Jump to content

Schimb ulei cutie automata


Recommended Posts

Salut,

 

Pt un 520d F11 LCI an 2014, cutie in 8+1 trepte, urmeaza sa fac schimbul de ulei al cutiei.

Am 190 kkm. Din istoric, am vazut ca neamtul a facut un schimb pe la 40.000, dupa care bineinteles ca altul nu mai.

Cutia schimba bine, poate nu excelent, adica am ceva socuri (mai mult la rece parca, decat altcandva).

Sunt din Timisoara. Din motivul ca nu cunosc mecanici putea multi, si pe unde am fost nu mi-au inspirat incredere, fiindca vreau sa-mi apara in istoric, fiindca nu le dau reprezentantei atatia bani, mai raman 2 variante: la Bucuresti Ăâ˘i la Bistrita. Am decis la Bistrita, fiindca pare ca au review-uri mai bune decat in Bucuresti, si fiindca am ceva treaba pe acolo.

Acum, acolo mi se propune ulei Ravenol. Pt asta, parca nu prea sunt multe pareri.. Nu-mi dau seama cat de bun este.

In plus, bunul simt imi spune sa merg pe uleiul producatorului.

Ulei ZF sau BMW adica.

Din cate am mai citit, e spune ca uleiul BMW este de fapt ZF rebranduit..nu stiu daca doar atat.

Dar ce stiu cu siguranta, este ca masina iesita pe poarta fabricii, are cele mai bune piese si zemuri ever.

In acest sens, m-as duce cu gandul la uleiul BMW. Scump ca dracu..

As vrea totusi ce e mai bun, dar stim si ca nu tot ce este cel mai scump, e si cel mai bun.

Schimb cu pompa flush (asa cred ca se cheama), deci tot. Cati litri imi intra?

 

Ce pareri aveti despre uleiurile AT?

 

Multumesc.

 

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Edited by kris75
Link to comment
Share on other sites

Din pacate punem foarte mult accent pe numele producatorului. Nu vreau sa influentez pe nimeni, insa uleiul din cutiile automate zf,dsg,tiptronic, au niste specificatii care trebuiesc respectate. Eu sincer numai arunc banii pe brand. Am schimbat la un dsg uleiul si am pus febi. Este la jumatate de pret si daca are aceeasi norma ca si cel original oare se strica cutia? Nu cred. Prefer sa il schimb mai des si cu asta basta.

Important este ca schimbul sa fie facut ca la carte.

Spor

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by sorinelil
Link to comment
Share on other sites

Ieri mi-a schimbat uleiul si baia mecanicul la care merg din 2012. Eu am mers pe kitul Zf cumparat de la epiesa cu 1274ron. Cutia e facuta de Zf deci e ce trebuie. Daca iei kitul bmw o sa fie aceleasi piese Zf la care mai platesti comisioanele lor si alte ambalaje. Schimbul s-a facut prin metoda clasica cea recomandata si de Zf de altfel. Manopera m a costat 200ron. Ca si impresie dupa schimb este ca au disparut complet acele mici smucituri din primele doua trepte si la prima plecare la rece dimineata. La fel si retrogradarile nu se mai simt. Cu alte cuvinte, se resimte bine ca-i uleiul proaspat. Cel vechi era destul de uzat pt km masinii (147k). Magnetii din baie aveau si ceva pilitura dar in limite normale dupa cate mi a zis mecanicul. Este o lucrare destul de costisitoare in total, dar una importanta pt fiabilitatea masinii si care te scuteste de niste costuri mult mai mari in caz de probleme ulterioare la cutie. Eu nu m-as duce la Buc sau Bistrita pt asemenea lucrari. Exista mecanici priceputi si la noi in Timisoara, asta daca ai niste recomandari solide. Exista totusi reprezentanta bmw de f multi ani si in care s-au format multi mecanici. Cel putin mai in trecut.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Din pacate punem foarte mult accent pe numele producatorului. Nu vreau sa influentez pe nimeni, insa uleiul din cutiile automate zf,dsg,tiptronic, au niste specificatii care trebuiesc respectate. Eu sincer numai arunc banii pe brand. Am schimbat la un dsg uleiul si am pus febi. Este la jumatate de pret si daca are aceeasi norma ca si cel original oare se strica cutia? Nu cred. Prefer sa il schimb mai des si cu asta basta.

Important este ca schimbul sa fie facut ca la carte.

Spor

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

nu spun ca un ulei nu se poate replica , dealtfel orice se poate replica , dar nu stii daca Febi foloseste aceleasi materii prime ca si ZF care a conceput cutia si e direct interesat de fiabilitatea produsului si ca urmare rezistenta la uzura poate fi diferita , poate febi 50k , Zf ceva mi mult , sau varii procente

Link to comment
Share on other sites

Ieri mi-a schimbat uleiul si baia mecanicul la care merg din 2012. Eu am mers pe kitul Zf cumparat de la epiesa cu 1274ron.

au mai scazut preturile gasesti cred kit si la 750 lei https://www.autokarma.ro/set-piese-schimb-ulei-transmisie-automata-8700-250-zf-parts?search=8700

sau https://www.autohut.ro/piese-auto/set-piese-schimb-ulei-transmisie-automata-zf-parts-8700-250-2956342.html?eid=6826&c=8700250

 

valabil pentru a mea 530xd 2007, poate difera / creste pretul la modelele mai noi

Edited by daniel sandu
Link to comment
Share on other sites

au mai scazut preturile gasesti cred kit si la 750 lei https://www.autokarm...rts?search=8700

sau https://www.autohut....=6826&c=8700250

 

valabil pentru a mea 530xd 2007, poate difera / creste pretul la modelele mai noi

 

Vezi ca preturile din link-urile puse de tine sunt pt cutia cu 6 viteze, 6HP. La F10 este cutia in 8 trepte, 8HP, pt care kitul e ceva mai scump. Ma miram sa scada aproape la jumatate kitul de ZF in doar o luna. Stiu ca o perioada se gasea si la 1100RON, dar nu la 700 :)

Vis-a-vis de metoda schimbului, pe net circula un filmulet facut de ZF unde arata procedura de schimb. Nu folosesc nici un aparat si chiar specifica sa se foloseasca metoda gravitationala. Mai jos este procedura pe care ei o folosesc.

ZF 8HP45 Oil change

 

Link to comment
Share on other sites

In urma cu o luna am facut schimbul la cutia 6HP pe un 525d. Piesele le-am comandat de pe autokarma, baie originala BMW, ulei 6L original BMW. Metoda de schimb a fost cea gravitationala, au intrat 5,7L. Dupa operatiunea fizica am facut update de soft la cutie, pe masina aveam versiune de soft din 2008 iar cel nou e din 2017. Dupa update, resetare adaptari valori cutie. Pot spune ca efectiv nu mai simt cand schimba cutia!
Link to comment
Share on other sites

Vorbim de cutia ZF8HP45, ca sa nu mai cĂŁutati ĂŽn postul initial.

Am vorbit un pic cu service ul din Bistrita (programare in 6 noiembrie). Ei se pare cã dau garantie pe lucrarea de revizie cutie (doar) 50.000 km, folosind baie BMW, dar ulei Ravenol. Posibil ca uleiul Ravenol sa aibã un interval de schimb mai scurt decât BMW (sau ZF)? Mã asteptam ca urmãtorul schimb sã-l fac peste cam 80-100 kkm. Nu e problema cã garantia e pe jumãtate din ce as vrea eu, ci mã gândesc cã e doar atât din cauza cã uleiul Ravenol e mai slab calitativ.

M-am Îndepãrtat de ideea reviziei cutiei in Bistrita, mentin ferm doar distributia - asta e important sa aparã În istoric; la cutie e doar un schimb de ulei pânã la urmã, care se poate dovedi si altfel. Cutia mã gândesc sã o fac prin Timisoara/Arad, si sã pun ce vreau eu (=ce e mai bun).

 

Apoi despre baia de ulei. Ati inspectat o baie originala BMW si una ZF, existĂŁ vreo diferentĂŁ ĂŽntre ele? Am citit undeva cĂŁ ceea BMW are magnetii mai mari si dispusi altfel, dar nu mai gĂŁsesc unde, iar pe net nu gĂŁsesc comparatia asta.

E legendĂŁ?

 

Am mai citit pe un site strãin cã cicã uleiul ZF ar fi conceput pt un consum de combustibil cât mai mic, ca atare fiind mai subtire. Consecinta este cã ungerea e mai slabã, si se plângeau cã se Încãlzeste cutia (nu mai retin dacã e vorba de 6HP sau 8HP). Nu gãsesc un test relevant.

 

Multumesc.

 

P.s. ce ma poate enerva ca nu se recunosc diacriticele..

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Edited by kris75
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.