Jump to content

MOL a introdus un nou combustibil


Dan_316i

Recommended Posts

MOL România a introdus un nou tip de combustibil, Racing Plus, care costã 13,99 lei/litru. Este pentru prima datã când În România se vinde direct la pompa combustibil pentru maºini de curse sau pentru automobile cu motoare de Înaltã performanÞã.

În cazul motoarelor supraalimentate pe benzinã este recomandat un combustibil cu cifrã octanicã mai mare, care poate oferi mai multã performanþã ºi un consum mai scãzut de combustibil.

 

În Bucureºti doar douã staþii au acest combustibil disponibil: în zonele Timpuri Noi ºi Nicolae Caramfil. Combustibilul are o cifrã octanicã de 102 ºi o densitate de 0,7555 g/cm cub la 15 grade Celsius.

 

Pe siteul MOL Romania nu se dau informatii suplimentare, dar vecinii unguri au actualizat siteul.

Link to comment
Share on other sites

Se poate bineinteles.

De fapt merge bagat si in 316i,intrebarea este daca ajuta sau face vreo diferenta?

 

Cam in toate tarile au inceput sa ofere asa ceva la pompa, are legatura cu goana dupa cai putere si masiniile modificate care sunt tot mai multe.

 

Asta imi aminteste de o faza de acum cateva zile cu un Chinez ce avea un Jaguar Ftype inchiriat ,iar tipul nu stia ce combustibil sa bage in rezervor.

L-am ajutat putin,m-am uitat in bord si am vazut ca acul de la rpm indica pana in 8k cea ce m-a dus cu gandul la benzinar.Greu m-am inteles cu el sa bage benzina

, intr-un final a bagat pe cea de 95.

Cost inchiriat masina £130 pe zi :)

Link to comment
Share on other sites

cam la toate zice asta, problema e daca se si simte. O singura data am bagat ceva de la Rompetrol cea mai scumpa benzina si s-a simtit diferenta am vrut sa cobor sa vad daca nu cumva e alta masina :) , in rest la fel peste tot.Probabil ca in cazul de care zic eu am bagasem ceva 95 de calitate foarte proasta.
Link to comment
Share on other sites

Aha, ce bine! Acum pot să-mi iau liniștit Ferrari :)

 

Acum serios vorbind, interesant și nu în același timp. În Germania face sens așa ceva, de exemplu, pentru că ai și un circuit unde să "te dai". Altfel nu văd folosul real în a alimenta cu așa ceva doar ca să stai la semafoare în trafic.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Diferenta majora este data de aditivi, astfel, cu un aditiv de calitate iesi mai bine.

Sunt circuite si in Romania :).

 

Nu are legatura doar cu aditivarea, este o benzina mult mai oxigenata, care odata ajunsa in camera de ardere produce detonatiile mult mai tarziu, deci este mult mai eficienta. Dar si mai scumpa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.