Jump to content

BMW Romania: un nou serviciu 2.11.2018


Romulus

Recommended Posts

La Sibiu daca nu esti din Jina sau Poiana nu te baga ĂŽn seama sau sa fii macar un fost bisnitar.

Cei de la Sibiu nici acum nu mi-au raspuns la cererea pentru manual si recall, dar nu e problema se poate rezolva si altfel sau prin altii.

Pentru cei cu e9x, cred ca recallul de la clima este general valabil la toți.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La Sibiu daca nu esti din Jina sau Poiana nu te baga ĂŽn seama sau sa fii macar un fost bisnitar.

Cei de la Sibiu nici acum nu mi-au raspuns la cererea pentru manual si recall, dar nu e problema se poate rezolva si altfel sau prin altii.

Pentru cei cu e9x, cred ca recallul de la clima este general valabil la toĂâşi.

Azi am fost la cei de la Proleasing pentru recallul de la clima.

Programat la ora 10, am predat masina la ora 11, la ora 12 au bagat-o la rampa de electrica, au schimbat un cablu si la ora 15 am plecat de la ei, cred ca este un timp destul de mare pentru schimbarea unui cablu care nu cred ca dureaza mai mult de 20-25 de min.

Interactiunea cu clientii a fost de nota 10, timpul pierdut 4.

Daca intereseaza pe cineva, Acesta este codul piesei schimbate: 61118716086, ciudat este ca l-am cautat pe realoem si nu l-am gasit.

Ps: Daca vreti sa aflati despre vre-un recall cel mai bine e sa sunati la ei(orice dealer BMW).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am scris la Cobalcescu in Bucuresti si mi-au schimbt cardanul la X5 E70 LCI. S-au miscat binisor maxim 4 ore timp in care au asteptat sa se elibereze un mecanic. Munca efectiva nu cred ca a durat mai mult de o ora, in jumatate din timp nu a fost nimeni pe langa masina dar nu pot sa le reprosez nimic atat timp cat oamenii au fost sinceri de la inceput si mi-au zis cam cat dureaza. Am fost la serviceuri pentru treburi de o ora maxim si jumatate de zi nu se uitase nimeni la masina.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Acum vreo 3 saptamani am scris si am cerut -Automobile Bavaria Baneasa- pentru verificare si manual in limba romana; am fost sunat a doua zi de o domnisoara care a spus ca nu am recall iar pentru manual a spus ca pot trece oricand pe la ei si costa vreo 250 ron.

Am refacut emailul in data de 12.12 si am cerut Proleasing Motors - am fost sunat a doua zi de un domn si a spus ca nu am recall, iar pentru manual in limba romana transmite solicitarea colegilor si in data de 15.12 mi-au transmis manualul gratis, pe email.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

AstĂŁzi am primit prin curier, de la Automobile

Bavaria, o ĂŽnștiințare scrisa ĂŽn care sunt anunțat ca pentru mașina personala exista o acțiune de service la aeroterma. Deasemeni ĂŽmi recomanda sa anunț noul proprietar ĂŽn cazul ĂŽn care am vandut mașina

Frumos din partea lor

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ciudat. Deși acum 2 luni când am completat formularul mi-au transmis cĂŁ nu am niciun Recall, azi când am sunat la Bavaria BĂŁneasa mi-au zis cĂŁ sunt ĂŽn campanie. E ciudat deoarece pĂŁrea cĂŁ B47 e motorul afectat. MĂŁ gândesc cĂŁ o fi legat de faptul cĂŁ am Euro 6, poate e mai apropiat EGR-ul de cel de pe B47, naiba știe.

 

Noroc cu colegul neo_andersson cĂŁ am aflat de situație, cĂŁruia ĂŽi mulțumesc din nou pentru amabilitate. Altfel eu puteam sĂŁ jur cĂŁ nu sunt ĂŽn campanie.

 

Am programare deja pentru verificare și schimb (ĂŽn cazul ĂŽn care se dovedește cĂŁ e nevoie)

Link to comment
Share on other sites

Am scris de curiozitate celor de la Banat Car. Am completat formularul in dimineata asta si cam in 4 ore m-au contactat telefonic. Au fost foarte profi, de la bun inceput tipa mi-a spus ca a verificat seria de sasiu atasata solicitarii si ca nu exista campanii tehnice deschise pentru masina mea. Singurul lucru care e putin ciudat, este ca forma de contact aleasa ca email nu prea conteaza, dar oricum experienta a fost una buna. Edited by Crysis21
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cred ca Filaret a vazut discutia de aici :)))

Vezi ca e foarte posibil sa fii si tu afectat de acest Recall. Actualmente este o actiune pentru EGR pe majoritatea modelelor F10/11 cu motoare N47/N57. Completeaza formularul ala inca o data si mergi pe mana celor de la Filaret. Procedura e simpla. Mergi cu masina la ei, iti verifica seria de pe EGR si iti comunica daca trebuie sau nu schimbata piesa. Ideea e ca doar anumite intervale de serii sunt afectate de acest recall. Citisem despre asta si uite cum a fost in cazul meu: miercuri seara am completat formularul, joi dimineata mi-au raspuns ca exista o campanie pentru masina mea (F11 cu N47S1) si m-au programat pentru azi dimineata. De dimineata la ora 8 am fost la ei, a durat cred 10 minute verificarea si mi s-a confirmat ca EGR-ul intra in Recall si il vor schimba cand vine piesa. Din ce am discut cu cel de la acolo , citez:”....cam toate (N47/57) sunt afectate de acest recall.”. A ramas ca ma suna el cand vine piesa! Succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare,

 

Acum o saptamana am avut eroare cu "drivetrain". Am fost la ..un service specializat BMW (la care am schimbat si distributia in Ianuarie) .. si mi au zis ca e EGR + admisie + capac tacheti..etc (putin peste 10000 ron).

Citind pe forum, am gasit topicul acesta cu rechemari. Am sunat in call center Bavaria (0800800269 mi-au raspuns foarte repede) am aflat ca exista rechemare pentru EGR si caseta directie, am facut programare pentru saptamana viitoare. Pentru restul (admisie + capac tacheti) am facut o alta programare ca sa "reconfirm" necesitatea schimbarii lor..dar cel putin scutesc (sper) 3000 si pe EGR.

 

BMW F31 325D (218 cp), fabricat in Iunie 2013. Motor N47 - 3K71

 

In caz ca ajuta

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Serviciul mai nou ĂŽți zice din start dacĂŁ ai campanie tehnicĂŁ deschisĂŁ sau nu, doar dacĂŁ bagi VIN:

 

https://www.bmw.ro/ro/topics/offers-and-services/campanii-tehnice.html

 

La mine daca bag VIN imi scrie "Conform informaĂžiilor disponibile ĂŽn prezent, pentru automobilul tĂŁu existĂŁ campanii tehnice.". Sa inteleg ca masina face parte din recall si trebuie sa ma programez, nu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.