Jump to content

F10 530d


cataE90

Recommended Posts

Salut colegi!

 

Am si eu nevoie de cateva pareri.

Doresc sa achizitionez in primavara 2019 un BMW 530d an dupa 2013, neaparat M packet, scaune sport Recaro, faruri bixenon adaptive, navigatie mare si alte "dracovenii".

Daca imi puteti fi de ajutor as aprecia!

Detin un e90 320d non-lci de ceva timp, deci stiu cu ce se mananca BMW :))

Astept raspunsuri

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

referitor la an - masinile produse pana in 08-2013 sunt pre-facelift, dupa 08-2013 sunt facelift; diferentele vizuale sunt destul de mici, dar exista; si din punct de vedere tehnic cred ca sunt mici diferente.

referitor la dotari - nu stiu daca exista scaune recaro pe F10; stiu ca au 3 tipuri de scaune: normale, sport, comfort; toate cele 3 variante sunt ok, comfort cu ventilatie sunt cele mai avansate.

 

m paket - daca te intereseaza doar vizual, gasesti destul de usor pachetul de bare aftermarket, de calitate buna (1000 euro cu tot cu vopsit) sau OE (in jur de 1500 euro cu tot cu vopsit).

alte dotari interesante

- adaptive drive - bare stabilizatoare active + amortiazoare regalbile

- directie integrala - mai degraba de evitat, costuri ridicate in caz de probleme

- "5 butoane" - sistemele de asistenta (lane change warning, asistenta la franare, head-up display, lane change assistant, 360 view)

- faruri bixenon adaptive - la facelift au introdus faruri full led adaptive, colegii care au zic ca lumineaza foarte bine

- sonorizare - evita sistemul de sonorizare de baza, cauta minim hif, de preferat harman kardon

- comfort access, deschidere portbagaj electrica, asistent faza lunga, cutie automata sport, volan m cu padele, navi mare, cruise control adaptiv, oglinzi pliabile electric, ambient lights - dotari care iti fac viata mai usoara

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am gasit ceva care mi-a starnit interesul :))

 

https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81

 

Imi face cu ochiul LCI, ma decid pana in primavara daca o sa fie LCI sau nu, ce parere aveti de motorul cu 258 de cai?

 

Eu am testat un 3.0xd 258 cai cand ma decideam ce sa iau. Este impresionant, silentios si al dracului de puternic de pe loc.

 

AM ales totusi benzinar pentru a evita ADBLUE... care exista pentru euro 6

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am gasit ceva care mi-a starnit interesul :))

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-530-ID7GwPB6.html#contact_form#xtor=SEC-81

 

Imi face cu ochiul LCI, ma decid pana in primavara daca o sa fie LCI sau nu, ce parere aveti de motorul cu 258 de cai?

 

 

Motorul de 3000cc si 258 cai trage ft bine pe F10, cumpara cu incredere o masina cu aceasta motorizare!

Edited by six in line
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am testat un 3.0xd 258 cai cand ma decideam ce sa iau. Este impresionant, silentios si al dracului de puternic de pe loc.

 

AM ales totusi benzinar pentru a evita ADBLUE... care exista pentru euro 6

 

Ai ales benzinar pentru a evita probleme si totusi i-ai schimbat deja motorul....la cati km?A mea are adblue si merge linistita.

Link to comment
Share on other sites

Ai ales benzinar pentru a evita probleme si totusi i-ai schimbat deja motorul....la cati km?A mea are adblue si merge linistita.

 

 

I'am schimbat motorul pentru ca am considerat ca e mai rentabil decat sa il repar. Nici nu sper sa ai probleme cu adblue ca o sa imi dai dreptate

Link to comment
Share on other sites

Din ce zici tu schimbatul motorului e o problema mai mica, decat o problema la sistemul adblue:)))

 

Te apropi la cost. Nu zic ca e de dorit niciuna dar de banii aia eu macar ma aleg cu un motor folosit ~un an, nu cu o pompa schimbata :))

 

Am deviat de la subiect oricum

Link to comment
Share on other sites

Pai problemele cu adblue sunt muuult mai ieftine (senzori sunt 2 sau conducta) si nu pica toate 3.Ca costuri sunt undeva pe la 300-400 euro fiecare.Acuma sa ne intelegem comparatia nu isi are rostul,poate sa pice si un diesel si un benzinar depinde ce noroc ai.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.