Jump to content

BMW Romania: un nou serviciu 2.11.2018


Romulus

Recommended Posts

  • 11 months later...

Salutare colegi si bine v-am gasit!

 

Din data de 14.04.2020 sunt noul posesor al unui BMW E91 LCI Motor N47T. Am reusit sa fac rost de intreg istoricul masinii de la un baiat care se ocupa cu asa ceva, iar cand am deschis documentul am fost intampinat de avertismentul "There are Technical Campaigns for this vehicle. - Service Action in Case of Customer Complaint (SACC): Topic "Exhaust-Gas Recirculation Cooler Nx7".

 

Chestia este ca atunci cand fac verificarea la bmw pe site la Rechemari tehnice, acolo imi spune "Conform informaĂžiilor disponibile ĂŽn prezent, nu existĂŁ nicio campanie tehnicĂŁ pentru automobilul tĂŁu."

 

Pe langa aceasta mare neconcordanta, observ ca masina a mai beneficiat de 2 reparatii tip recall chiar inainte sa fie vanduta la licitatie de catre dealerul BMW "WAHL-GROUP GebrauchtwagenCenter Alfred Wahl GmbH & Co. KG":

- 08/08/2019 E8x E9x Install repair cable battery positive line

- 06/19/2019 E9x F1x N47 Implement software update Euro 5 (Group A2)

 

Masina are 290.000 km, nu stiu cum a "scapat" prin atatea revizii fara acea verificare, mai ales fiind vanduta de un dealer BMW. Am completat acel formular la ei pe site si astept raspuns de la Cobalcescu Pitesti...va tin la curent cu raspunsul primit

 

P.S. raportul pdf este mai mare de 1MB si nu l-am putut atasa, dar am pus pozele cu informatiile importante.

 

0sjePSv.png

Y5trehy.png

o1G1WPS.png

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca acest recall nu este de foarte mult Timp, nu ti apare pentru ca inclusiv pe site ul Bmw ĂŽți spune ca nu este 100% corect.

 

Ai campanie deschisĂŁ pe egr clar, ce ai tu acolo e sigur, știu pentru ca m a ajutat si pe mine un coleg de pe forum acum câțiva ani si asa am aflat de niste campanii, aratĂŁ aproximativ cam la fel ca fișierul tau.

 

Ar trebui sa te programezi cu mențiunea “ vreau sa verific mașina, am campanie deschisĂŁ din câte știu”

 

 

Apropo, sa-l stĂŁpânești sĂŁnĂŁtos fĂŁrĂŁ incidente !

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca acest recall nu este de foarte mult Timp, nu ti apare pentru ca inclusiv pe site ul Bmw ĂŽți spune ca nu este 100% corect.

 

Ai campanie deschisĂŁ pe egr clar, ce ai tu acolo e sigur, știu pentru ca m a ajutat si pe mine un coleg de pe forum acum câțiva ani si asa am aflat de niste campanii, aratĂŁ aproximativ cam la fel ca fișierul tau.

 

Ar trebui sa te programezi cu mențiunea “ vreau sa verific mașina, am campanie deschisĂŁ din câte știu”

 

 

Apropo, sa-l stĂŁpânești sĂŁnĂŁtos fĂŁrĂŁ incidente !

 

Multumesc pentru lamuriri si urari :drinks: Va anunt imediat ce imi confirma programarea pentru constatare si rezultatul.

Link to comment
Share on other sites

Am sunat astazi la Cobalescu Pitesti si i-am spus domnului care mi-a raspuns ca am verificat istoricul de service BMW si imi apare campanie deschisa pentru EGR. Mi-a cerut ultimele 7 cifre din VIN sa verifice si el, dar mi-a spus ca ce am eu in istoric si ce ii apare si dansului este doar un "info" si nu o rechemare efectiva.

 

Mi-a spus ca daca vreau pot sa trec si pe la ei le service sa imi arate acelasi lucru in programul lor, dar la masina nu au ce sa verifice :nea:

 

Later edit:

Acum am observat si eu ca numarul de campanie contine "info" iar la

"Local campaign number:" nu este completat nimic...

post-98578-0-58939500-1587542442_thumb.png

Edited by cataliin93
Link to comment
Share on other sites

Scrie in case of Customer Complaint. Teoretic asta ar implica ca el ca și client să reclame o problemă.... întrebarea e ce problemă ar putea să reclame. Este oricum vorba de N47 de pe E91, care e o idee diferit, chiar dacă are 184cp. Posibil să nu fie chiar aceeași situație ca la F30/F10 cu B47. Mai ales că vorbim de N47. Deși la N47 de pe F30 am avut schimbat răcitorul cu rechemare. Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Exact , clientul trebuie sa reclame o problema, dar daca nu se gĂŁsește nimic exista si posibilitatea sa nu ti schimbe.. e cu dus-intors. In fine, ideea principala este ca se poate schimba egr complet in baza respectivului info sau nu.. depinde de dealer daca vrea sa te ajute sau nu.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru sfaturi si idei. Chestia este ca masina are 289.xxxkm dar vazand istoricul de service cu mesajul de recall, si citind ca au fost colegi chiar si aici pe forum care au patit sa le ia foc masinile, imi lasa un sentiment de neliniste.

 

O sa astept sa mai treaca 1-2 luni, sa fac rar-ul si toate schimburile necesare la masina si o sa tin sub observatie nivelul la antigel si egr-ul.

 

De 1 sapt am tot citit forumul cap coada despre intretinere, uleiuri, cutie automata si ultimele 100 pagini despre distributia N47, dar capota nu stiu daca am ridicat-o de 2 ori de cand am cumparat masina :laugh:

Edited by cataliin93
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salut! De la inceputul anului sunt posesorulul unui bmw f31, 320d 2012, 184cp. A fost adus anul trecut in Romania. Schimburile de ulei si de filtre au fost facute la service-uri normale de vechiul proprietar (facturi). Va rog sa ma invatati (sau sa ma ajutati) cum pot sa aflu daca are rechemare. Am incercat, pe link-ul de mai sus, dar zice ca nu are nicio rechemare. Din cate am inteles citind pe ici pe colo, deoarece nu e in reteaua din Romania poate sa nu apara. Va intreb, cu urgenta , pt ca imi apare, cam doua zile DA una NU, aprins martorul motor (limp mode). La o prima verificare apare ca e pe duca EGR-ul, partea electronica. El e curat. Am 217k km. Am mai vazut pe forumuri ca poate sa fie un senzor. Daca e rechemare poate scap. Multumesc pt ajutor.
Link to comment
Share on other sites

Salut! De la inceputul anului sunt posesorulul unui bmw f31, 320d 2012, 184cp. A fost adus anul trecut in Romania. Schimburile de ulei si de filtre au fost facute la service-uri normale de vechiul proprietar (facturi). Va rog sa ma invatati (sau sa ma ajutati) cum pot sa aflu daca are rechemare. Am incercat, pe link-ul de mai sus, dar zice ca nu are nicio rechemare. Din cate am inteles citind pe ici pe colo, deoarece nu e in reteaua din Romania poate sa nu apara. Va intreb, cu urgenta , pt ca imi apare, cam doua zile DA una NU, aprins martorul motor (limp mode). La o prima verificare apare ca e pe duca EGR-ul, partea electronica. El e curat. Am 217k km. Am mai vazut pe forumuri ca poate sa fie un senzor. Daca e rechemare poate scap. Multumesc pt ajutor.

 

Salut Marian!

O diagnoza cred ca te ajuta cel mai bine...

 

Din punct de vedere ar rechemarii, ai 3 posibilitati:

1. Suni maine la BMW Romania (0800 800 269) si ii rogi sa verifice pe baza VIN-ul daca ai vreo rechemare. Poti sa le spui de problema cu EGR-ul si ca ai citit pe net si e foarte periculos

2. Suna la una sau mai multe reprezentante si le spui ca ai probleme ca EGR-ul (ca ai observat ca pierde antigel ?!) si din ce ai citit tu ar fi un recall masiv pe problema asta si sa verifice si la tine. Nu ar trebui sa te coste nimic.

3. Rogi pe cineva de pe forum sau daca ai pe cineva care iti poate scoate istoricul de reprezenta BMW. Eu acolo am descoperit ca am rechemare pentru EGR, dar doar daca e vorba de "customer complaint"

 

P.S. Am acelasi motor ca tine, doar ca pe E91 LCI.

Link to comment
Share on other sites

Salut! De la inceputul anului sunt posesorulul unui bmw f31, 320d 2012, 184cp. A fost adus anul trecut in Romania.

daca stii din ce tara e adusa , scrie la BMW.xxx din tara de origine , o sa-ti ceara dovada ca este a ta masina ( CIV , Certificat de Inmatriculare , Contractul de cumparare , orice alt act care dovedeste ca este a ta ) . Le scanezi sau fotografiezi si le trimiti pe adresa lor de email . Daca masina are campanie ReCall , atunci ei iti vor spune exact . Daca nu , nu .

Spor

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.