA, ca au scos ei toti, asa, ca o intelegere tacita niste hartii care le arunca in fata clientilor sa scape de responsabilitate e o chestie, dar vorbim de niste masini destinate utilizarii normale, nu pe circuit. Iar daca vedetele constructiei automobilelor considera un asemenea consum normal, mi-ar placea sa scoata si o hartie/informare client, cum vor sa o spuna, legata de influenta consumului asta de ulei vs starea catalizatoarelor/sondelor lambda, cat si asupra normelor de poluare si valorii emisiilor, in cazul unor asemenea consumuri.Asemenea consumuri de ulei mai vedeai la motoarele wankel de la mazda, dar acolo era vorba de alta poveste, si chiar era lumea revoltata de asemenea consumuri ......

 

Cat despre masina colegului, e evident ca nu mai e noua, el si-a cumparat-o sa se distreze, probabil intr-un an/doi va lua alta, asa ca mai bine sa isi faca placerile si sa nu piarda vremea cu detalii..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Jantele nu au fost vopsite cu sprayul in spatele blocului, eu le-am smirgluit si pregatit pe cat se poate si le-am dus la un prieten bun care se ocupa cu jante si i-am cerut sa le revopseasca intr-un negru. Si nu cred ca sunt jalnice, dimpotriva.. am rezolvat o mare parte din zgarieturi ;)
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ia arata-ne ce jante si masina ai tu daca aici e jalnic, ca am impresia ca strugurii sunt acrii pe aici popcorm1.gif

Asta e parearea mea, care e problema ta ?

Atata timp cat omu a postat ce a facut sunt liber sa-mi spun parerea, mie nu-mi plac, erau mult mai frumoase inainte si aveau si o culoare rara.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

1l/1000km e un consum extrem de mare. Mie imi consuma 1l la 10.000km si asta începe să se vadă în special după aprox 8000km, cand uleiul isi mai pierde din proprietati.Ma gandesc ca poate turbinele sunt pe duca si au trecut la papat ulei, dar ar trebuit să scoată fum, în special după ce o forjezi si o lasi la relantiu. Edited by cristy7610
Link to comment
Share on other sites

Am bagat astazi masina in service, am decis sa schimb :

 

Bratele + bucse

Bratele la bara stabilizatoare

Filtre

Ulei

Telescoape fata+spate

 

 

Am observat ca telescoapele pe spate erau VARZA iar pe fata erau in stare foarte buna. Eu cred ca pe spate sunt mai stricacioase deoarece in momentul in care decapotezi masina, toata greutatea plafonului este in portbagaj, si ma gandesc ca din acel motiv telescoapele pe spate au cedat asa rapid, altfel nu imi explic.

Link to comment
Share on other sites

Telescoapele nu sustin greutatea masinii. Aia e treaba arcurilor.

 

Si atunci din ce cauza doar telescoapele pe spate sunt varza iar cele pe fata sunt intr-o stare buna? Ma gandesc ca fostul proprietar nu mergea cu spatele ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.