Jump to content

F30 sau F10


pix

Recommended Posts

Buna ziua, doresc sã cumpãr primul meu bmw si uitându-ma pe olx si autovit, au preturi destul de similare si probabil o voi alege pe cea mai bine dotatã in banii disponibili.

 

Ma intereseaza 320d sau 530d având ĂŽn vedere cĂŁ 330d are un preț simțitor mai mare. 328i este alt motor inaccesibil

 

DotĂŁri dorite:

Cutie automatĂŁ

Xenon

ĂncĂŁlzire ĂŽn scaune (deși nu cred ca mai exista modele fara)

Scaune confort sau sport

 

Nu ma intereseaza foarte mult numĂŁrul de kilometri daca masina are istoric si a fost ĂŽntreținutĂŁ corespunzĂŁtor

 

14000e, dar mai pot adauga putin daca nu necesita investitii si anvelopele sunt mai mult decat ok

Link to comment
Share on other sites

Iti poti gasi un f30 decent cu dotarile dorite dar esti cu bugetul cam la limita, pentru 2-3k in plus cred ca poti gasi unul chiar foarte misto.

F10 nu ai cum sa gasesti decat unul mai vechi si cu 200k+ km.

 

Tine cont ca la orice masina SH trebuie sa ai niste bani pentru eventuale reparatii, ce pot aparea in orice moment.

Edited by raduron10
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Atunci ma orientez spre seria 3.

 

@wolfenstein99 Din pacate nu am vazut nici unul sub 200k la banii ĂŁștia...Majoritatea se apropie mai mult de 300k. Imi poti da un link?

 

@raduron10 cei 2-3k in plus voiam sĂŁ ĂŽi pĂŁstrez pentru eventualele reparații si anvelope, dar daca exista ceva pe piata care le are pe toate atunci ii pun la bĂŁtaie

 

Deși e90 aratĂŁ bine, as vrea totuși sĂŁ iau o masina cat mai recent apĂŁrutĂŁ.

 

Nu are nimeni pe forum de vanzare o masina care a fost si prezentatĂŁ la secțiunea "Masina mea" ?

Link to comment
Share on other sites

cine recomanda E90 are E90 si e invidios pe modelul mai nou, mai performant, mai mare, mai confortabil, mai tehnologizat, mai atractiv.

gasesti F30 fara probleme https://www.autovit.ro/autoturisme/bmw/seria-3/de-la-2013/bucuresti/?search%5Bfilter_float_price%3Afrom%5D=13000&search%5Bfilter_float_price%3Ato%5D=15000&search%5Bfilter_float_mileage%3Ato%5D=190000&search%5Bfilter_float_engine_power%3Afrom%5D=140&search%5Bfilter_enum_gearbox%5D%5B0%5D=automatic&search%5Bfilter_enum_gearbox%5D%5B1%5D=dual-clutch&search%5Bdist%5D=5&search%5Bcountry%5D=

1000eur teoretic poti negocia daca mergi cu cashu :)

 

ideea e sa faci o verificare tehnica temeinica. sunt majoritatea de la samsari, dar gasesti si de la proprietar daca ai rabdare.

 

iti recomand ca minim de dotari scaunele sport, xenon si sistem audio minim hifi, cel standard e jalnic.

Edited by kickazz
Link to comment
Share on other sites

cine recomanda E90 are E90 si e invidios pe modelul mai nou, mai performant, mai mare, mai confortabil, mai tehnologizat, mai atractiv.

gasesti F30 fara probleme https://www.autovit.ro/autoturisme/bmw/seria-3/de-la-2013/bucuresti/?search%5Bfilter_float_price%3Afrom%5D=13000&search%5Bfilter_float_price%3Ato%5D=15000&search%5Bfilter_float_mileage%3Ato%5D=190000&search%5Bfilter_float_engine_power%3Afrom%5D=140&search%5Bfilter_enum_gearbox%5D%5B0%5D=automatic&search%5Bfilter_enum_gearbox%5D%5B1%5D=dual-clutch&search%5Bdist%5D=5&search%5Bcountry%5D=

1000eur teoretic poti negocia daca mergi cu cashu :)

 

ideea e sa faci o verificare tehnica temeinica. sunt majoritatea de la samsari, dar gasesti si de la proprietar daca ai rabdare.

 

iti recomand ca minim de dotari scaunele sport, xenon si sistem audio minim hifi, cel standard e jalnic.

 

OFFTOPIC: Eu am e70, de ce ar trebui sa fiu invidios ?

 

ON:In banii astia, un e90 Lci cu motor de 3 litri e si euro 5, deci nu poti spune ca e batran, are si lumini de zi si nici nu e afectat de problema lantului. Plus ca arata destul de bine lci ul si nu isi arata varsta comparativ cu alte masini.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

bugetul de 14000 :

 

F30 -1: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=266992674&categories=Limousine&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&maxFirstRegistrationDate=2017&maxPrice=14000&minFirstRegistrationDate=2010&pageNumber=5&scopeId=C&sfmr=false&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&searchId=c9abcce9-5c77-3426-6171-847b0342ecc1

 

F30-2 :https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=269150058&categories=Limousine&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&maxFirstRegistrationDate=2017&maxPrice=14000&minFirstRegistrationDate=2010&pageNumber=5&scopeId=C&sfmr=false&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&searchId=c9abcce9-5c77-3426-6171-847b0342ecc1

 

etc.....

 

in 2018 noienbrie , sa ai 14K si sa alegi un e90...trebuie sa-ti placa modelul ala, nu zic ca e mai bun/superior/ F30...dar ceva iese din ecuatie.

( e prea mult 14K pt un e90 in 2018)

Link to comment
Share on other sites

 

OFFTOPIC: Eu am e70, de ce ar trebui sa fiu invidios ?

 

ON:In banii astia, un e90 Lci cu motor de 3 litri e si euro 5, deci nu poti spune ca e batran, are si lumini de zi si nici nu e afectat de problema lantului. Plus ca arata destul de bine lci ul si nu isi arata varsta comparativ cu alte masini.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Fara suparare, dar e90 este deja trecut. Ok, e o masina buna, dar sa il compari cu f30 care este superior la toate capitolele mi se pare aberant.

Cat despre buget, eu chiar nu inteleg unde se gaseste f30 sub 150 k km cu 14 mii.

Ce e pe autovit 99% sunt de la samsari, nu ca ar fi rau, ca multe sunt aduse de la licitatii. Dar partea proasta e ca si la licitatiile astea, vedeti voi, masinile cu sub 150 k km costa. E un prag psihologic al pretului, undeva de la 190-200 k km in sus preturile scad simtitor.

Acum sa facem un scenariu, un f30 cu dotarile alea decente cu 150 k km costa in jur de 14 k la licitatie. Adauga aici cateva sute de euro costul licitatiei, inca vreo 500 transport, mai pui minim 1200 chiar 1500 banii samsarului ajungi la 16500-17000.

Cat despre comparatie, f30 este mai sportiv, f10 mai barca. CA si costuri de intretinere cred ca f30 e usor mai accesibil.

Ce recomand eu ar fi sa mai astepti pana la anul ( mai sunt 2 luni totusi) si sa cauti un f30 cu motorizarea euro6, adica motorul nou, adica incepand cu 2015. Este mai bun decat n47. Evident, mai suplimentezi vreo 2 mii bugetul si posibil sa gasesti unul cu minim de dotari.

Link to comment
Share on other sites

 

Acum sa facem un scenariu, un f30 cu dotarile alea decente cu 150 k km costa in jur de 14 k la licitatie. Adauga aici cateva sute de euro costul licitatiei, inca vreo 500 transport, mai pui minim 1200 chiar 1500 banii samsarului ajungi la 16500-17000.

 

 

La care se mai adauga TVA-ul vreo 3.200 euro.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca iti surade un 330 f30, dar e mai scump (sincer nu inteleg de ce, ca aceeasi intrebare o aveam si eu) atunci, mergi pe un 530 f10, o sa ai alt comfort.

In plus, un 530 va fi in cele mai multe cazuri mai bine dotat decat un 320 f30 si sa nu uitam de rafinamentul, puterea motorului in 6 comparativ cu 4 cilindri.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by montela1980
Link to comment
Share on other sites

bugetul de 14000 :

 

F30 -1: https://suchen.mobil...71-847b0342ecc1

 

F30-2 :https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=269150058&categories=Limousine&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&maxFirstRegistrationDate=2017&maxPrice=14000&minFirstRegistrationDate=2010&pageNumber=5&scopeId=C&sfmr=false&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&searchId=c9abcce9-5c77-3426-6171-847b0342ecc1

 

etc.....

 

in 2018 noienbrie , sa ai 14K si sa alegi un e90...trebuie sa-ti placa modelul ala, nu zic ca e mai bun/superior/ F30...dar ceva iese din ecuatie.

( e prea mult 14K pt un e90 in 2018)

 

Prima e in Lituania si e "unfallschaden" adica a avut accident.

A doua poate fi ok dar are 185 k km si e din 2012, adica face curand 7 ani.

 

Link to comment
Share on other sites

cine recomanda E90 are E90 si e invidios pe modelul mai nou, mai performant, mai mare, mai confortabil, mai tehnologizat, mai atractiv.

 

Decat sa ia un F30 2.0d fara dotari (indiferent ca e in stare tehnica buna sau nu), mai bine ia un e90 330d/335d cu dotari. Interior standard (care este o mizerie la Bmw) vs interior sport, sistem standard vs HIFI/Logic, 4 cilindri vs 6 cilindri si lista poate continua...

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca te intereseaza, nu tin neaparat sa o vand, doar am o fixatie de moment pe un X5, am eu un F10 525 an 08.2012, 2 litri, biturbo 218cp, M Packet Complet exterior + interior, cutie automata, soft close etc, 205.000 km cu istoric complet, distributie schimbata etc

 

Vad ce buget ai, mai mareste-l putin si poate ne intelegem :)

 

Am atasat o imagine cu masina.

post-49317-0-90198400-1540556051_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Conteaza si cati ani ai, cand alegi intre F30 si F10!

Daca ai 25 de ani sigur iti vine mai bine un F30, iar daca ai 40 si probabil si copii, cu siguranta se preteaza mai bine un F10!

Asta de unde ai dedus . Seria 5 e alta clasa ,alt comfort nu are legatura cu varsta . Un F10 e peste F30 la toate capitolele . Tine doar de preferinte si buget

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta de unde ai dedus . Seria 5 e alta clasa ,alt comfort nu are legatura cu varsta . Un F10 e peste F30 la toate capitolele . Tine doar de preferinte si buget

 

Nu e chiar asa. F30 este mult mai dinamic ca si tinuta de drum, se simte mai agil.

DAca comparam un f30 dotat cu un f10 , eu zic ca e greu de ales. Eu am pe F30 distronic, Edc, harman kardon, head up, pachet m interior exterior, surround view, trapa, piele, etc. Sincer depinde de gusturi, dar mie f30-ul mi se pare mai tineresc.

Link to comment
Share on other sites

Adevarat, cavaliere. Dar noi ne referim la masinile care se incadreaza in bugetul autorului. Un 330 f30 e simtitor mai scump decat 530 f10 si cu atat mai mult va fi si mai bine dotat.

Oricum, este si o chestie de gusturi. Tie iti place f30, altuia f10, eu nu m as mai intoarce la masina mica, gen seria 3,5...

Daca as fi in locul autorului, primul criteriu de alegere ar fi motorul de 3 litri si apoi optionalele, dar cum am spus: gusturile difera :D

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by montela1980
Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa. F30 este mult mai dinamic ca si tinuta de drum, se simte mai agil.

DAca comparam un f30 dotat cu un f10 , eu zic ca e greu de ales. Eu am pe F30 distronic, Edc, harman kardon, head up, pachet m interior exterior, surround view, trapa, piele, etc. Sincer depinde de gusturi, dar mie f30-ul mi se pare mai tineresc.

tine fix de preferinte si as mai spune de statura fizica , eu am 190 si 102 kg iti spun sigur ca nu intru in scaunul sport de F30 si lovesc cu umarul in usa , intru clar in cel comfort de f10 :)) iar de spatiu interior nu mai spun . Si la optiuni nu schimba cu nimic cele de mai sus , eu am testat f30 si seria 4 inainte de F10 nu m-au impresionat cu nimic , ma refer la calitate materiale si feelingul interior la motorizare 3000 si 258 cai F10 e f agil si dinamic . Gata cu offtopic , la 14k oricum nu e in buget de F10 dotat si sincer eu nu as lua masina asta fara adaptive drive si dinamic drive, am condus si cu si fara . daca e fara atunci f30 poate fi mai dinamic sa zicem

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.