Jump to content

Sfat achizitie e90/e91


roby_m

Recommended Posts

Salut,

 

Ajut un prieten care vrea sa-si ia un e90 (e91) cu n47 de 177 de cai.

 

I-a atras atentia urmatorul anunt:

https://www.olx.ro/o...462c12;promoted

(->inca nu am reusit sa discutam cu vanzatorul...)

 

Datorita optiunilor si km putini (mentionati).

 

Mi s-a parut putin ciudat faptul ca vanzatorul sustine ca a schimbat distributia recent, dar masina are 120k km.

E, sa zicem, normal sa se schimbe distributia asa repede? Si mai ales un vanzator... Asta inseamna ca era evident zgomotoasa sau ca a avut si alte probleme.

 

Daca a fost schimbata distributia - se poate verifica in vreun fel veridicitatea afirmatiei?

Pot exista si alte probleme conexe care au putut genera uzarea prematura a distributiei?

 

Orice sfat este binevenit!

 

Multumim!

Edited by roby_m
Link to comment
Share on other sites

salut, uite o masina ingrijita e91 facelift, e a unui amic.

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-3-320d-automat-proprietar-vand-schimb-IDbnJ43.html

 

Masina de 10 ani sa aibe doar 100k km..mai greu..nu ai cum sa vezi daca a fost schimbata, este in spatele motorului

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

mie unu imi e greu sa cred ca masina are doar ~120k km.

cel mai bine inainte sa cumperi o masina fa o verificare rapida, pentru linistea ta.

este cunoscuta problema motoarelor N47 cu distributia, deci daca intr-adevar a schimbat-o este ok, iti poate arata factura, nu este un lucru minor pe care sa-l faci fara a beneficia de garantie.

 

bafta prietenului tau in achizitiona o masina asa cum isi doreste :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

o masina cu mai mult de 10 ani se evalueaza mai degraba in functie de starea ei actuala si istoricul de service, mai putin in functie de numarul de kilometri; mai bine una care arata si merge foarte bine (cu destule schimbate la ea) cu 250k decat una de 150k km nu prea intretinuta, la care abia acum urmeaza sa schimbi o multime de "consumabile" (elemente suspensie, amortizoare, diverse furtune/conducte, etc).
Link to comment
Share on other sites

Problema este ca in Romania masinile sunt mai ieftine ca in vest si sunt aduse ..... din vest frantics.gif

Oare vanzatorii lucreaza in pierdere, sau se pierd pe drum km?

Eu incerc sa vand masina personala un E91 din 2011 cu 251.000 km si ...

Pretul momentan este 7.300 euro si o dau cu 7.000 daca exista doritori.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

km "par" reali, dar masina nu are urmatoarele dotari din anunt:

 

- Webasto

- Alarma

- Port Mp3

- Torpedou+ cotiera refrigerate

 

faptul ca a fost schimbata distributia si apoi vanduta ridica mari semne de intrebare. din moment ce nu a fost facuta la BMW......garantia e cam spre 0

 

trebuie verificata la sange dpdv mecanic ! tine cont ca a fost umblat la rampa de injectoare si schimbat unul din ele......deci posibil sa inca mai fie probleme pe acolo!

 

in afara de faruri cu xenon si niste scaune de bun simt, are cam tot ce ti trebuie la o masina de genul

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa discut cu vanzatorul.

- Ce mi-a zis...ca a schimbat distributia, ca din ce stie el se schimba la 100k, si a vrut sa fie in regula.

- Are filtrul de particule scos, pt ca era infundat si nu se mai putea regenera/curata.

- Are un martor de airbag aprins, sustine el, aparut in urma faptului ca masina a stat fara baterie mult timp si cand a pus bateria pe testerul (multi marca) ii spune ceva de genul ca borba de plus nu face contact bine - nu vad legatura cu airbagul. Stiu doar ca atunci cand se schimba bateria trebuie initializata din tester...

- Km sustine ca ar fi reali - argumentand cu inspectia tehnica din decembrie 2017 cu 118k km, la care are factura.

 

In afara de factura de la injectorul schimbat nu mai are si nici nu mai stie sa fi fost schimbat ceva la ea.

 

Ce pareri aveti?

Link to comment
Share on other sites

Bala, nu am zis ca nu exista. Doar ca pretul se face si in functie de asta. In germania un E90 nLCI cu 100.000km e mult mai scump decat un LCI cu 250.000km

+1.

E90 320i 2005, 136500km, 8200e ĂŽn 2017, automat, xenon, ccc, ĂŽncĂŁlzire scaune, perdeluțĂŁ, nu bĂŁtea și nu troncĂŁnea nimic la achiziție. Schimbat brațe, capeți de varĂŁ, bielete direcție un an mai târziu ĂŽn România.

Edited by Nicoara Alex
Link to comment
Share on other sites

- Are un martor de airbag aprins, sustine el, aparut in urma faptului ca masina a stat fara baterie mult timp si cand a pus bateria pe testerul (multi marca) ii spune ceva de genul ca borba de plus nu face contact bine - nu vad legatura cu airbagul. Stiu doar ca atunci cand se schimba bateria trebuie initializata din tester...

 

Doua semne mari de intrebare:

1. airbag se declanseaza in caz de accident

2. "borna bateriei" isi da putin drumul in caz de accident. Asta o face pentru a nu lua masina foc. Prin procedeul asta se scade curentul din sistem si reprezinta o masura de siguranta. Iti apare eroare pe tester cu problema la borna.

 

Astea 2 sunt efecte clare ale unui accident. Acum ca masina a fost sau nu parte a unui accident, habar nu am.

Edited by Moraru Stefan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

scos DPF -> modificari in soft si alte "smecherii"

schimbat distributie, asa din marimimie - clar eu nu as crede. mai mult ca sigur ca a schimbat o pentru ca batea sau pentru ca s a rupt si nu putea sa vanda masina. niciun samsar nu investeste (atatia) bani intr o masina ca sa o vanda !

 

treaba cu airbag ul pare plauzibila, capsa pirotehnica de la borna de plus , dar aia ori e sarita la accident, ori nu a bagat mufa.

 

km am spus mai sus, "par" reali insa nu poti garanta treaba asta. masina a fost dusa la BMW din joi in pasti si e posibil ca intr o pauza de 3 ani sa fi "pierdut" cateva zeci de mii de km. intradevar in ultimele vizite la bmw (2017-2018) kilometrii "par" reali dar mai in urma.......e cu semn de intrebare !

 

concluzie si sfat: cauta alta, asta arata bine la exterior si atat ! :thumbsup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.