Jump to content

Bmw f30 recall caseta directie


lolik

Recommended Posts

Azi am sunat la bme pt a vefifica daca masina mea are recall pt problema cu racitorul de gaze(sau valva) si mi s-a comunicat ca nu dar am o rechemare pt caseta de directie. M-ar interesa daca a fost cineva cu ea la recall pt caseta de directie si ce anume se inlocuieste. Multumesc

Ps: bmw 320d , 2012, 184cp

Link to comment
Share on other sites

lolik, orice piesa noua(montata in service autorizat) beneficiaza de garantie! cu atat mai mult una noua montata in reprezentanta,indiferent ca-i platita sau montata in urma unui recall.

Piesele montate in urma unui RECALL nu suporta garantie decat daca sunt platite de client . Asta daca reprezentantul unui dealer BMW nu a mintit ...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce m-a intrigat foarte mult a fost aceasta experienta:

 

Nu am platit nimic. S-au schimbat nu stiu ce suruburi la caseta de directie. Timp asteptare 5h(am prins sipauza de masa)

 

Am stat si m-am gandit ca n-are cum sa dureze atat de mult o reparatie banala asa cum o banuiam mai sus, cea cu Repair Kit 32106891974.

 

Din ce am reusit sa ma documentez, pana acum sunt doua probleme grave pentru 3er F30 la caseta de directie, una mai grava ca alta.

 

Prima problema este data de un troncanit(clanc) in coloana de directie, situatia putand fi observata in special pe denivelari mici si dese. Problema poate fi totusi replicata, daca atunci cand stai pe loc si motorul e oprit, tragand rapid de volan spre stanga vei auzi zgomotul. Detaliile cu sunet si video sunt aici

, cat si remediul, un kit de reparatie, care, dupa spusele unora rezolva problema temporar, dupa un anumit numar de km zgomotul revenind. (Repair Kit 32106891974)

 

A doua problema si mult mai grava, este cauzata de ruperea unor suruburi din aluminiu, care tin strans motorul servodirectiei electric asistata, de caseta de directie. Intre motor si caseta, cu timpul, se aduna si formeaza un mediu propice pentru transformari chimice specifice, oxidare, corodare etc., ce intr-un final complet nefericit duce la ruperea suruburilor. Ruperea tuturor suruburilor provoaca desprinderea motorului de pe caseta si prin descentrarea acestuia caseta de directie este iremediabil afectata, necesitand costuri foarte mari de reparatie(caseta noua, geometrii, codari, multe ore de lucru).

 

Problema este dezbatuta pe larg aici: https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1469927

Aici este un video al unui nefericit ramas fara directie:

Aici este un video care prezinta cum arata o caseta de directie cu motorul servo atasat de ea:

 

Ce este interesant, suruburile din aluminium sunt tratate cu substanta impotriva desurubarii si oricum cu trecerea timpului ele se "sudeaza" foarte bine incat desurubarea lor fara rupere e o chestiune pur de noroc. In cazul in care aluminiul a si fost expus corodarii, orice tensiune il poate rupe fix cum ai rupe un sticks in dinti. In plus cei care au inca acasa circuitele electrice pe aluminiu, stiu foarte bine despre ce vorbesc.

 

Pentru desurubarea in astfel de conditii, este nevoie de foarte multa rabdare si stapanire de sine. Suruburile mai intai se incalzesc, dupa care se racesc imediat cu un spray cu gheata spre exemplu, dupa care se incearca desurubarea. In cazul in care nu merge, se repeta procedura.

 

Asadar in cazul lui lolik, ori a durat o gramada pana cand au exersat baietii procedura de mai sus, ori suruburile s-au rupt si baietii au exersat procedura cu motorul servo pe banc, posibil chiar si refiletarea gaurilor.

 

Pe aceasta cale le urez mult succes celorlalti posesori de F30 si le sugerez sa-si inspecteze caseta de directie cu prima ocazie, altfel exista sansa sa-si culeaga motorul servodirectiei din scutul motorului, si apoi, cateva mii de EUR sau de LEI mai tarziu, dupa caz, culesul unei casete de directie noua sau din dezmembrari este imperios necesar.

Link to comment
Share on other sites

am avut acel troncanit la masina mea un f30 , este vorba despre un plastic care s-a slabit si juca in interiorul casetei pe partea stanga .

cand dadeam in gropi la viteza mica ziceai ca pica roata .

Problema a fost rezolvata foarte usor de domnul Marius Raicu care se ocupa numai de casete de directii - Master Hyperion Service.

Se slabeste caseta cu cheia aceea speciala , strange acel plastic , apoi se strange caseta si problema este rezolvata.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Se pare ca sunt destul de multe modele afectate:

 

SERVICE ACTION. REWORK THE STEERING GEAR. Screws attaching the power pack to the steering gear may be broken. Broken screws result in noises during steering motions and variable steering assistance. Check Control Message (CCM) may be displayed.

 

34 Affected Products

Vehicles

MAKE MODEL YEAR

 

BMW 228I 2014-2016

BMW 320I 2013-2016

BMW 328D 2014-2016

BMW 328I 2012-2016

BMW 330E 2016

BMW 335I 2012-2016

BMW 340I 2016

BMW 428I 2014-2016

BMW 435I 2014-2016

BMW ACTIVEHYBRID 3 2013-2015

BMW M235I 2014-2016

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Are cineva idee daca este recall cu problema servodirectiei pentru f20? Din 2014? Mie, cred ca tocmai mi s-au rupt suruburile.....

 

Salut! Ai rezolvat ceva cu caseta? Astazi sau rupt si la mine suruburile, tot un bmw f 20 din 2013!

 

In DK la reprezentanța se schimba direct caseta, si nu se pune problema de revizii facute in reprezentanța!

Este totuși vorba de siguranța noastra si a participanților la trafic! Si este un defect de serie!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.