Jump to content

Bmw e 91 actuator


Marius Andu

Recommended Posts

Salut club am o problema de ceva timp și nu reușesc sa ii dau de cap , mai exact totul a plecat de la pierderea uleiului sa gĂŁsit turbina defecta , am reparat turbina dar uneori lucra alteori nu am avut scurt ĂŽntre ecu și actuator am fost la un electrician am refĂŁcut instalația , mi-a zis ca debitmetru nu lucreazĂŁ in valori , l-am schimbat și pe acela și mașina totuși face la fel , Menționez ca turbina fluiera și nu deschide bine actuatorul la turație micĂŁ trebuie apĂŁsatĂŁ accelerația de mai multe ori și ĂŽși da drumul actuatorul are 2 pete de vopsea Galbena , bĂŁnuiesc ca a mai fost schimbat cu unul second hand . Mai exact turbina noua , instalația electricĂŁ noua debitmetru nou soft egr și DPF Off și filtrul scos ieri am fost de am pus debitmetru și sa gĂŁsit și o eroare pe actuator care au șters-o bĂŁieți am dat o tura , nu a Mai apĂŁrut , a mai patit cineva așa ceva ? Și care sunt simptomele unui actuator defect ? Ajutați-ma va rog. Ma confrunt cu aceasta problema de ceva timp

Și vreau sa o rezolv , fĂŁrĂŁ actuator sa deschidĂŁ ma ia și un logan , sa schimb actuatorul ? Pana acum am mers fĂŁrĂŁ debitmetru , și parca mai rar ĂŽmi cĂŁdea actuatorul , acuma cu debitmetru parca mai des , la prima cheie lucreazĂŁ actuatorul dar deschide la fel de prost de fluiera și când scade in turatie sub 2000 incepe sa garaie (fleoscaie ) .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

.... am reparat turbina dar uneori lucra alteori nu am avut scurt între ecu și actuator am fost la un electrician am refăcut instalația , mi-a zis ca debitmetru nu lucrează in valori , l-am schimbat și pe acela și mașina totuși face la fel ,

 

Menționez ca turbina fluiera și nu deschide bine actuatorul la turație mică trebuie apăsată accelerația de mai multe ori și își da drumul actuatorul are 2 pete de vopsea Galbena , bănuiesc ca a mai fost schimbat cu unul second hand .

 

 

Mai exact turbina noua , instalația electrică noua debitmetru nou soft egr și DPF Off și filtrul scos ieri am fost de am pus debitmetru și sa găsit și o eroare pe actuator care au șters-o băieți am dat o tura , nu a Mai apărut , a mai patit cineva așa ceva ? Și care sunt simptomele unui actuator defect ?

 

Mai intai nu prea se intelege ce este nou pe masina?

Turbina si debitmetru sunt noi?

Apoi ce-i cu petele de vopsea?

Te-ai atins de ele? Alea sunr sigilii de garantare pentru cei care au pus turbina (daca vrei..) LA PUNCT pe STAND! Ma refer la suruburile mici de pe actuaror.

Actuatorul este al turbinei NU SE FACE NICI UN DIAGNOSTIC SEPARAT; se regleaza o data pe turbina si asa TREBUIE sa stea.

(..numai pe forumul asta se crede ca actuatorul e vreo piesa separata..)

 

Apoi debitmetru, chiar daca este nou(!) daca NU i se face adaptarea pe motor calculatorul nu stie ca are alt debitmetru(!) sa masoare cu/dupa el aerul. Masoara inca dupa parametri celui vechi, daca vrei, cu toate ca nu este chiar asa; dar sigur trebuie sa i se faca ADAPTAREA.

Daca nu ma crezi, in Carly poti sa vezi daca (cand) alegi "parameter" si selectezi Air Mass.. un debitmetru calibrat/adaptat coboara in debit de aer masurat la 30 Kg/h, cand inainte foarte probabil se statea la 50 kg/h.. in relanti.

 

Asadar lucrurile trebuie luate pe rand.

Turbina este noua si crezi ca nu functioneaza ia legatura cu producatorul/vanzatorul...

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.