Jump to content

Inlocuire filtru particule Timisoara


Crysis21

Recommended Posts

Salut,

 

Masina mea a trecut in momentul de fata de 250.000 de km asa ca ma astept sa fiu nevoit sa schimb in urmatoarele luni filtrul de particule. Masina functioneaza corespunzator, cu exceptia faptului ca a inceput din cand in cand sa tremure putin vibratia la relanti (indiferent de cald sau rece), am si mesaj de avertizare in ISTA pentru limita de viata a DFP-ului.

 

Cunoasteti un service in zona Banat (de preferat Timisoara) unde as putea sa schimb filtrul de particule? Ma intereseaza sa ii schimb ceramica din el, sau sa il schimb cu totul (ma gandeam sa achizitionez unul de pe ebay.de).

 

Va rog fara sfaturi de anulare, pierdeti timpul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sugestie Bala. Cat a costat operatiunea? Eu sunt foarte tentat sa cumpar un filtru din Germania, sper sa vrea sa il monteze. Am sa sun azi.

 

LE: Am vazut ceva de genul pe ebay. Am gasit doar pareri pozitive despre AHG.

https://www.ebay.de/itm/Original-BMW-Dieselpartikelfilter-DPF-330d-530d-640d-730d-740d-X5-30xd-X6-40xd/272686580487?hash=item3f7d630307:g:SjcAAOSwurZZJs~0:rk:4:pf:0

Edited by Crysis21
Link to comment
Share on other sites

@Bala - ce valori ai pe filtrul nou ? Se regenereaza mai des decat cel original ? Toti se plang de filtrele am, insa nimeni nu prea argumenteaza care este problema...

 

Mirosea mai tare langa masina a gaze. Asta a fost primul minus.

 

Dupa cateva luni, am fost la verificari si au curatat filtrul nou dupa doar 3 luni. Am reconditionat si turbina cu ocazia asta. Apoi iarasi eroare dpf si iarasi am fost la ei...Dupa doar cateva luni.

 

Ultima data, a iesit ok la verificare si de atunci era ok. Dar am vandut masina.

 

Acum, noul proprietar mi-a spus ca scoate fum si apare eroare de presiune prea mica. Probabil s-a spart ceva in el.

 

DPF-ul mai e in garantie.

 

Sper sa nu gresesc, dar tin minte ca a zis Bala in posturile sale ca nu a tinut mult filtrul aftermarket, adica in 2 ani cam a intrat la pensie.

 

Luna viitoare face 1 an. Masina mai mult a stat. Nu stiu daca am facut 5k km cu dpf-ul aftermarket.

 

Oricum, nu mai aveam nervi. De asta regret ca m-am incurcat cu after market.

Link to comment
Share on other sites

Aha, nu stiu de ce tin minte de 2ani. Oricum 3 luni si sa fie nevoie de curatare.. o fi filtrul respectiv defect daca masina era ok. Chiar si cele AM nu sunt asa bune, dar macar cativa ani si zeci de mii de km tot ar trebuii sa tina.

 

Eu astept sa vad g20-ul hibrid, sunt curios daca se va merita. Electric nu va fi prea curand.

Link to comment
Share on other sites

eu ma gandeam in prima faza sa iau unul de pe ebay.de, care are putini km. apoi am vazut pe cei de la AHG, si parca sunt tentat sa iau un filtru reconditionat de ei. Insa nu stiu la ce service sa merg cu el pentru montaj. Vreau sa ii intreb si pe de la AHG care sunt conditiile pentru garantie.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.