Jump to content

EGR OFF 320d 150 cp 2004


Recommended Posts

Salutari.Doresc putin ajutor din partea cunascatorilor.Detin un BMW 320d 150 CP din 2004 si m-am gandit sa anulez EGR si racitorul de gaze toate bune pana cand am demontat racitorul de gaze si am observat ca nu pot pune pe capatul de jos la galerie capacul, era dintro bucata teava de racitor si am decis sa il dau jos de tot dar din nou dilema .....raman doua tuburi de la racire.Intrebarea mea este cu ce sa le inchid sunt ceva dopuri speciale sau caut un furtun lung sa le impreunez>>?Ma gandeam si la o metoda de a le topi adica se le inchid prin topire incalzire.Ceva idei pareri !! Edited by Teodora12MTA
Link to comment
Share on other sites

S-a rezolvat intr-un final am adaugat un furtun .Dar acuma e dilema ca nu mai urca apa la 90 asa imi facea si inainte cu EGR si racitorul de gaze .Mentionez ca am schimbat termostatul dar cei drept nu la-am verificat prin fierbere sa vad la ce temperatura deschide.Dupa ce am dat jos egr si racitorul de gaze am schimbat termostatul am facut aerisirea si acul era la 90 dupa cateva ture prin afara acul scadea treptat aproape de culoarea albastra.Oare ar putea sa fie si pompa de apa cu probleme sau termostatul sa nu fie defect? Edited by Teodora12MTA
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

S-a rezolvat intr-un final am adaugat un furtun .Dar acuma e dilema ca nu mai urca apa la 90 asa imi facea si inainte cu EGR si racitorul de gaze .Mentionez ca am schimbat termostatul dar cei drept nu la-am verificat prin fierbere sa vad la ce temperatura deschide.Dupa ce am dat jos egr si racitorul de gaze am schimbat termostatul am facut aerisirea si acul era la 90 dupa cateva ture prin afara acul scadea treptat aproape de culoarea albastra.Oare ar putea sa fie si pompa de apa cu probleme sau termostatul sa nu fie defect?

Aceias problema o aveam si eu. De exemplu cand stateam la coada pe Centura Buceresti apa ajungea la jumate, dupa ce scapam de coada si mergeam cu 70-90 km/h acul scadea aproape de zona albastra. Am comandat termostat si l-am schimbat. Acul sta la jumate.

Daca termostatul e luat din dezmembrari 100% e defect

Nu recomand termostat din dezmembrari, se vinde si scump, si poti sa ai ghinion sa nu fie bun ori sa nu te tina mult.

100% termostat defect.Ramas pe deschis.

Link to comment
Share on other sites

Da, termostatul este defect. Am auzit de cazuri cand vin defecte din fabrica.

 

Cine ar cumpara termostat din dezmembrari??!? :unsure:

Am un amic care face chestîi dastea. A cumpărat termostat egr termostat răcire și releu bujii .

Și se întreabă de ce nu merg. :))

Edited by Tripl3x
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

S-a rezolvat si aceasta dilema cu temperatura. Dupa anularea Egr si a racitorului de gaze am facut legatura cu un furtun din locul unde era racordat termostatul de la racitorul de gaze direct pana in partea de jos , este in apropiere de termostatul principal unde este un stut care se racorda tot la racitorul de gaze si din aceasta cauza avea circuit continu si nu permitea sa mentina temperatura constanta la 90.Rezolvarea a fost sa scot acel furtun si sa pun dopuri la capete sa nu permit sa isi faca circuitul .Dupa montarea dopurilor am efectuat aerisirea si am iesit la un drum mai lung aproape 80 km sa vedem daca mai scade sau urca temperatura dar totul a decurs cum trebuie acul pe 90 nu scadea nu urca.Marea surprindere ca si consumul a scazut semnificativ de bine .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.