Jump to content

Cutie automata BMW F30


Recommended Posts

Salutare !

 

Am un BMW F30 diesel 163 cp din 2014 cu 209000 km reali , verificati.

Din cand in cand mai smuceste cand plec de pe loc iar cand schimba, in viteza 1 , 2 si 3-a , se simte ca o face cam greu, infranata sa zic asa, mai ales cand e rece masina.

 

Ce poate fi ? E normal cand e uleiul rece in cutie sa se mai intample asta ???

 

Cei de la BMW mi-au comunicat ca uleiul in cutie e life time si nu se schimba !

 

Are vreo influenta ca nu s-a schimbat uleiul pana acum in cutie ?

 

Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Se schimba si uleiul din cutie. Conform producatorului (ZF) uleiul se schimba intre 80.000 si 12.000KM, in functie de modul de exploatare al masinii.

 

Mai multe detalii poti sa gasesti si aici - http://www.bmwclub.ro/forums/topic/179267-schimb-ulei-cutie-automata/page__hl__cutie+automata__st__240.

 

Mai sunt o gramada de discutii pe forum pe tema asta.

 

Cei de la BMW au politica de Lifetime dar din ce stiu eu Lifetime pentru ei inseamna cat timp masina este in garantie.

 

In acelasi timp exista si dealeri BMW care au oferte pentru schimbul de ulei:) - https://www.bmwproleasing.ro/2018-q2-bmw-service-revizii-cutii-de-viteze-automate/

 

 

Cred ca ar fi recomandat si la tine sa schimbi uleiul si sa resetezi adaptarile la KM pe care ii are masina. Este foarte posibil sa iti rezolve problema.

Edited by Saghy
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Se schimba si uleiul din cutie. Conform producatorului (ZF) uleiul se schimba intre 80.000 si 12.000KM, in functie de modul de exploatare al masinii.

 

Mai multe detalii poti sa gasesti si aici - http://www.bmwclub.ro/forums/topic/179267-schimb-ulei-cutie-automata/page__hl__cutie+automata__st__240.

 

Mai sunt o gramada de discutii pe forum pe tema asta.

 

Cei de la BMW au politica de Lifetime dar din ce stiu eu Lifetime pentru ei inseamna cat timp masina este in garantie.

 

In acelasi timp exista si dealeri BMW care au oferte pentru schimbul de ulei:) - https://www.bmwproleasing.ro/2018-q2-bmw-service-revizii-cutii-de-viteze-automate/

 

 

Cred ca ar fi recomandat si la tine sa schimbi uleiul si sa resetezi adaptarile la KM pe care ii are masina. Este foarte posibil sa iti rezolve problema.

 

Multumesc frumos pentru raspuns !

Este posibil ca dupa ce schimb uleiul , dupa spusele unora, sa schimbe mai urat, sa agate...sau alte simptome negative.

Exista posibilitatea sa se reseteze setarile cutiei de viteze ?

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Depinde de abuzurile cutiei până atunci. Da, există un risc să ai alte simptome mai rele, dar în general nu se întâmplă asta. A pierdut trenul primului schimb din păcate, asta e. Chiar și așa, poate nu faci totuși Flush, deși în situația ta se pare că așa e recomandat: Dacă nu s-au făcut la timp schimburile și se face târziu, să faci direct flush.

În mod normal se face schimbul prin metoda gravitațională (se schimbă cât curge doar).

 

Resetarea adaptărilor e de obicei recomandată. Unii zic că nu, alții că da. Eu am făcut-o de exemplu. M-a speriat inițial pentru că părea mai rău, apoi și-a refăcut adaptările și a fost totul bine. Eu cred că e bine să le faci oricum, mai ales dacă ai avut alt proprietar înainte care avea cel mai probabil alt stil de condus.

 

Cât timp uleiul în cutie e rece, și dacă e rece și afară e oarecum normal să ai niște mici ezitări ale cutiei, dar nu șocuri. E abia sezizabil și e normal. Nu șocuri, repet, doar o mică ezitare să zicem, abia sesizabilă - întradevăr pare ca o înfrînare, doar că trebuie să dispară destul de rapid și să nu prea o observi.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Depinde de abuzurile cutiei pânĂŁ atunci. Da, existĂŁ un risc sĂŁ ai alte simptome mai rele, dar ĂŽn general nu se ĂŽntâmplĂŁ asta. A pierdut trenul primului schimb din pĂŁcate, asta e. Chiar și așa, poate nu faci totuși Flush, deși ĂŽn situația ta se pare cĂŁ așa e recomandat: DacĂŁ nu s-au fĂŁcut la timp schimburile și se face târziu, sĂŁ faci direct flush.

Ăn mod normal se face schimbul prin metoda gravitaționalĂŁ (se schimbĂŁ cât curge doar).

 

Resetarea adaptĂŁrilor e de obicei recomandatĂŁ. Unii zic cĂŁ nu, alții cĂŁ da. Eu am fĂŁcut-o de exemplu. M-a speriat inițial pentru cĂŁ pĂŁrea mai rĂŁu, apoi și-a refĂŁcut adaptĂŁrile și a fost totul bine. Eu cred cĂŁ e bine sĂŁ le faci oricum, mai ales dacĂŁ ai avut alt proprietar ĂŽnainte care avea cel mai probabil alt stil de condus.

 

Cât timp uleiul ĂŽn cutie e rece, și dacĂŁ e rece și afarĂŁ e oarecum normal sĂŁ ai niște mici ezitĂŁri ale cutiei, dar nu șocuri. E abia sezizabil și e normal. Nu șocuri, repet, doar o micĂŁ ezitare sĂŁ zicem, abia sesizabilĂŁ - ĂŽntradevĂŁr pare ca o ĂŽnfrĂŽnare, doar cĂŁ trebuie sĂŁ disparĂŁ destul de rapid și sĂŁ nu prea o observi.

 

Exact asa se intampla la mine, mici infranari, abia sesizabile in vitezele 1,2,3. Cand iau piciorul de pe acceleratie pare ca se infraneaza si masina mai tare decat ar trebui sa o faca, tot cand e rece.

Deci, in concluzie, ce inseamna flush ? Scuze, dar nu ma prind ce ar insemna !

Sa inteleg ca pot reseta setarile cuteiei de viteze si sa fie simptome mai bune in viitor ?

 

Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Exact asa se intampla la mine, mici infranari, abia sesizabile in vitezele 1,2,3. Cand iau piciorul de pe acceleratie pare ca se infraneaza si masina mai tare decat ar trebui sa o faca, tot cand e rece.

Deci, in concluzie, ce inseamna flush ? Scuze, dar nu ma prind ce ar insemna !

Sa inteleg ca pot reseta setarile cuteiei de viteze si sa fie simptome mai bune in viitor ?

 

Multumesc anticipat !

 

Asa imi face si a mea, chiar si dupa schimbul total de ulei in cutie.. Efectul de "slingshot".. Flush inseamna sa schimbi cu totul, cu un aparat special; metoda gravitationala insamna sa dai doar baia jos si dupa sa completezi cat a curs

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Asa imi face si a mea, chiar si dupa schimbul total de ulei in cutie.. Efectul de "slingshot".. Flush inseamna sa schimbi cu totul, cu un aparat special; metoda gravitationala insamna sa dai doar baia jos si dupa sa completezi cat a curs

Multumesc, deci sa nu imi fac griji ?

Nu am nicio surgere la cutie....cand se incalzeste si mai ales de la viteza a 4-a in sus nici nu se simte cand schimba....e foarte lina schimbarea.

 

O zi buna !

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, deci sa nu imi fac griji ?

Nu am nicio surgere la cutie....cand se incalzeste si mai ales de la viteza a 4-a in sus nici nu se simte cand schimba....e foarte lina schimbarea.

 

O zi buna !

 

Probabil ca o uzura exista.. treaba asta nu pot spune ca este normala dar nici atat de unica incat sa spun ca esti singurul afectat.

 

M'am documentat pe internet si am gasit cateva software care mai atenueaza..

 

Cred ca singura solutie reala este overhaul la cutie.. insa, personal, astept pana face mai rau.

Edited by Magnusy
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca o uzura exista.. treaba asta nu pot spune ca este normala dar nici atat de unica incat sa spun ca esti singurul afectat.

 

M'am documentat pe internet si am gasit cateva software care mai atenueaza..

 

Cred ca singura solutie reala este overhaul la cutie.. insa, personal, astept pana face mai rau.

 

OK si mai exact ce presupune aceasta revizie generala a cutiei, presupune si schimb de ulei la cutie si altele ???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Merci !

Am schimbat uleiul și capacul de la cutie. Schimba mai bine dar ca d e rece , in trepta 1 și 2 are o micĂŁ , dar foarte micĂŁ , nu știu cum sa ma exprim, ĂŽnfrânare. DupĂŁ vreo 5 minute nu mai se simte aproape deloc. Trebuie sa fac o resetare a cutiei acum ca am ulei nou , proaspĂŁt schimbat ???? Aștept pĂŁreri. Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat uleiul și capacul de la cutie. Schimba mai bine dar ca d e rece , in trepta 1 și 2 are o micĂŁ , dar foarte micĂŁ , nu știu cum sa ma exprim, ĂŽnfrânare. DupĂŁ vreo 5 minute nu mai se simte aproape deloc. Trebuie sa fac o resetare a cutiei acum ca am ulei nou , proaspĂŁt schimbat ???? Aștept pĂŁreri. Mulțumesc.
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat uleiul și capacul de la cutie. Schimba mai bine dar ca d e rece , in trepta 1 și 2 are o micĂŁ , dar foarte micĂŁ , nu știu cum sa ma exprim, ĂŽnfrânare. DupĂŁ vreo 5 minute nu mai se simte aproape deloc. Trebuie sa fac o resetare a cutiei acum ca am ulei nou , proaspĂŁt schimbat ???? Aștept pĂŁreri. Mulțumesc.

 

E normal sa faca asa cand e rece...softul ei nu iti da voie sa o fortezi pt ca uleiul e rece si foarte vascos...imediat ce se incalzeste aceasta senzatie de lenesa/infranare dispare.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da, este necesara o resetare a adaptarilor cutiei dupa schimbul de ulei. In mod normal cei de la service trebuiau sa o faca. Primii 100 de km dupa resetare o sa schimbe mai "brutal" pana invata stilul tau de condus si pana isi reface adaptarile. Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Da, este necesara o resetare a adaptarilor cutiei dupa schimbul de ulei. In mod normal cei de la service trebuiau sa o faca. Primii 100 de km dupa resetare o sa schimbe mai "brutal" pana invata stilul tau de condus si pana isi reface adaptarile.

Salut. Am schimbat uleiul la reprezentanta ZF din București și au schimbat doar 5 litri de ulei, nu 7 litri sau mai mult. DupĂŁ schimb și resetare cutie , când schimba, mai ales pana ajunge uleiul la motor la 50 de grade , se simte o ușoarĂŁ ĂŽnfrânare , mai ales in treptele 1,2,3 și 4. Este normal ? Trebuia sa schimbe tot uleiul din cutie , adicĂŁ 7 litri ??? Aștept un rĂŁspuns. Mulțumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Cum ți-am zis și mai sus, "înfrânarea" e normală dacă nu e ceva deranjant și abia sesizabilă. Prin metoda gravitațională nu se schimbă decât atât ulei cât curge și este ok. Intră mult mai mult doar în situația în care faci prin metoda Flush schimbul uleiului. Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Merci. Dar e normal , in modul confort , la anumite trepte când schimba sa scadĂŁ la 1500 ture iar la altele sa scadĂŁ la 1200 ture ? AdicĂŁ in momentul când schimba treptele, la unele scade la 1500 ture, la altele la 1200 ture, nu trebuie sa fie o constanța când schimba ? Sa scada constant la 1500 ture ? Merci.
Link to comment
Share on other sites

La mine ma mai prinde intre schimburi sa zic, cand sunt pe la 1500, schimba + , eu ridic de pe acceleratie, schimba iar inferioara apas iar un pic iar schimba o treapta si atunci are acea infranare dar e de la utilizator, si-o dau pe manual :D

 

Uneori iti scade turatia asa jos pt ca schimba doua trepte, mergi pe manual si vezi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.