BMWClub: BMW Romania: un nou serviciu 2.11.2018 - BMWClub

Jump to content

• 5 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

BMW Romania: un nou serviciu 2.11.2018 verificarea automobilelor

#1 User is online   Romulus 

• The insider
  • Group: Admin

Posted 01 November 2018 - 18:19

Simplu, gratuit şi transparent – BMW România a creat un serviciu online pentru verificarea automobilelor

Bucureşti. BMW Group România oferă proprietarilor de modele MINI şi BMW posibilitatea să verifice gratuit şi simplu dacă automobilele pe care le deţin sunt afectate de acţiuni tehnice sau rechemări în service. Ulterior, clienţii se pot adresa oricărui service autorizat şi pot obţine informaţiile relevante şi se pot programa pentru eventuale remedieri, toate realizate gratuit.
Procedura este simplă – clienţii completează un formular cu principalele date de contact şi seria de şasiu a automobilului. Solicitarea este redirecţionată către un service autorizat, la alegerea clientului. Service-ul va efectua verificarea automobilului într-o bază de date şi poate executa ulterior potenţiale remedieri de probleme, gratuit pentru client. Acesta primeşte o informare clară şi transparentă asupra acţiunilor tehnice şi/sau de rechemare la care este supus automobilul, precum şi informaţii despre procedura de remediere şi timpul necesar.

Acest proiect continuă demersul BMW Group România de susţinere a clienţilor cu modele achiziţionate second-hand prin servicii gratuite. Un serviciu disponibil de mai mulţi ani, accesibil prin acelaşi formular, oferă clienţii posibilitatea de a comanda manuale de utilizare, tot gratuit, în format electronic, pentru modelele deţinute.
Mai multe despre toate programele de service BMW care pot fi accesate prin formular, aici: https://www.bmw.ro/r...-importate.html
Pentru informaţii suplimentare, vă rugăm contactaţi:
BMW Group România
Alexandru Şeremet
Tel.: +40-726-266-224
E-mail: alexandru.seremet@bmwgroup.com
BMW Group

Datorită celor patru mărci ale sale - BMW, MINI, Rolls-Royce şi BMW Motorrad -, BMW Group este liderul mondial al constructorilor premium de automobile şi motociclete şi oferă servicii financiare şi de mobilitate premium. Reţeaua de producţia a BMW Group cuprinde 31 de facilităţi de producţie şi asamblare în 14 ţări; compania are o reţea globală de vânzări în peste 140 de ţări.
În 2017, BMW Group a vândut, la nivel mondial, peste 2.463.500 de automobile şi peste 164.000 de motociclete. În anul fiscal 2017, profitul brut a fost de 10,655 miliarde de euro, iar veniturile au fost de 98,678 miliarde de euro. La 31 decembrie 2017, BMW Group dispunea de o forţă de muncă de 129.932 de angajaţi.
Dintotdeauna, succesul BMW Group s-a bazat pe gândirea pe termen lung şi pe acţiunea responsabilă. Astfel, compania a pus bazele unei dezvoltări durabile în plan ecologic şi social prin lanţul de valori, responsabilitatea vastă a produselor şi un angajament clar pentru conservarea resurselor ca parte integrantă a strategiei sale.

#2 User is offline   Myx 

• Veteran
  • Group: Members

Posted 01 November 2018 - 20:37

am trimis si eu solicitare pt mhs militari desi am verificat dupa VIN la Baneasa si nu e nimic acum dar cine stie , pe viitor poate
0

#3 User is online   seaman 

• Senior

Posted 03 November 2018 - 08:38

Inteleg eu ca serviciul nu e chiar "online" . Trebuie practic sa te programezi pt o verificare la o reprezentanta .
1

#4 User is online   Romulus 

• The insider

Posted 03 November 2018 - 10:07

Nu cred, comunicatul de presa scrie clar online.

#5 User is offline   Tavicu 

• Membru

Posted 03 November 2018 - 10:38

Vad ca in formular scrie ca te cheama doar dupa ce iti confirma ca intradevar masina are un recall
0

#6 User is offline   enders 

• Pasionat

Posted 03 November 2018 - 11:53

Am completat si eu formularul, am primit un mail automat de la ei, acum astept sa vedem daca exista vre-o probmela/recall,
Oricum trebui sa le fac o vizita zilele astea, am impresia ca imi troncane caseta.
0

#7 User is offline   Bmw1 

• Începător

Posted 03 November 2018 - 12:46

Eu am fost contactat telefonic ca am un recall la E90 cu aeroterma care nu il avea acum cateva luni cand am verficat. Saptamana urmatoare merg la ei sa verifice au zis. La F20 nu am recall.
0

#8 User is online   seaman 

• Senior

Posted 03 November 2018 - 12:58

View PostRomulus, on 03 November 2018 - 10:07, said:

Nu cred, comunicatul de presa scrie clar online.

Pai eu vad ca trebuie sa completezi formularul si sa-ti aranjezi o vizita la reprezentanta,sa-ti spuna acolo daca ai vreun recall - normal ca e contra-cost. Nu scrie niciunde ca-ti trimit ei online un raspuns.
0

#9 User is offline   Andrei525 

• Membru

Posted 03 November 2018 - 14:07

*
POPULAR

Vad ca nu este asa simplu. Am completat si eu online si e cu programare in service. Au ramas fara clienti si incearca sa faca oamenii sa vina intr-un fel sau altul. Cand ajungi acolo iti gasesc ei ceva de schimbat pe la masina.

Simplu ar fi sa fie o rubrica unde scrii VIN ul si sa apara daca ai sau nu recall.
12

#10 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 03 November 2018 - 15:34

Mie mi-au raspuns pe email ca nu am recall momentan
1

#11 User is online   Rulipe 

• Nou venit
  • Pip

Posted 03 November 2018 - 15:51

Si cand incerci sa completezi formularul de ce te intreaba de programare? Cand selectezi pentru manual sau recall ar putea sa dispara partea aceea si sa apara pentru alte cerinte.
0

#12 User is online   Romulus 

• The insider

Posted 03 November 2018 - 16:52

BMW Romania nu are service-uri, dealerii au si sunt privati. Si masinile BMW Romania se repara la fel ca ale noastre in service-urile dealerilor.

Se verifica manual informatia din baza de date si esti programat pentru service in caz ca ai rechemare. Altfel nu.

#13 User is online   Romulus 

• The insider

Posted 03 November 2018 - 17:27

Nu vor fi rechemati in service decat cei a caror masina are o problema si necesita ceva reparatie sau investigatie. Altfel, nu.

#14 User is offline   deeJayOg 

• Senior

Posted 03 November 2018 - 18:34

Am ratat topicul inițial :)
Eu nu înțeleg de ce atâta scepticism și dubii. Introduci datele, vei fi ajutat. Nu introduci, nu. E alegere. Poți opta să mergi personal altfel.
Eu unul zic că e mare lucru asta și că e un pas bun către întărirea relației cu noi, clienții.

Eu deși sunt în baza lor de date (probabil m-ar fi chemat dacă era cazul) tot am trimis cererea.
-1

#15 User is online   Romulus 

• The insider

Posted 03 November 2018 - 18:46

Eu ma bucur pentru ca asa pot verifica toti.

#16 User is offline   deeJayOg 

• Senior

Posted 03 November 2018 - 18:47

Cred că a crescut probabil numărul de persoane care se perindau prin service-uri cu întrebări despre recall și probabil au avut nevoie de așa ceva. Dar, din nou, binevenit. Pe site-urile din afară ale BMW au de multă vreme asta.
0

#17 User is offline   mike2005 

• Membru

Posted 04 November 2018 - 16:28

View PostdeeJayOg, on 03 November 2018 - 18:47, said:

Cred că a crescut probabil numărul de persoane care se perindau prin service-uri cu întrebări despre recall și probabil au avut nevoie de așa ceva. Dar, din nou, binevenit. Pe site-urile din afară ale BMW au de multă vreme asta.

Da cel mai simplu era daca sa puna o aplicatie web simpla(o pagina) prin care sa poti verifica direct online numarul sasiului in baza de date cu rechemari. Probabil n-au vrut sa cheltuie bani pe asa ceva sau politica grupului Bmw interzice accesul online la bazele lor de date din diferite motive: securitate... Din cate vad se pot accesa bazele lor de date dintr-un domeniu mai restrans - retelele interne ale concesionarilor.

This post has been edited by mike2005: 04 November 2018 - 16:29

1

#18 User is online   Romulus 

• The insider

Posted 04 November 2018 - 17:48

Ma indoiesc ca dai access la asa aplicatie online. Nu face nici un sens.

#19 User is offline   Luciosu 

• Începător

Posted 04 November 2018 - 19:19

https://www.bmwusa.c...on-recalls.html

https://www.bmw.co.u...le-recalls#gref

Eu vad ca prin alte parti se poate. La noi, trebuie sa completezi formularul.. :)
4

#20 User is online   Romulus 

• The insider

Posted 04 November 2018 - 19:21

Americanii au si pistoale si nu au GDPR. Aici nu e America. Certati-va cu Junkers, nu cu mine.

Share this topic:

• 5 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

3 User(s) are reading this topic
2 members, 1 guests, 0 anonymous users

1. Rulipe,
  2. mushasi