Jump to content

Greseala in talon


Wtbtongueqt

Recommended Posts

Salutare! Acum 2 luni mi-am cumparat un e36 318is. Am platit o firma de acte auto sa suporte cozile de la primarie si inmatriculari in locul meu si acum ma semi bucur de mașina. Spun "semi" pentru ca in noul talon masina figureaza ca fiind neagra in loc de albastra. Fostul proprietar a vopsit-o si a facut toate demersurile pentru ca noua culoare sa figureze in talon. In cazul de fațĂŁ sunt nevoit sa merg si eu sa declar noua culoare si sa platesc taxa sau au gresit cei de la inmatriculari cand au facut transcrierea pe numele meu?

 

Intreb pentru ca sunt aproape sigur ca e o greseala(nu cred ca a facut cineva o procedura atat de tampita incat sa ma faca sa returnez noul talon imediat ce l-am scos din plic doar ca sa modifice o culoare) dar totusi vreau sa fiu sigur

Link to comment
Share on other sites

Da, din pacate trebuie sa mai faci un drum la rar.

La mine era gresit in carte si culoarea masinii si seria motorului, ce-am mai tras cand am luat masina de la primul propietar, imi cereau acte doveditor de la motor, m-au facut sa pun alt motor cu chitanta, motorul a fost praf, am pus motorul masinii la loc am fost la rar iar si mi-au zis ca de fapt e motorul ei dar a fost o gresala si cand l-am intrebat de ce a trecut si alta culoare (din albastru in negru), mi-a zis ca asa a vazut domnul inginer.

Nu am fost primul, am mai auzit ca mai trec serii si culori din burta, la BMW te chinui un pic sa veszi seria...

Acum in carte am 2 serii de motor si culoarea schimbata,(acum trecute si cele ale masinii) cand de fapt masian era asa din fabrica...cel putin de cand o am, 3 ani, nu am avut nici o problema cu ea...decat tiganeala de la inceput...

Deci nici RAR-ul nu e sfant....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Scuze de intarIere. Am fost plecat in ultima perioada din țara si abia acum mi-am facut timp sa revin cu un update. Am mentionat in civ culoarea albastra impreuna cu inca un set de roti 225/45 R17, ambele mentiuni fiind omise in transcrierea talonului pe numele meu. Maine dimineata o sa fac un drum pana la inmatriculari sa vad ce s-a intamplat. Un lucru e sigur....cineva isi uitase ochelarii sau cheful in ziua respectiva, iar cel mai probabil voi fi pus sa platesc iar taxa de reemitere talon. Voi reveni maine cu vești.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.