Jump to content

Bmw e81 pregatiri de iarna


lonut_drg

Recommended Posts

Salutare!

In conditiile in care vine iarna cu toate capriciile ei se ridica o problema in legatura cu masina iubitei mele si anume inghetul geamurilor/chederelor.

La masinile normale nu ar fi o problema dar ma gandesc ca in cazul ei unde geamul are direct contact cu chederul si la fiecare deschidere a usii acesta se lasa putin in jos este posibil sa apara probleme.

Ma gandesc ca or sa apara probleme de genul se blocheaza geamul pe cheder si se forteaza motorasul acela sau mai stiu eu ce alte chestii.

Are cineva e81? cum este iarna? este o solutie care impiedica inghetul daca este aplicata pe chedere?

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu la Passat CC n am avut probleme, si se lasau toate 4 geamurile cand deschideam masina.

 

Daca e geamul tot inghetat e normal sa apara probleme, daca il cureti inainte sa deblchezi masina atunci nu se intampla nimic.

 

Exista si solutii care se dau pe chedere iarna etc, eu am folosit doar spray pt gheata , atat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eu am urmatoarea problema

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/186279-geam-sofer-nu-mai-misca/

 

a 11-a iarna a masinii. Prima iarna si primavara a stat in garaj.

 

ma asteptam sa aiba ceva protectie motorasul/ regulatorul dar se pare ca nu exista protectie si motorasul s-a dus.

 

Daca imi aduc bine aminte am curatat gheata si zapada ce era la vedere (1 cm deasupra portierei) dar cred ca mai era gheata care bloca geamul si in portiera. Cred ca se poate forma mai multa gheata in portiera ce iti poate bloca geamul decat pe cheder.

 

Partea buna e ca in pozitia in care e geamul imobilizat la mine acum , sus maxim, nu imi atinge in cheder dar e inchis foarte bine. Deci nu am o urgenta cu schimbat motorasu.

 

Solutia ar fi sa acoperi cu ceva geamurile si parbrizul. Nu stiu daca au la reprezentanta asa ceva , parca am vazut pe undeva dar nu stiu unde. Sau poate nu am vazut. o mini husa ce acopera fix parbrizul si geamurile la E81.

Edited by Core
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

apropo de problema aceasta cu iarna, inghet si e81.

 

Am fost putin pe graba intr-o dimineata si am fortat portiera si implicit geamul care era inghetat.

Pentru ca la e81 geamul trebuie sa se lase putin in jos in momentul in care deschizi portiera, acesta fiind inghetat a cauzat aparitia unei mari erori in bord - "power window anti trap function failure".

Problema este ca geamul nu se mai misca nici in sus nici in jos - nororcul meu ca a ramas ridicat, cat sa pot deschide si portiera.

 

Am citit cred ca toate dicutiile existente pe web despre aceasta problema, destul de comuna se pare. Am incercat si resetarea geamurilor, dar cel dp partea dreapta pur si simplu nu se mai misca.

 

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Exista o rezolvare? ( inafara de inlocuirea motorasului de actionare a geamului) ?

Se poate rezolva ceva din tester? - ma gandesc ca eroarea aceea nu permite deschiderea geamului

 

Help ! :)

Edited by cristi2391
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.